Orędzie premiera i prezydenta to dumka na 2 serca.

O dwóch różnych widzeniach świata mówionych w ten sam sylwestrowy wieczór. Czy pojęcie "polityka miłości" to wyświechtany frazes? jaki będzie ten polityczny 2024 rok? czas pokaże....

199

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

oredzie prezydenta i premiera
Orędzie prezydenta i premiera - różne światy

30 grudnia 2023 roku, po 10 latach premier Tusk miał okazję wygłosić w TVP orędzie do Polaków. w sylwestrowy wieczór natomiast ze swoim przesłaniem do narodu zwrócił się Prezydent Andrzej Duda. Słuchając tych dwóch wystąpień można by powiedzieć, że orędzie premiera i prezydenta to dumka na 2 serca.

Orędzie premiera i prezydenta

Donald Tusk, obecny premier Polski, wyraził swoje podziękowania za rok 2023, który określił jako “czas przełomu” w historii Polski. W swoim przemówieniu podkreślił triumf demokracji, obywatelskie przebudzenie i rekordową frekwencję wyborczą.

Premier Tusk wyraził również swoje przekonanie, że “niemożliwe staje się możliwe”, Udało nam się pobić rekord wyborczej frekwencji. Mijające miesiące nauczyły nas, że niemożliwe staje się możliwe. I oto dziś ja, w telewizji publicznej, już jako premier Rzeczpospolitej, mogę powtórzyć przed wami ślubowanie, które złożyłem podczas Marszu Miliona Serc – zwyciężymy, to już się stało. Rozliczymy zło, to już się dzieje. Naprawimy krzywdy, to też już zaczynamy, i najważniejsze, pojednamy.

W swoim przemówieniu Donald Tusk akcentował, że Polska to kraj cudów i wspaniałych ludzi, a Polacy w 2023 roku zadziwili świat. Wyraził swoje uznanie dla Polaków i podziękował im za to. Kontynuując zapewnił również, że “w tych niebezpiecznych czasach Polska nie będzie już samotna”. Podkreślił, jak ważne jest mówienie prawdy i tylko prawdy, a patriotyzm nigdy już nie będzie zasłoną dla nieuczciwości czy zwykłego złodziejstwa.

Na koniec, premier Tusk wyraził nadzieję, że 2024 rok będzie dla wszystkich, dla Polski, rokiem szczęśliwym i bezpiecznym, rokiem dostatku i pojednania. Szczęśliwej Polski już czas. Tego Wam zyczę.

Prezydent Duda w orędziu: „Wzywam koalicję rządową, żeby zaczęła przestrzegać zasad demokratycznego państwa prawa”

Prezydent Andrzej Duda w swoim orędziu noworocznym podkreślił, że mimo zmiany większości parlamentarnej po ośmiu latach, najważniejsze zadanie rządzących – dbanie o bezpieczeństwo Polski i jej obywateli – pozostaje niezmienne. Wezwał koalicję rządową do przestrzegania zasad demokratycznego państwa prawa i szacunku dla obywateli, niezależnie od ich poglądów politycznych. Wyraził gotowość do współpracy w najważniejszych dla Polski sprawach, ale jest również przygotowany na sytuację, gdy rząd nie będzie chciał takiej współpracy.

Podkreślił, że poważne zagrożenia zewnętrzne dla Polski nie zniknęły i nadal toczy się pełnoskalowa wojna za wschodnią granicą Polski. Dlatego konieczne jest ciągłe wzmacnianie i modernizowanie polskiej armii oraz sojuszy. Prezydent Duda wyraził również swoje zaniepokojenie próbą przejęcia mediów publicznych przez koalicję rządową i złamaniem zasad demokracji. Podkreślił, że rządzący mogą reformować media publiczne, ale musi się to odbywać zgodnie z prawem.

Na koniec, prezydent wezwał koalicję rządową do przestrzegania zasad demokratycznego państwa prawa i szanowania obywateli, niezależnie od ich poglądów politycznych. Podkreślił, że chaos prawny i wewnętrzny konflikt w Polsce prowadzą do osłabienia państwa i w konsekwencji do osłabienia bezpieczeństwa kraju. Wspomniał również o swoim doświadczeniu jako minister w kancelarii prezydenta Lecha Kaczyńskiego, gdy Donald Tusk stał poprzednio na czele rządu. Takie były orędzia premiera i prezydenta.

Orędzie prezydenta i premiera
Orędzie prezydenta i premiera

Prezydent do Tuska, Tusk do narodu.

Słuchając obydwu wystąpień nie da się nie zauważyć, że miały one dwie grupy odbiorców. W swoim orędziu, Donald Tusk skierował swoje słowa bezpośrednio do obywateli, z przesłaniem skupionym na pojednaniu i odbudowie kraju. Z drugiej strony, wystąpienie prezydenta Andrzeja Dudy było w dużej mierze konfrontacyjne wobec rządu. W opinii wielu komentatorów Sylwester o godzinie 20 nie jest najlepszym czasem na słuchanie konfrontacyjnej mowy politycznej. Ich zdaniem nie jest to ani odpowiedni moment, ani forma na wybór takiej konfrontacji.

Prezydent Duda, po początkowym wahaniu i wykonaniu szeregu gestów pojednawczych wobec nowego rządu, zdecydował się jasno opowiedzieć po jednej stronie sporu politycznego. W swoim orędziu noworocznym wyraził stanowcze stanowisko przeciwko łamaniu konstytucji. Jednak zarówno premier Donald Tusk, jak i wielu konstytucjonalistów i sędziów, zwrócili uwagę na liczne przypadki, w których prezydent Duda sam był oskarżany o łamanie konstytucji.

Profesor Jan Zimmermann, promotor pracy doktorskiej prezydenta Dudy, nazwał orędzie prezydenta “nieporozumieniem” i “pełną hipokryzją”, wskazując na wiele przypadków łamania konstytucji przez prezydenta Dudy w ciągu ostatnich ośmiu lat.

Były pierwszy prezes Sądu Najwyższego, Jan Strzembosz, stwierdził, że doliczył się 13 przypadków złamania konstytucji przez Andrzeja Dudę. Wśród tych decyzji były takie, jak ułaskawienie ministrów Kamińskiego i Wąsika przed zapadnięciem prawomocnego wyroku, zmiany w Trybunale Konstytucyjnym i Krajowej Radzie Sądownictwa, a także podpisywanie ustaw uznanych za niekonstytucyjne.

Ryszard Piotrowski, konstytucjonalista, wyraził żal, że prezydent Duda nie przestrzegał zasady przestrzegania demokratycznego państwa prawa od początku swojej drogi. Donald Tusk, komentując orędzie prezydenta Dudy, nazwał je “cudem” kończącego się roku.

Cuda, cuda ogłaszali… orędzia premiera i prezydenta.

Natomiast reakcje na noworoczne orędzie premiera Donalda Tuska polityków opozycji trudno nazwać pojednawczymi. Beata Szydło, była premier, napisała: “Orędzie Tuska to pustosłowie bez żadnego znaczenia. Jego czyny mówią więcej: łamanie Konstytucji RP na każdym kroku, niszczenie i ‘likwidowanie’”. Witold Waszczykowski, były szef resortu dyplomacji, skomentował: “Infantylne banały. Nic więcej”. Anna Milczanowska z PiS zarzuciła Tuskowi “wyjątkową hipokryzję” i oskarżała go o “działania niezgodne z Konstytucją RP i obowiązującym prawem i podejmowanie decyzji pozbawiających Polskę suwerenności”.

Internauci natomiast bardziej docenili pojednawczy ton Premiera Donalda Tuska. Oto przykłady

„Bardzo mądre i ważne słowa o pojednaniu. Bez pojednania nasza wspólnota będzie narażona na ekstremizmy, zarówno prawicowy jak lewicowy.” – napisała jedna z internautek.

„W wielu domach nastąpił przed chwilą szok poznawczy! Gdzie diabelskie rogi? Wilcze oczy? Gdzie demoniczna czerwona twarz? Wyszedł normalny gość , z uśmiechem wygłosił krótką życzliwą przemowę. Nie krzyczał, nie zaciskał ust, nie machał rękoma, nie walił w pulpit pięścią” – dodała inna osoba.

Wszystkie te komentarze pokazują, jak różne mogą być interpretacje tego samego orędzia premiera i prezydenta, w zależności od politycznej przynależności i osobistych przekonań.

i jak tu nie zanucić:

Mój sokole chmurnooki,
Pytaj o mnie gór wysokich.
Pytaj o mnie lasów mądrych
I uwolnij mnie.

Mój sokole, mój przejrzysty,
Pytaj o mnie nurtów bystrych
Pytaj o mnie kwiatów polnych
I uwolnij mnie.

co godzinę bezstronny serwis informacyjny w radio Bezpieczna Podróż – radio niezaangażowane politycznie prowadzone przez osoby z niepełnosprawnościami

najlepsze jedzenie i catering w restauracji Zdrówko prowadzonej przez osoby z niepełnosprawnościami. Posłuchaj audycji Kulinarna Nawigacja z Jarosławem Uścińskim szefem Kulinarnej Kadry Narodowej

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia