W czwartek, 12 stycznia 2024 r., cały skład Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego orzekł o ważności wyborów parlamentarnych z 15 października 2023 r.
Izba Kontroli Nadzwyczajnej SN uznała ważność wyborów z 15 października 2023 r.
W czwartek, 12 stycznia 2024 r., cały skład Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego orzekł o ważności wyborów parlamentarnych z 15 października 2023 r. Uchwała została podjęta po rozpoznaniu 1177 protestów wyborczych, z których zasadność stwierdzono w przypadku 14 z nich. Izba uznała, że żadne z protestów ani wszystkie razem nie dają podstaw do stwierdzenia nieważności wyborów. W uzasadnieniu uchwały wskazano, że wybory były przeprowadzone zgodnie z prawem i w sposób gwarantujący ich uczciwość.
Ogłoszenie orzeczenia Izby Kontroli Nadzwyczajnej SN było szeroko komentowane w mediach. Wyraziciele opinii publicznej podzielili się w ocenach orzeczenia. Część z nich uznała, że orzeczenie jest zgodne z prawem i potwierdza, że wybory przeprowadzono w sposób prawidłowy. Inni natomiast zwrócili uwagę, że orzeczenie zostało wydane przez izbę, która nie jest uznawana za niezawisły i bezstronny sąd.
Kontrowersje wokół Izby Kontroli Nadzwyczajnej SN
Izbę Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego powołała ustawą z dnia 8 grudnia 2017 r. o Sądzie Najwyższym. Ustawę tę uchwalił Sejm VIII kadencji, który miał większość parlamentarną Prawa i Sprawiedliwości. Ustawa ta wzbudziła wiele kontrowersji, ponieważ wprowadzała zmiany w systemie sądownictwa, które zdaniem wielu ekspertów naruszały zasadę niezawisłości sądów. W 2021 r. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł, że Izba Kontroli Nadzwyczajnej SN nie jest sądem w rozumieniu prawa Unii Europejskiej. W 2022 r. podobne orzeczenie wydał Europejski Trybunał Praw Człowieka. W 2023 r. trzy połączone izby Sądu Najwyższego orzekły, że Izba Kontroli Nadzwyczajnej SN nie jest sądem w rozumieniu prawa polskiego.
Co ciekawe, ta sama Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych SN, 4 stycznia b.r. uchyliła postanowienie marszałka Sejmu Szymona Hołowni o wygaśnięciu mandatu posła Macieja Wąsika. Jednak Izba Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Najwyższego uchyliła decyzję IKNiSP Sądu Najwyższego w tej sprawie. W uzasadnieniu swojego wyroku Izba Pracy wskazała, że Izba Kontroli Nadzwyczajnej nie miała podstaw do wydania takiej decyzji.
W obliczu wyżej opisanych wydarzeń, niepokojącym objawia się fakt, iż poszczególne decyzje Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego obecny rząd uznaje za zgodne z prawem, a inne odrzuca, jako wydane przez izbę, która nie jest uznawana za niezawisły i bezstronny sąd. Sytuacja ta kreuje niebezpieczny krajobraz prawno – polityczny w kraju, według którego orzeczenia w.w izby mogą być uznane lub nie, w zależności od wpływu innych gałęzi władzy.
co godzinę bezstronny serwis informacyjny w radio Bezpieczna Podróż – radio niezaangażowane politycznie prowadzone przez osoby z niepełnosprawnościami
najlepsze jedzenie i catering w restauracji Zdrówko prowadzonej przez osoby z niepełnosprawnościami. Posłuchaj audycji Kulinarna Nawigacja z Jarosławem Uścińskim szefem Kulinarnej Kadry Narodowej