Weto na Święta. Czy Andrzej Duda zdoła wywalczyć sobie samodzielną pozycję?

Polscy politycy ogłosili wczoraj prezydenckie weto. Zobacz, jak zareaguje społeczeństwo i jak rząd poradzi sobie z przeciwnymi głosami. Prezydencki Weto to ciągle aktualny temat!

47

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Prezydent Andrzej Duda wygłosi orędzie noworoczne
Prezydent Andrzej Duda wygłosi orędzie noworoczne

W sobotę wieczorem prezydent Andrzej Duda ogłosił zaskakującą decyzję o zawetowaniu ustawy okołobudżetowej na rok 2024, zawierającej 3 miliardy złotych na media publiczne. Jego uzasadnienie brzmiało jednoznacznie – „Nie może być na to zgody wobec rażącego łamania Konstytucji i zasad demokratycznego państwa prawa”. Jednakże, dla wielu obserwatorów sceny politycznej w Polsce, to wydaje się być jedynie kulminacją gry politycznej mającej na celu wzmocnienie pozycji prezydenta wobec własnej partii, Prawa i Sprawiedliwości (PiS).

W opinii prof. Rafała Chwedoruka, politologa z Uniwersytetu Warszawskiego, decyzja Dudy to próba wywalczenia sobie samodzielnej pozycji, by móc efektywnie uczestniczyć w walce o podział wpływów na prawicy. Celem nie jest jednak wojna totalna, lecz strategiczne wzmocnienie pozycji prezydenckiej. Chwedoruk podkreśla, że w sytuacji otwartej konfrontacji ośrodek prezydencki mógłby zatracić swoją tożsamość na rzecz PiS, co nie leży w interesie Dudy.

„To może być tylko zrozumiane jako próba pokazania bezsilności Jarosława Kaczyńskiego”, mówi prof. Chwedoruk. Wydaje się, że prezydent stawiając na ostrą retorykę, chce zademonstrować, że jest zdolny do niezależnego działania, nawet wbrew decyzjom partii rządzącej.

Decyzja Dudy spotkała się z krytyką ze strony opozycji, ale również wywołała zaskoczenie w samej partii. Zdaniem ekspertów, ten ruch może mieć daleko idące konsekwencje dla układu sił w polskiej polityce, zwłaszcza w kontekście nadchodzących wyborów. Prof. Chwedoruk zauważa, że Duda musi pokazać swoją siłę nie tylko wobec rządu, ale także wobec samego PiS.

Wojna na wysokim szczeblu w walce o podział wpływów na prawicy

Zastanawiając się, czy decyzja Dudy ma szansę na sukces, warto spojrzeć na poprzednie protesty i działania posłów PiS w mediach publicznych. Politolog wskazuje, że strategicznie i długofalowo, te działania nie przyniosły oczekiwanych rezultatów. Zajmowanie budynków mediów publicznych czy protesty posłów, zdaniem eksperta, nie przyczynią się do długofalowego umocnienia pozycji partii.

W obliczu tych wydarzeń, polityczna scena w Polsce staje przed nowymi wyzwaniami. Czy Andrzej Duda zdoła wywalczyć sobie samodzielną pozycję, czy też to jedynie chwilowe manewry mające na celu podkreślenie jego politycznej autonomii?

co godzinę bezstronny serwis informacyjny w radio Bezpieczna Podróż – radio niezaangażowane politycznie prowadzone przez osoby z niepełnosprawnościami

najlepsze jedzenie i catering w restauracji Zdrówko prowadzonej przez osoby z niepełnosprawnościami. Posłuchaj audycji Kulinarna Nawigacja z Jarosławem Uścińskim szefem Kulinarnej Kadry Narodowej

Brak postów do wyświetlenia