Zmarł Franz Beckenbauer.

47

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Franz Beckenbauer

Nie żyje nasz Cesarz – tak pisze Bild. Te słowa oddają właściwie wszystko. Choć swego czasu podzielił Niemców to jego geniusz był bezdyskusyjny. Wczoraj w wieku 78 lat zmarł Franz Beckenbauer.

Zmarł Franz Beckenbauer

Ten legendarny piłkarz i trener, był jednym z dwóch piłkarzy na świecie, którzy w swojej karierze zdobył tytuł mistrza świata jako zawodnik i jako szkoleniowiec. Był jednym z najwybitniejszych piłkarzy w historii i miał ogromny wpływ na rozwój futbolu na całym świecie.

Beckenbauer urodził się w Monachium w 1945 roku. Karierę piłkarską rozpoczął w Bayernie Monachium, z którym zdobył sześciokrotnie mistrzostwo Niemiec, czterokrotnie Puchar Niemiec, ponadto trzykrotnie Puchar Europy Mistrzów Krajowych. W reprezentacji RFN rozegrał 103 mecze i strzelił 14 goli. W 1974 roku był kapitanem drużyny, która zdobyła mistrzostwo świata na własnym boisku.

Po zakończeniu kariery piłkarskiej Beckenbauer został trenerem. Prowadził Bayern Monachium, Olympique Marsylia, ponadto reprezentację Niemiec oraz reprezentację Kataru. W 1986 roku doprowadził reprezentację Niemiec do finału mistrzostw świata, a w 1990 roku doprowadził ją do zwycięstwa w tym turnieju.

Cesarz Bayernu Monachium

Beckenbauer był także działaczem piłkarskim. Był prezydentem Bayernu Monachium, wiceprezesem FIFA, ponadto przewodniczącym komitetu organizacyjnego mistrzostw świata w Niemczech w 2006 roku. Człowiekiem o wielu talentach. Nie tylko wybitnym piłkarzem i trenerem, ale także doskonałym biznesmenem i działaczem o dużym poczuciu humoru i charyzmie.

Śmierć Franza Beckenbauera to wielka strata dla świata futbolu. Był on jedną z najbarwniejszych postaci w historii tego sportu i na zawsze pozostanie w pamięci kibiców na całym świecie.

Oto niektóre z najważniejszych osiągnięć Franza Beckenbauera:

  • Mistrz świata jako zawodnik (1974)
  • Mistrz świata jako trener (1990)
  • Złoty medalista mistrzostw Europy jako zawodnik (1972)
  • Trener Roku FIFA (1982)
  • Złota Piłka (1972, 1976)
  • Członek FIFA 100
  • Członek Galerii Sław Niemieckiej Piłki Nożnej
  • Członek Galerii Sław UEFA
  • Członek Galerii Sław Bayernu Monachium

Beckenbauer był prawdziwą legendą futbolu. Jego osiągnięcia na boisku i poza nim będą z pewnością przez długie lata inspirować kolejne pokolenia piłkarzy i kibiców.

co godzinę bezstronny serwis informacyjny w radio Bezpieczna Podróż – radio niezaangażowane politycznie prowadzone przez osoby z niepełnosprawnościami

najlepsze jedzenie i catering w restauracji Zdrówko prowadzonej przez osoby z niepełnosprawnościami. Posłuchaj audycji Kulinarna Nawigacja z Jarosławem Uścińskim szefem Kulinarnej Kadry Narodowej

Brak postów do wyświetlenia