Pomimo, że w szranki stanęło wielu znakomitych sportowców, zwycięzca mógł być jeden. Na to pytanie – „Kto był najlepszym sportowcem Polski w 2023 roku?” odpowiedzieli Polacy, biorąc udział w 89. Plebiscycie “Przeglądu Sportowego”. Wśród nominowanych znaleźli się przedstawiciele różnych dyscyplin, od tenisa, przez żużel, po kajakarstwo. Jednak tylko jeden z nich mógł sięgnąć po najwyższe laury. Królowa jest jedna Iga Świątek
Iga Świątek nie ma sobie równych
To już drugi rok z rzędu, kiedy tenisistka Iga Świątek zdobywa tytuł najlepszego sportowca Polski. W 2023 roku pokazała, że jej sukcesy z poprzedniego sezonu nie były przypadkowe. Wygrała dwa turnieje wielkoszlemowe: Australian Open i Wimbledon, a także dotarła do półfinału US Open. Ponadto triumfowała w turniejach w Dubaju, Rzymie i Tokio. W rankingu WTA awansowała na drugie miejsce, ustępując tylko Ashleigh Barty.
Iga Świątek otrzymała łącznie 41 173 głosy, co dało jej wyraźną przewagę nad pozostałymi kandydatami. W swoim przemówieniu podziękowała kibicom za wsparcie i podkreśliła, że jest dumna z reprezentowania Polski na światowych kortach. Zapowiedziała też, że nie zamierza spoczywać na laurach i będzie dalej pracować nad swoim rozwojem.
Bartosz Zmarzlik i Aleksander Śliwka na podium
Drugie miejsce w Plebiscycie “Przeglądu Sportowego” zajął żużlowiec Bartosz Zmarzlik, który otrzymał 28 957 głosów. To już trzeci raz z rzędu, kiedy znalazł się w czołowej trójce. W 2023 roku zdobył swój czwarty tytuł mistrza świata, a także wygrał Grand Prix Polski i Grand Prix Wielkiej Brytanii. Ponadto był liderem swojego klubu, Stali Gorzów, która sięgnęła po srebrny medal Drużynowych Mistrzostw Polski.
Trzecie miejsce przypadło siatkarzowi Aleksandrowi Śliwce, który zgromadził 25 841 głosów. To jego debiut w czołowej dziesiątce. W 2023 roku był kluczowym zawodnikiem reprezentacji Polski, która zdobyła złoty medal Mistrzostw Europy, a także brązowy medal Ligi Narodów. Śliwka został wybrany najlepszym atakującym obu tych turniejów. W swoim klubie, ZAKSIE Kędzierzyn-Koźle, wywalczył mistrzostwo i puchar Polski, a także dotarł do finału Ligi Mistrzów.
Pozostali nominowani do Plebiscytu
W czołowej dziesiątce Plebiscytu “Przeglądu Sportowego” znaleźli się także inni znakomici sportowcy, którzy w 2023 roku osiągnęli znaczące sukcesy. Oto ich nazwiska i dyscypliny:
- Natalia Kaczmarek (lekkoatletyka) – czwarte miejsce
- Piotr Żyła (skoki narciarskie) – piąte miejsce
- Wojciech Nowicki (lekkoatletyka) – szóste miejsce
- Hubert Hurkacz (tenis) – siódme miejsce
- Martyna Klatt i Helena Wiśniewska (kajakarstwo) – ósme miejsce
- Renata Knapik-Miazga, Martyna Swatowska-Wenglarczyk, Magdalena Pawłowska, Ewa Trzebińska (szermierka) – dziewiąte miejsce
- Adrian Meronk (golf) – dziesiąte miejsce
W Plebiscycie wzięło udział łącznie 20 sportowców, którzy zostali wybrani przez jury złożone z dziennikarzy, trenerów i działaczy sportowych. Wśród nich byli m.in. Robert Lewandowski, Dawid Kubacki, Magdalena Stysiak, Ewa Swoboda czy Oskar Kwiatkowski.
Inne nagrody na Gali Mistrzów Sportu
Podczas Gali Mistrzów Sportu, która odbyła się w Warszawie, wręczono także inne nagrody i wyróżnienia dla osób i instytucji zasłużonych dla polskiego sportu. Oto ich lista:
- Trener roku: Nicola Grbić (selekcjoner polskich siatkarzy)
- Drużyna roku: reprezentacja Polski siatkarzy
- Wydarzenie roku: Diamentowa Liga. Silesia Memoriał Kamili Skolimowskiej
- Sport bez barier: Witold Skupień (biegi narciarskie)
- Nadzieja olimpijska: Adrianna Kąkol (kajakarstwo)
- Superchemion: Jakub Błaszczykowski (piłka nożna)
- Stypendia Ministra Sportu i Turystyki: Iwona Wójcik-Pietruszka, Jan Szturc i Wacław Szukiel (trenerzy)
- Mecenas Sportu Dzieci i Młodzieży: Orlen
Gratulujemy wszystkim laureatom i życzymy dalszych sukcesów na sportowej arenie.
co godzinę bezstronny serwis informacyjny w radio Bezpieczna Podróż – radio niezaangażowane politycznie prowadzone przez osoby z niepełnosprawnościami
najlepsze jedzenie i catering w restauracji Zdrówko prowadzonej przez osoby z niepełnosprawnościami. Posłuchaj audycji Kulinarna Nawigacja z Jarosławem Uścińskim szefem Kulinarnej Kadry Narodowej