Atak hakerski na Centralny Ośrodek Sportu w Zakopanem. Potężny wyciek danych wrażliwych.

291

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Atak hakerski sparaliżował działanie COS w Zakopanem
Atak hakerski sparaliżował działanie COS w Zakopanem

W ostatnich dniach doszło do zaawansowanego ataku hakerskiego na infrastrukturę sieciową Centralnego Ośrodka Sportu Ośrodka Przygotowań Olimpijskich w Zakopanem. Hakerzy zaszyfrowali istotne części danych na serwerach, jednocześnie usuwając inne.

Ostrzeżenie Ośrodka Sportu – Dane osobowe pod groźbą nadużycia

Centralny ośrodek Sportu w Zakopanem ostrzega, że w wyniku ataku mogły zostać wykradzione wrażliwe dane osobowe. W tym imiona i nazwiska, numery PESEL, adresy, numery telefonów, a także numery NIP i REGON oraz rachunków bankowych. Istnieje ryzyko, że skradzione dane mogą być wykorzystane do nieautoryzowanego uzyskania pożyczek czy zawarcia umów, np. najmu czy abonamentu telefonicznego.

„W związku z tym zdarzeniem, z wielkim żalem musimy poinformować, że w Centralnym Ośrodku Sportu Ośrodku Przygotowań Olimpijskim w Zakopanem doszło do naruszenia ochrony danych osobowych. Naruszenie to polegało na nieuprawnionym uzyskaniu dostępu do sieci COS – OPO w Zakopanem. W efekcie tego nieuprawnionego dostępu, doszło do zaszyfrowania danych na naszych serwerach oraz nieuprawnionego usunięcia części danych. Dodatkowo, zidentyfikowaliśmy nieautoryzowany transfer danych, co mogło skutkować wyciekiem danych osobowych. Przyczyną tego zdarzenia był atak hakerski na naszą infrastrukturę sieciową” – poinformowały w niedzielę na swojej stronie internetowej władze COS – OPO w Zakopanem.

Komunikat ostrzegawczy wydany przez Ośrodek Sportu w Zakopanem ujawnia, że zakres naruszonych danych oraz charakter zdarzenia stwarzają poważne ryzyko pełnej identyfikacji poszkodowanych. Co szczególnie niepokojące, instytucje pozabankowe nie zawsze wymagają okazywania dokumentu tożsamości, co stwarza dogodne warunki dla potencjalnych oszustw.

Natychmiastowa reakcja Ośrodka

COS podjął natychmiastowe działania w kierunku ochrony danych osobowych i zminimalizowania skutków ataku. Działając w zgodzie z najwyższymi standardami bezpieczeństwa, Ośrodek Sportu niezwłocznie zgłosił atak do Urzędu Ochrony Danych Osobowych (UODO) oraz Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni (CERT Polska). Krok ten jest kluczowy dla skoordynowanej reakcji na incydent i zabezpieczenia interesów poszkodowanych. Trwają również intensywne prace nad przywróceniem pełnej dostępności usług.

Wszystkie osoby, które są zaniepokojone wyciekiem danych osobowych, powinny monitorować swoją sytuację finansową i w razie jakichkolwiek nieprawidłowości niezwłocznie skontaktować się z bankiem lub innym podmiotem, w którym posiadają konto.

Jeśli jesteś ofiarą wycieku danych osobowych, możesz podjąć następujące kroki:

 • Zgłoś wyciek do UODO.
 • Zablokuj swoje konta bankowe i kredytowe.
 • Zgłoś wyciek do firmy, która została poszkodowana w wyniku ataku.
 • Monitoruj swoją sytuację finansową i w razie jakichkolwiek nieprawidłowości niezwłocznie skontaktuj się z bankiem lub innym podmiotem, w którym posiadają konto.

Oto kilka wskazówek, jak chronić swoje dane osobowe przed atakami hakerskimi:

 • Stosuj silne hasła i regularnie je zmieniaj.
 • Używaj dwuskładnikowego uwierzytelniania (2FA).
 • Aktualizuj oprogramowanie na swoich urządzeniach.
 • Bądź ostrożny przy klikaniu w linki w wiadomościach e-mail lub SMS-ach.
 • Uważaj na phishingowe strony internetowe.

co godzinę bezstronny serwis informacyjny w radio Bezpieczna Podróż – radio niezaangażowane politycznie prowadzone przez osoby z niepełnosprawnościami

najlepsze jedzenie i catering w restauracji Zdrówko prowadzonej przez osoby z niepełnosprawnościami. Posłuchaj audycji Kulinarna Nawigacja z Jarosławem Uścińskim szefem Kulinarnej Kadry Narodowej

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

 • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
 • KRS: 0000406931
 • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia