Sąd Rejestrowy oddalił wniosek o wpis zmiany władz TVP. Prezydent: bezprawność ministra Sienkiewicza została potwierdzona

Sąd Rejestrowy uznał, że działania ministra Sienkiewicza były bezprawne, ponieważ nie miały podstawy prawnej. W ocenie sądu, minister nie mógł odwołać dotychczasowych władz mediów publicznych na podstawie uchwały Sejmu, która wzywała Skarb Państwa do działań naprawczych.

237

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Likwidator Telewizji Polskiej ukarany przez KRRiT
Likwidator Telewizji Polskiej ukarany przez KRRiT

Sąd Rejestrowy w Warszawie oddalił wniosek o wpisanie do Krajowego Rejestru Sądowego zmian we władzach Telewizji Polskiej. Zmiany o których mowa, wprowadził minister kultury Bartłomiej Sienkiewicz. Sędzia Tomasz Kosub z Wydziału Gospodarczego Krajowego Rejestru Sądowego stwierdził, że decyzje o powołaniu zarządu i rady nadzorczej TVP zostały podjęte przez nieuprawniony organ. Jego uzasadnienie opierało się na niekompetencji podmiotu odpowiedzialnego za te decyzje.

Sąd Rejestrowy uznał, że działania ministra Sienkiewicza były bezprawne

Sąd Rejestrowy oddalił 9 stycznia wniosek o wpis zmiany danych w Krajowym Rejestrze Sądowym dotyczących spółki „Telewizja Polska” SA. Wniosek w tej sprawie złożył minister kultury i dziedzictwa narodowego Bartłomiej Sienkiewicz. 19 grudnia odwołał on dotychczasowych prezesów Zarządów Telewizji Polskiej S.A. i Polskiego Radia S.A. A także – Polskiej Agencji Prasowej S.A. i Rady Nadzorczej. Minister powołał nowe Rady Nadzorcze ww. Spółek, które powołały nowe Zarządy Spółek.

Sąd Rejestrowy uznał, że działania ministra Sienkiewicza były bezprawne, ponieważ nie miały podstawy prawnej. W ocenie sądu, minister nie mógł odwołać dotychczasowych władz mediów publicznych na podstawie uchwały Sejmu, która wzywała Skarb Państwa do działań naprawczych. Uchwały Sejmu nie mogą bowiem stanowić podstawy prawnej do działań wobec zewnętrznych instytucji, wobec obywateli, wobec zewnętrznych podmiotów.

Duda: Sejm nie może stanowić podstawy prawnej do działań wobec mediów publicznych

Do decyzji Sądu rejestrowego odniósł się Prezydent Andrzej Duda. W oświadczeniu, które Prezydent wydał 10 stycznia stwierdził, że „bezprawność działania ministra Sienkiewicza została dzisiaj potwierdzona”.

Jego zdaniem działania szefa MKiDN w sprawie zmiany władz mediów publicznych były „rażącym naruszeniem konstytucji i prawa”. „Ministrowi nie wolno działać na podstawie uchwał Sejmu. Uchwały w żaden sposób nie mogą stanowić podstawy prawnej do działań wobec zewnętrznych instytucji, wobec obywateli, wobec zewnętrznych podmiotów” – podkreślił Duda.

SŁUCHAJ NAS ONLINE!

co godzinę bezstronny serwis informacyjny w radio Bezpieczna Podróż – radio niezaangażowane politycznie prowadzone przez osoby z niepełnosprawnościami

najlepsze jedzenie i catering w restauracji Zdrówko prowadzonej przez osoby z niepełnosprawnościami. Posłuchaj audycji Kulinarna Nawigacja z Jarosławem Uścińskim szefem Kulinarnej Kadry Narodowej

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia