Rewolucja na stacjach paliw

E10 zastępuje benzynę 95-oktanową

202

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Rewolucja na stacjach paliw
21-11-2019, Moscow region, Russia. A rack with pumps with different types of gasoline and diesel fuel at a gas station. Fuel self-service petrol station

 

Z początkiem 2024 roku, polskie stacje paliw zaczęły oferować nową benzynę E10, zastępując popularną E5 95-oktanową. Co to oznacza dla kierowców i dlaczego ta zmiana?

E10 – Paliwo Przyszłości: Benzyna E10, zawierająca 10% bioetanolu, debiutuje na stacjach benzynowych od 1 stycznia 2024 r. To efekt unijnej dyrektywy, mającej na celu ograniczenie korzystania z paliw kopalnych. Paliwo to już jest dostępne w kilkunastu krajach europejskich.

Korzyści dla Środowiska: E10 jest uważane za bardziej ekologiczne, redukując ślad węglowy o około 70% w porównaniu do benzyny silnikowej tradycyjnie uzyskiwanej z ropy naftowej. To krok w kierunku realizacji celu unijnego – 14% udziału paliw odnawialnych w transporcie.

Sposób Używania i Wyzwania: Mimo korzyści, starsze pojazdy nie mogą być zasilane E10, co wymusza tankowanie droższą benzyną 98-oktanową. Wprowadzenie paliwa wiąże się z wyzwaniem edukacyjnym dla kierowców i pracowników stacji.

Sprawdź Zgodność: Przystosowanie samochodu do E10 można sprawdzić w instrukcji, na klapie wlewu paliwa lub za pomocą specjalnej wyszukiwarki Ministerstwa Klimatu i Środowiska. Ponad 2,5 mln wyszukiwań odnotowano już w ciągu kilku dni od uruchomienia serwisu.

Benzyna 98-oktanowa – Alternatywa dla Starszych Pojazdów: Starsze auta, niekompatybilne z E10, muszą sięgać po benzynę 98-oktanową, obecnie droższą. Branża liczy na zrównanie cen, ale to kwestia czasu.

Wpływ na Zużycie Paliwa: Zwiększenie zawartości bioetanolu minimalnie wpłynie na wzrost zużycia paliwa (1-2%), trudny do wyodrębnienia spośród innych czynników. Globalny popyt na biopaliwa wzrósł rekordowo do 4,3 EJ w 2022 r.

Podsumowanie: Benzyna E10 staje się rzeczywistością na polskich stacjach paliw, wprowadzając nową erę ekologicznego podejścia do tankowania. Warto sprawdzić zgodność pojazdu i śledzić zmiany na rynku paliwowym.

Czytaj także:

Foteliki samochodowe dla dzieci niepełnosprawnych – jakie przepisy obowiązują i w co należy się zaopatrzyć?
 

Zapoznaj się także : Nowe zasady przeglądów technicznych

Może cię zainteresować: Nowe paliwo E10 pojawiło się na stacjach benzynowych

Słuchaj nas online!

 

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia