Dziś rano z Łodzi nadeszła smutna wiadomość. W wieku 82 lat zmarła najdłużej nieprzerwanie zasiadająca w Sejmie III RP posłanka. Iwona Śledzińska-Katarasińska nie żyje.
Była symbolem polskiego parlamentu.
Iwona Śledzińska-Katarasińska była polską dziennikarką i politykiem, która w latach 1991–2023 sprawowała mandat posłanki na Sejm I, II, III, IV, V, VI, ponadto VII, VIII i IX kadencji. Była najdłużej nieprzerwanie zasiadającą w Sejmie III RP. To symbol polskiego parlamentu – tak ją wspominają posłowie i oprócz tego wszyscy Ci, którzy ją znali.
W swoim wpisie na Twitterze premier Donald Tusk wspomina ponadto, że jesienią pytał Katarasińską o jej zdrowie. Ta, z właściwym sobie poczuciem humoru, odpowiedziała, że nie wybiera się nigdzie, póki nie wygrają.
Tomasz Siemoniak (PO) również zamieścił wpis. „Bardzo smutna wiadomość. Zmarła Iwona Śledzińska-Katarasińska. Odegrała jako posłanka wielu kadencji wielką rolę w kształtowaniu polityki kulturalnej państwa po 1989 roku. Wybitna patriotka Rzeczypospolitej i swojej kochanej Łodzi. Blisko 30 lat mogłem polegać na Jej wsparciu i radach. Ponadto wspaniała Osoba łącząca ludzi, zawsze z własnym zdaniem, którego nigdy nie obawiała się wyrażać. Żegnaj, Iwono! Cześć Twojej Pamięci!” – napisał.
Śledzińska-Katarasińska była „kimś takim, kogo dzisiaj pewnie nazwalibyśmy coachem”. – Była wzorem ponadto, była patronką. Uważała, że są granice w debacie publicznej, których nie powinno się przekraczać. Że są słowa, których nie powinno się mówić – dodała Izabela Leszczyna.
„Żegnaj Iwono” – to wpis Bartosza Arłukowicza.
Wszyscy bez wyjątku podkreślają, że była wzorem, ponadto że pracować i przeprowadzać z nią wywiady to honor i zaszczyt. Tak wspomina posłankę – redaktor Golonko.
Urodziła się w Komornikach.
Iwona Śledzińska – Katarasińska urodziła się 3 stycznia 1941 roku w Komornikach. Ukończyła filologię polską na Uniwersytecie Łódzkim. W latach 1963–1990 pracowała jako dziennikarka w „Dzienniku Łódzkim”, „Głosie Robotniczym” i Telewizji Polskiej w Łodzi. Potem w 1980 roku przystąpiła do NSZZ „Solidarność”. W stanie wojennym została internowana na okres dwóch miesięcy. Po 1989 roku działała w Stronnictwie Demokratycznym. W1991 roku została wybrana na posłankę I kadencji Sejmu RP z listy Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Kolejne wybory to reelekcja z listy SLD, a od 2001 roku z listy Platformy Obywatelskiej.
W Sejmie zajmowała się głównie sprawami kultury, edukacji i nauki. Była m.in. wiceprzewodniczącą Komisji Kultury i Środków Przekazu oraz Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży. Znana ponadto z zaangażowania w sprawy Łodzi, swojego rodzinnego miasta. Inicjatorka utworzenia w Łodzi Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego.
Za 2 dni skończyłaby 83 lata.
co godzinę bezstronny serwis informacyjny w radio Bezpieczna Podróż – radio niezaangażowane politycznie prowadzone przez osoby z niepełnosprawnościami
najlepsze jedzenie i catering w restauracji Zdrówko prowadzonej przez osoby z niepełnosprawnościami. Posłuchaj audycji Kulinarna Nawigacja z Jarosławem Uścińskim szefem Kulinarnej Kadry Narodowej