Jarosław Kaczyński walczy o media czy z mediami?

Wsłuchując się we wczorajsze wypowiedzi do niedawna Pierwszego Prezesa Rzeczypospolitej można się nieco pogubić. Jarosław Kaczyński walcząc o wolne media przypuścił szarżę na obecnych na konferencji dziennikarzy - ale to tylko część opowieści.

47

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Jarosław Kaczyński podczas wczorajszej konferencji prasowej

Konferencja prasowa Jarosława Kaczyńskiego z 4 stycznia 2024 roku była wydarzeniem wyjątkowym. Po raz pierwszy od dawna prezes PiS odpowiadał na pytania dziennikarzy innych niż prawicowe.

Konferencja rozpoczęła się od nakreślenia przez Kaczyńskiego obecnej sytuacji politycznej w Polsce. Jego zdaniem rządy PiS były w pełni demokratyczne, rządy Donalda Tuska to zagrożenie dla demokracji. „Przez ostatnie osiem lat nie było żadnych problemów z demokracją, teraz zaczęły się prawdziwe problemy” – przekonywał prezes PIS.

Do prezesa TVP może dzwonić każdy obywatel – przekonywał J. Kaczyński

Na pytanie dotyczące telefonu do prezesa TVP Kaczyński odpowiedział, że telewizja „na telefon” to sformułowanie, które pasuje do obecnej sytuacji. Wówczas natomiast, gdy Jarosław Kaczyński wrócił do domu po godzinie 3 w nocy, prezes TVP Mateusz Matyszkowicz był dopiero czwartą osobą, do której zatelefonował prezes PiS. Jak twierdzi, było mu nieco niezręcznie, gdyż nie zna go tak dobrze jak poprzedniego prezesa TVP, Jacka Kurskiego. Ale prezes musiał się koniecznie w środku nocy dowiedzieć, dlaczego nie działa sygnał telewizyjny w jego odbiorniku. Razem z ówczesnym prezesem telewizji ustalili jednak, że chodzi po prostu o nieodpowiedni dekoder.

Na kolejne pytanie o „gest Kozakiewicza” wobec opozycji ze strony Mariusza Kamińskiego Kaczyński odpowiedział, że żadnego gestu nie widział i ” ta cała sprawa z tym związana jest jedną wielką manipulacją. Ale co dokładnie to oznacza i na czym miałaby ona polegać były wicepremier bezpieki (sic!) bezpieczeństwa już nam nie wyjaśnił. Następnie w zamian za to rzucił w stronę dziennikarzy: „Wiem jedno – państwo są w beznadziejnej sytuacji. To co się wyprawia w Polsce jest nie do obrony. Państwo mają, że tak powiem, płacone za to, żeby tego bronić. Serdecznie państwu współczuję” – i zakończył konferencję po 25 minutach.

Słowa Kaczyńskiego spotkały się z szeroką krytyką ze strony dziennikarzy i opinii publicznej. Konferencja Kaczyńskiego pokazuje, że lider PiS nie jest gotowy do dialogu z mediami niezależnymi. Jego słowa potwierdzają, że PiS ma jeżeli nie egzotyczny to co najmniej dyskusyjny pomysł na wolne i niezależne media w Polsce i dość nowatorską definicję tego pojęcia.

co godzinę bezstronny serwis informacyjny w radio Bezpieczna Podróż – radio niezaangażowane politycznie prowadzone przez osoby z niepełnosprawnościami

najlepsze jedzenie i catering w restauracji Zdrówko prowadzonej przez osoby z niepełnosprawnościami. Posłuchaj audycji Kulinarna Nawigacja z Jarosławem Uścińskim szefem Kulinarnej Kadry Narodowej.

Brak postów do wyświetlenia