Polska Osiąga Pełną Niezależność Energetyczną w 2023 Roku

Nowy terminal im. Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu zapewnił Polsce niezależność od dostaw gazu z Rosji, aby zapewnić bezpieczeństwo energetyczne. Odwiedź nas, aby dowiedzieć się więcej!

192

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Stacja Orlen
Grupa Orlen wzmocniła bezpieczeństwo energetyczne Polski poprzez zabezpieczenie rezerwacji mocy regazyfikacyjnych w nowym terminalu

W ciągu 2023 roku Polska zanotowała imponujący wzrost importu skroplonego gazu ziemnego (LNG). Co przyczyniło się do osiągnięcia rekordowej liczby 62 dostaw do portu w Świnoujściu. Osiągając rekordową liczbę 62 dostaw do portu w Świnoujściu. To oznacza wzrost o 4 ładunki w porównaniu z rokiem poprzednim i pełne wykorzystanie przepustowości krajowego gazoportu. Import drogą morską przekroczył 4,66 miliona ton LNG. A Grupa Orlen odnotowała pierwszy pełny rok niezależności Polski od dostaw gazu ziemnego z kierunku wschodniego. Daniel Obajtek, prezes Zarządu Orlen, podkreśla, że intensyfikacja importu LNG stanowi kluczowy filar systemu bezpieczeństwa energetycznego kraju. Inwestycje w rozbudowę floty gazowców oraz rezerwacje mocy regazyfikacyjnych w nowym terminalu w Zatoce Gdańskie. To dowód na zobowiązanie Grupy Orlen do zapewnienia stabilnych dostaw surowca do krajowych odbiorców.

Stany Zjednoczone i Katar Wiodą w Dostawach LNG do Polski

Od początku funkcjonowania Terminalu im. Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu, Polska jest mniej zależna od dostaw gazu z Rosji. Terminalu im. Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu, Polska jest mniej zależna od dostaw gazu z Rosji. Do gazoportu dotarło już 268 ładunków LNG. W 2023 roku bilans ten zwiększył się o 62 dostawy, osiągając łączny wolumen około 4,66 miliona ton. Ostatni ładunek, dostarczony przez gazowiec Al Sahla na podstawie długoterminowej umowy z katarskim partnerem QuatarEnergyLNG, przypłynął 29 grudnia. Dostarczając około 90 tysięcy ton skroplonego gazu ziemnego. Niezwykły wzrost liczby dostaw LNG w ostatnich latach jest zauważalny. W 2021 roku do terminalu w Świnoujściu zawinęło 35 metanowców, a w 2022 roku zrealizowano 58 dostaw, osiągając łączny wolumen 4,4 miliona ton, co zaspokoiło około 1/3 krajowego zapotrzebowania na surowiec.

W 2023 roku głównymi kierunkami importu LNG do Polski były Stany Zjednoczone (41 dostaw) oraz Katar (19 dostaw). Na równi z innymi krajami, Trynidad i Tobago oraz Gwinea Równikowa. Dostarczyły po jednym transporcie do świnoujskiego gazoportu, co świadczy o rosnącym znaczeniu tego portu na mapie europejskiego rynku gazu

Rozwój własnej floty gazowców stanowi kluczową strategię Grupy Orlen

Rozwój własnej floty gazowców stanowi kluczową strategię Grupy Orlen. W październiku 2023 roku, w koreańskiej stoczni Hyundai Samho Heavy Industries, nadano imiona dwóm kolejnym jednostkom – Święta Barbara i Ignacy Łukasiewicz. Dołączają one do już pływających statków Lech Kaczyński i Grażyna Gęsicka, które w 2023 roku dostarczyły do Polski 8 ładunków LNG o łącznym wolumenie ponad 0,5 miliona ton. Planowane na 2028 rok uruchomienie drugiego, polskiego gazoportu w Zatoce Gdańskiej umożliwi dalszą intensyfikację importu LNG. Grupa Orlen zarezerwowała pełne moce regazyfikacyjne, wynoszące 6,1 miliarda metrów sześciennych rocznie. Po oddaniu do użytku tego nowego terminalu oraz zakończeniu rozbudowy Terminalu LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu, łączna przepustowość obu instalacji wzrośnie do około 14 miliardów metrów sześciennych rocznie, umacniając jednocześnie pozycję Polski w regionie jako niezależnego dostawcy gazu.

Słuchaj nas online!

Radio Bezpieczna Podróż

najlepsze jedzenie i catering w restauracji Zdrówko prowadzonej przez osoby z niepełnosprawnościami. Posłuchaj audycji Kulinarna Nawigacja z Jarosławem Uścińskim szefem Kulinarnej Kadry Narodowej

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia