Fundusz Patriotyczny w świetle audytu

254

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

W pierwszej połowie stycznia 2024 roku ministerstwo kultury chce opublikować raport po audycie Funduszu Patriotycznego.
W pierwszej połowie stycznia 2024 roku ministerstwo kultury chce opublikować raport po audycie Funduszu Patriotycznego.

W pierwszej połowie stycznia ministerstwo kultury chce opublikować raport po audycie Funduszu Patriotycznego – który w 2021 roku powołał minister kultury w rządzie PiS – Piotr Gliński.

Fundusz Patriotyczny

Fundusz Patriotyczny został powołany w 2021 roku przez ministra kultury Piotra Glińskiego. Miał on na celu wspieranie działań promujących patriotyzm i polską tożsamość narodową.

Wśród beneficjentów Funduszu Patriotycznego znaleźli się m.in.:

Robert Bąkiewicz, radykalny działacz organizacji narodowych, który prowadzi Marsze Niepodległości

Fundacja Pro Fide et Ecclesia, która wspiera działalność Kościoła katolickiego

Fundacja Wolność i Demokracja, która zajmuje się promocją wartości konserwatywnych

Audyt Funduszu Patriotycznego

W pierwszej połowie stycznia 2024 roku ministerstwo kultury chce opublikować raport po audycie Funduszu Patriotycznego. Audyt przeprowadza wiceminister kultury Joanna Scheuring Wielgus.

Audyt ma na celu sprawdzenie, czy Fundusz ten był wykorzystywany do wspierania działań o charakterze skrajnie prawicowym.

Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej

Tuż przed zmianą władzy minister kultury Piotr Gliński starał się uchronić przed likwidacją Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej, który rozdzielał granty z Funduszu Patriotycznego.

Instytut ten został powołany w 2020 roku i jest finansowany przez w.w Fundusz.

Współprowadzenie Instytutu zostało przekazane samorządowi Otwocka – rządzonego przez PiS. Wojewoda mazowiecki tę uchwałę unieważnił, ale samorządowcy z Otwocka starają się tę decyzję podważyć.

Podsumowując:

Audyt Funduszu Patriotycznego może mieć istotne konsekwencje dla polskiego życia publicznego. Jeśli audyt wykaże, że Fundusz ten wspierał działania o charakterze skrajnie prawicowym, możliwe są różne reakcje i działania ze strony instytucji odpowiedzialnych za jego nadzór.

Z kolei, jeśli audyt nie wykaże żadnych nieprawidłowości, może to wzmocnić pozycję środowisk narodowych w polskim życiu publicznym.

W związku z umieszczeniem w artykule błędnych informacji dot. Stowarzyszenia „Marsz Niepodległości” oraz Roberta Bąkiewicza, zamieszczamy sprostowanie Stowarzyszenia „Marsz Niepodległości” do powyższego artykułu prasowego.

Robert Bąkiewicz objął funkcję Prezesa Zarządu Stowarzyszenia Marsz Niepodległości w 2017 roku, a marsze, których organizatorem jest Stowarzyszenie, odbywają się od 2011 roku. W dniu 19 lutego 2023 roku, Robert Bąkiewicz przestał pełnić funkcję Prezesa Zarządu Stowarzyszenia i w żaden sposób nie jest już związany z organizacją marszu z okazji odzyskania przez Polskę niepodległości.

co godzinę bezstronny serwis informacyjny w radio Bezpieczna Podróż – radio niezaangażowane politycznie prowadzone przez osoby z niepełnosprawnościami

najlepsze jedzenie i catering w restauracji Zdrówko prowadzonej przez osoby z niepełnosprawnościami. Posłuchaj audycji Kulinarna Nawigacja z Jarosławem Uścińskim szefem Kulinarnej Kadry Narodowej

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia