Z Brukseli wpłynęło 5 mld euro. To zaliczka z KPO

Polska zrealizowała kamień milowy w programie odbudowy Unii Europejskiej. Z Brukseli wpłynęła dziś zaliczka w wysokości 5 mld euro.

47

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

błędne informacje mogą drogo kosztować zwłaszcza te dotyczące kursu Euro
błędne informacje mogą drogo kosztować zwłaszcza te dotyczące kursu Euro

Z Brukseli wpłynął dziś pierwszy przelew pieniędzy na Krajowy Plan Odbudowy. Pieniądze mają wspomóc transformację energetyczną.

5 mld euro z Brukseli – Pierwsza transza z REPowerEU wpłynęła do Polski

Dziś Polska osiągnęła „kamień milowy” w realizacji Krajowego Planu Odbudowy (KPO), gdy z Brukseli wpłynęła pierwsza zaliczka w wysokości 5 miliardów euro. Środki te stanowić mają wsparcie dla planowanej transformacji energetycznej i są zaledwie wstępem do ogromnego programu, z którego Polska ma otrzymać prawie 60 miliardów euro. Decyzję o przyznaniu zaliczki formalnie zatwierdziła Komisja Europejska i Rada Unii Europejskiej pod koniec listopada. Polska otrzymała zaliczkę z programu REPowerEU w ramach zmodyfikowanego KPO, o łącznej wartości 59,8 miliarda euro.

Premier Donald Tusk skomentował ten przełomowy moment, zaznaczając, że obietnica dostarczenia środków została spełniona. Choć pierwotnie planowano dostarczenie zaliczki przed Wigilią, opóźnienie o kilka dni nie wpłynęło negatywnie na zadowolenie rządu.

Donald Tusk dumny ze spełnionej obietnicy.

KPO obejmuje szereg obszarów, takich jak transformacja energetyczna, cyfryzacja i rozwój infrastruktury transportowej. Wpłynięcie pierwszej transzy środków oznaczać powinno konkretne wsparcie dla planów odbudowy Polski po pandemii COVID-19 oraz dla ambitnych celów zrównoważonego rozwoju.

Ponad 20 miliardów polskich złotych, które wpłynęły dziś na konto kraju, stanowią jedynie wstęp do realizacji obszernego programu. Programu, który jest kluczowym elementem współpracy Polski z Unią Europejską. Oczekuje się, że kolejne transze środków będą przekazywane Polsce w miarę postępu w realizacji projektów z KPO. Miejmy nadzieję, że współpraca ta przyczyni się do długotrwałych korzyści dla naszego kraju.

co godzinę bezstronny serwis informacyjny w radio Bezpieczna Podróż – radio niezaangażowane politycznie prowadzone przez osoby z niepełnosprawnościami

najlepsze jedzenie i catering w restauracji Zdrówko prowadzonej przez osoby z niepełnosprawnościami. Posłuchaj audycji Kulinarna Nawigacja z Jarosławem Uścińskim szefem Kulinarnej Kadry Narodowej

Brak postów do wyświetlenia