Nie ma kasy – jest stan likwidacji TVP, PAP i PR – po prezydenckim wecie minister Sienkiewicz bez wyboru?

Wydaje się, że minister Sienkieiwcz nie miał wyboru, Ówczesna opozycja zapewniała przed wyborami że ma opracowane różne warianty naprawy sytuacji w mediach publicznych. Teraz to tylko usiąść wygodnie w fotelu i czekać co będzie dalej

214

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

likwidacja TVP
Likwidacja TVP, PAP i PR co dalej?

Minister kultury i dziedzictwa narodowego, Bartłomiej Sienkiewicz, ogłosił decyzję o postawieniu w stan likwidacji trzech kluczowych instytucji medialnych w Polsce: Telewizji Polskiej (TVP), Polskiego Radia oraz Polskiej Agencji Prasowej (PAP). Decyzja ta została podjęta w związku z wcześniejszą decyzją prezydenta o wstrzymaniu finansowania mediów publicznych. Nie ma kasy – jest stan likwidacji TVP, PAP i PR – po prezydenckim wecie minister Sienkiewicz bez wyboru?

Nie ma kasy – jest stan likwidacji TVP, PAP i PR – po prezydenckim wecie minister Sienkiewicz bez wyboru?

W komunikacie ministra Sienkiewicza czytamy, że likwidacja TVP, PAP i PR ma na celu zabezpieczenie dalszego funkcjonowania tych spółek. Przeprowadzenie restrukturyzacji oraz uniknięcie zwolnień pracowników z powodu braku finansowania. Minister podkreśla także, że stan likwidacji może być cofnięty w dowolnym momencie przez właściciela.

Szef gabinetu prezydenta, Marcin Mastalerek, wypowiedział się na platformie X. Określił decyzję ministra jako przyznanie się do porażki przez większość rządową. Krytykuje on także działania ministra, porównując go do agresora, który teraz straszy, że „wysadzi wszystko w powietrze”. Jest to według niego pierwszy raz w historii polskich mediów, kiedy podejmowany jest taki krok.

likwidacja tvp
To skutek prezydenckiego weta

Członek Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji (KRRiT), Tadeusz Kowalski, uważa decyzję za bardzo trudną. Wynikającą z trudnej sytuacji finansowej mediów publicznych. Zaznacza, że konieczne są zmiany ustawowe oraz zwraca uwagę na fakt, że proces likwidacji jest odwracalny.

Istnieje szansa na restrukturyzację.

Warto zauważyć, że decyzja ta miała miejsce po wcześniejszym odwołaniu prezesów zarządów i rad nadzorczych oraz powołaniu nowych w TVP, Polskim Radiu i PAP przez ministra Sienkiewicza. Prezydent Andrzej Duda zawetował uchwałę budżetową, która zawierała fundusze dla mediów publicznych. Doprowadziło do tego kontrowersyjnego rozwoju wydarzeń w obszarze mediów publicznych w Polsce.

W tym wszystkim są też istotne dwa kluczowe elementy. Po pierwsze, w komunikacie ministra Sienkiewicza wspomniano o tym, że proces likwidacji jest odwracalny. Oznacza to, że postawienie w stan likwidacji nie musi koniecznie prowadzić do faktycznej likwidacji. Istnieje szansa na pewną restrukturyzację i zaniechanie procesu likwidacji. Po drugie ważna jest świadomość konieczności wprowadzenia zmian ustawowych, które stabilizują sytuację organizacyjną i finansową tych spółek. Istnieje potrzeba powrotu do systemowego finansowania mediów publicznych, a nie tylko opierania się na doraźnym wsparciu Skarbu Państwa.

co godzinę bezstronny serwis informacyjny w radio Bezpieczna Podróż – radio niezaangażowane politycznie prowadzone przez osoby z niepełnosprawnościami

najlepsze jedzenie i catering w restauracji Zdrówko prowadzonej przez osoby z niepełnosprawnościami. Posłuchaj audycji Kulinarna Nawigacja z Jarosławem Uścińskim szefem Kulinarnej Kadry Narodowej

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia