Raport organizacji Oxfam – przepaść między bogatymi a biednymi znów się powiększyła

204

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Raport organizacji Oxfam - przepaść między bogatymi a biednymi znów się powiększyła Fot. shutterstock.com
Raport organizacji Oxfam - przepaść między bogatymi a biednymi znów się powiększyła Fot. shutterstock.com

W ciągu ostatnich trzech lat pięciu najzamożniejszych ludzi na świecie podwoiło swoje majątki, donosi Oxfam w poniedziałek. W tym samym okresie wartość posiadanych dóbr przez 60 procent najuboższych zmniejszyła się.

Raport organizacji Oxfam. Wyższy poziom fortuny, niższy poziom sprawiedliwości

Raport Oxfam to kolejny alarmujący sygnał, że nierówności społeczne na świecie pogłębiają się w alarmującym tempie. Pięciu najbogatszych ludzi na świecie w ciągu trzech lat podwoiło swoje fortuny, podczas gdy wartość majątku 60 proc. najbiedniejszych spadła.

Ta sytuacja jest nie tylko niesprawiedliwa, ale także groźna dla stabilności społecznej i gospodarczej. Nierówności społeczne mogą prowadzić do wzrostu napięć społecznych, niepokojów i przemocy. Mogą również utrudniać rozwój gospodarczy, ponieważ blokują szanse dla osób z niższych warstw społecznych.

Raport Oxfam wskazuje, że za pogłębianiem się nierówności odpowiadają przede wszystkim rządy. To one dokonują wyborów politycznych, które sprzyjają koncentracji bogactwa w rękach nielicznych. Należą do nich m.in.:

  • niskie podatki dla najbogatszych
  • słabe regulacje rynku finansowego
  • zaniedbanie polityki społecznej, takiej jak edukacja i opieka zdrowotna

Aby przeciwdziałać pogłębianiu się nierówności, rządy powinny wprowadzić politykę, które zapewni sprawiedliwsze opodatkowanie, większą ochronę praw pracowników i dostęp do usług publicznych dla wszystkich.

Oto kilka konkretnych propozycji:

  • wprowadzenie progresywnego podatku dochodowego, który obciążyłby najbogatszych najmocniej
  • podniesienie płacy minimalnej
  • zwiększenie wydatków na edukację i opiekę zdrowotną
  • inwestycje w infrastrukturę publiczną

Oczywiście, wprowadzenie takich zmian wymagałoby politycznej woli. Jednak jest to konieczne, jeśli chcemy zbudować bardziej sprawiedliwe i zrównoważone społeczeństwo.

co godzinę bezstronny serwis informacyjny w radio Bezpieczna Podróż – radio niezaangażowane politycznie prowadzone przez osoby z niepełnosprawnościami

najlepsze jedzenie i catering w restauracji Zdrówko prowadzonej przez osoby z niepełnosprawnościami. Posłuchaj audycji Kulinarna Nawigacja z Jarosławem Uścińskim szefem Kulinarnej Kadry Narodowej

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia