Izba Kontroli Nadzwyczajnej SN uznała ważność wyborów parlamentarnych

Izba Kontroli Nadzwyczajnej SN uznała ważność wyborów parlamentarnych z 15 października 2023 r. Dlaczego poszczególne orzeczenia w.w izby uznane są za zgodne z prawem a inne nie?

258

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Izba Kontroli Nadzwyczajnej SN uznała ważność wyborów parlamentarnych
Izba Kontroli Nadzwyczajnej SN uznała ważność wyborów parlamentarnych

W czwartek, 12 stycznia 2024 r., cały skład Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego orzekł o ważności wyborów parlamentarnych z 15 października 2023 r.

Izba Kontroli Nadzwyczajnej SN uznała ważność wyborów z 15 października 2023 r.

W czwartek, 12 stycznia 2024 r., cały skład Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego orzekł o ważności wyborów parlamentarnych z 15 października 2023 r. Uchwała została podjęta po rozpoznaniu 1177 protestów wyborczych, z których zasadność stwierdzono w przypadku 14 z nich. Izba uznała, że żadne z protestów ani wszystkie razem nie dają podstaw do stwierdzenia nieważności wyborów. W uzasadnieniu uchwały wskazano, że wybory były przeprowadzone zgodnie z prawem i w sposób gwarantujący ich uczciwość.

Ogłoszenie orzeczenia Izby Kontroli Nadzwyczajnej SN było szeroko komentowane w mediach. Wyraziciele opinii publicznej podzielili się w ocenach orzeczenia. Część z nich uznała, że orzeczenie jest zgodne z prawem i potwierdza, że wybory przeprowadzono w sposób prawidłowy. Inni natomiast zwrócili uwagę, że orzeczenie zostało wydane przez izbę, która nie jest uznawana za niezawisły i bezstronny sąd.

Kontrowersje wokół Izby Kontroli Nadzwyczajnej SN

Izbę Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego powołała ustawą z dnia 8 grudnia 2017 r. o Sądzie Najwyższym. Ustawę tę uchwalił Sejm VIII kadencji, który miał większość parlamentarną Prawa i Sprawiedliwości. Ustawa ta wzbudziła wiele kontrowersji, ponieważ wprowadzała zmiany w systemie sądownictwa, które zdaniem wielu ekspertów naruszały zasadę niezawisłości sądów. W 2021 r. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł, że Izba Kontroli Nadzwyczajnej SN nie jest sądem w rozumieniu prawa Unii Europejskiej. W 2022 r. podobne orzeczenie wydał Europejski Trybunał Praw Człowieka. W 2023 r. trzy połączone izby Sądu Najwyższego orzekły, że Izba Kontroli Nadzwyczajnej SN nie jest sądem w rozumieniu prawa polskiego.

Co ciekawe, ta sama Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych SN, 4 stycznia b.r. uchyliła postanowienie marszałka Sejmu Szymona Hołowni o wygaśnięciu mandatu posła Macieja Wąsika. Jednak Izba Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Najwyższego uchyliła decyzję IKNiSP Sądu Najwyższego w tej sprawie. W uzasadnieniu swojego wyroku Izba Pracy wskazała, że Izba Kontroli Nadzwyczajnej nie miała podstaw do wydania takiej decyzji.

W obliczu wyżej opisanych wydarzeń, niepokojącym objawia się fakt, iż poszczególne decyzje Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego obecny rząd uznaje za zgodne z prawem, a inne odrzuca, jako wydane przez izbę, która nie jest uznawana za niezawisły i bezstronny sąd. Sytuacja ta kreuje niebezpieczny krajobraz prawno – polityczny w kraju, według którego orzeczenia w.w izby mogą być uznane lub nie, w zależności od wpływu innych gałęzi władzy.

Słuchaj nas online!

co godzinę bezstronny serwis informacyjny w radio Bezpieczna Podróż – radio niezaangażowane politycznie prowadzone przez osoby z niepełnosprawnościami

najlepsze jedzenie i catering w restauracji Zdrówko prowadzonej przez osoby z niepełnosprawnościami. Posłuchaj audycji Kulinarna Nawigacja z Jarosławem Uścińskim szefem Kulinarnej Kadry Narodowej

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia