Nowe taryfy za energię elektryczną zatwierdzone

Od 1 stycznia 2024 roku obowiązywać będą nowe taryfy na sprzedaż i dystrybucję energii elektrycznej.

271

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Nowe taryfy za energię elektryczną - trzy gigantyczne słupy energetyczne z liniami wysokiego napięcia, na tle pochmurnego nieba, o zachodzie słońca.
Rachunki za energię i gaz, nie zmienią się do końca czerwca 2024 roku.

Na całkowitą wysokość rachunku za energię elektryczną składają się koszty zakupu energii oraz koszty jej dystrybucji. Prezes URE zatwierdza taryfy zarówno dla sprzedaży, jak i dla usług dystrybucji. Nowe taryfy za energię elektryczną

Należy pamiętać, że taryfy zatwierdzone na 2023 rok nie były stosowane do rozliczeń z odbiorcami, ponieważ obowiązywało tzw. ustawowe zamrożenie cen. Oznaczało to, że odbiorcy w gospodarstwach domowych płacili w tym roku 412 zł/MWh do określonych limitów zużycia energii, a powyżej tych limitów 693 zł/MWh.

– Zatwierdzane dziś taryfy na 2024 rok są niższe od tych na 2023, nie oznacza to jednak obniżki na rachunkach odbiorców objętych zamrożeniem cen, w tym taryfowanych – wyjaśnia Rafał Gawin, Prezes URE.

– W parlamencie zakończyły się prace nad ustawą, która przedłuża zamrożenie cen energii i gazu na pierwszych sześć miesięcy 2024 r. na poziomie obowiązującym w 2023 r. Ustawa ta oczekuje obecnie na podpis Pana Prezydenta – mówi Rafał Gawin.

– Wejście w życie tych przepisów będzie oznaczało brak zmian na rachunkach za energię i gaz do końca czerwca 2024 r. – dodaje Prezes URE.

Nowe taryfy na sprzedaż energii

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki (URE) zatwierdził nowe taryfy na sprzedaż energii elektrycznej do odbiorców w gospodarstwach domowych. Dotyczą one czterech tzw. sprzedawców z urzędu, czyli firm, które dostarczają energię do odbiorców, którzy nie zmienili sprzedawcy na rynku konkurencyjnym. Są to: PGE Obrót, Tauron Sprzedaż, Enea i Energa Obrót.

Nowe taryfy na sprzedaż energii są niższe o 31,3% w stosunku do taryf zatwierdzonych na rok 2023. Jest to efekt spadku cen energii na rynku hurtowym, spowodowanego stabilizacją sytuacji na rynkach surowców (węgiel, gaz).

Nowe taryfy na dystrybucję energii

Prezes URE zatwierdził również nowe taryfy na dystrybucję energii, czyli usługę transportu energii od sprzedawcy do odbiorcy. Dotyczą one pięciu największych dystrybutorów energii (OSD): PGE, Tauron, Enea, Energa i Stoen Operator.

Nowe taryfy na dystrybucję energii są wyższe średnio o 2,9% rok do roku. Jest to związane z koniecznością ponoszenia przez dystrybutorów nakładów inwestycyjnych na rozbudowę i modernizację sieci przesyłowych i dystrybucyjnych. Dodatkowo, na poziom taryf dystrybucyjnych ma wpływ wzrost taryfy operatora systemu przesyłowego, czyli Polskich Sieci Elektroenergetycznych, oraz inflacja.

Jeśli chcesz zaoszczędzić na energii, możesz podjąć kilka prostych kroków:

  • Zmień sprzedawcę energii na rynku konkurencyjnym. Możesz porównać oferty różnych sprzedawców na stronach internetowych, takich jak Porównywarka Energetyczna lub Energia dla Domu. Możesz też skorzystać z usług doradców energetycznych, którzy pomogą Ci wybrać najlepszą ofertę dla Twoich potrzeb.
  • Zainwestuj w energooszczędne urządzenia i oświetlenie. Wybieraj sprzęt oznaczony etykietą energetyczną A+++ lub A++. Zastąp żarówki tradycyjne żarówkami LED lub energooszczędnymi. Wyłączaj urządzenia z gniazdka, gdy ich nie używasz, aby uniknąć poboru prądu w trybie czuwania.
  • Zadbaj o izolację domu i regulację temperatury. Sprawdź, czy nie ma przeciągów i nieszczelności w oknach i drzwiach. Używaj termostatu i zaworów termostatycznych, aby ustawić optymalną temperaturę w pomieszczeniach. Nie przegrzewaj domu, zaleca się utrzymywać temperaturę ok. 20°C w pokojach dziennych i ok. 18°C w sypialniach.
  • Wykorzystuj odnawialne źródła energii. Możesz zainstalować na dachu panele fotowoltaiczne lub kolektory słoneczne, które pozwolą Ci produkować własną energię z promieniowania słonecznego. Możesz też dołączyć do spółdzielni energetycznej lub zakupić energię zieloną od sprzedawcy, który gwarantuje, że pochodzi ona z odnawialnych źródeł, takich jak wiatr, woda czy biomasa. Nowe taryfy za energię elektryczną

co godzinę bezstronny serwis informacyjny w radio Bezpieczna Podróż – radio niezaangażowane politycznie prowadzone przez osoby z niepełnosprawnościami

najlepsze jedzenie i catering w restauracji Zdrówko prowadzonej przez osoby z niepełnosprawnościami. Posłuchaj audycji Kulinarna Nawigacja z Jarosławem Uścińskim szefem Kulinarnej Kadry Narodowej

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia