Polityczna przemiana i burzliwy koniec kariery. Kontrowersje wokół Wojciecha Kałuży.

Dowiedz się o przemianie politycznej Wojciecha Kałuży z Platformy Obywatelskiej do Nowoczesnej, a następnie do PiS-u. Zobacz, jak burzliwy koniec jego kariery wywołał ogromne kontrowersje i protesty!

207

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Wojciech Kałuża, urodzony w 1980 roku w Rybniku, przez lata był postacią znaną w polskiej polityce lokalnej. Absolwent prawa i administracji na Uniwersytecie Warszawskim, zyskał rozgłos jako wiceprezydent Żor z ramienia Platformy Obywatelskiej w latach 2008-2014. Jednak to, co zaczęło się jako tradycyjna kariera polityczna, szybko przekształciło się w narrację pełną zwrotów akcji. W 2015 roku Kałuża zaskoczył opinię publiczną, przechodząc do Nowoczesnej, a trzy lata później do Prawa i Sprawiedliwości. To ostatnie przeskakiwanie było szczególnie kontrowersyjne, biorąc pod uwagę wcześniejsze związki polityka z konkurencyjnymi ugrupowaniami.

Jego nagły zwrot polityczny w 2018 roku, gdy publicznie zdradził Koalicję Obywatelską. Popierając kandydatów PiS w województwie śląskim, wywołał burzę protestów i krytyki. Oskarżono go o korupcję polityczną, a sam Kałuża został wybrany na wicemarszałka województwa. Decyzja ta budziła kontrowersje i budziła pytania dotyczące etyki politycznej. W grudniu 2022 roku Kałuża zdobył stanowisko wiceprezesa Jastrzębskiej Spółki Węglowej, największego producenta węgla koksowego w Unii Europejskiej. Jego nominację interpretowano jako nagrodę za lojalność wobec PiS, co ponownie wywołało dyskusję na temat powiązań politycznych w przedsiębiorstwach państwowych.

Jednak jego kariera w JSW okazała się krótka i burzliwa. W styczniu 2024 roku rada nadzorcza spółki niespodziewanie odwołała go ze stanowiska. Oficjalnie nie podano przyczyny tego ruchu. Jednak spekulowano, że mogło to być związane z planami prywatyzacji spółki lub konfliktem z ministrem aktywów państwowych. Premier Donald Tusk skomentował odwołanie Kałuży, określając je jako symboliczne zakończenie „ponurego etapu upartyjnienia wszystkiego” i „niskiego poziomu etycznego” działań PiS. Tusk podkreślił, że Kałuża stał się symbolem politycznej korupcji i zdrady wyborców.

Decyzja rady nadzorczej JSW i reakcje premiera Tuska rzucają nowe światło na kontrowersyjną karierę Wojciecha Kałuży. Pozostawiając pytania o wpływ polityki na przedsiębiorstwa państwowe oraz o etykę w polskim życiu publicznym.

Jeśli interesuje Cię aktualna sytuacja polityczna, gospodarcza i społeczna w Polsce i na świecie, to zachęcamy do czytania newsów na portalu Bezpieczna Podróż!

Słuchaj nas online!

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia