Rolnicy protestują przeciwko bezcłowemu handlowi z Ukrainą

Protest rolników jest kolejnym sygnałem, że polskie rolnictwo jest w poważnym kryzysie. Rolnicy oczekują od rządu zdecydowanych działań, które pomogą im przetrwać.

213

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Rolnicy obawiają się, że przedłużenie bezcłowego handlu z Ukrainą doprowadzi do załamania polskiego rolnictwa. fot. Shutterstock
Rolnicy obawiają się, że przedłużenie bezcłowego handlu z Ukrainą doprowadzi do załamania polskiego rolnictwa. fot. Shutterstock

Rolnicy z Polski przygotowują się do protestu, który odbędzie się 24 stycznia. Zablokują drogi w kilkudziesięciu miejscach w kraju, aby wyrazić swój sprzeciw wobec decyzji Komisji Europejskiej, w sprawie przedłużenia bezcłowego handlu z Ukrainą.

Argumenty rolników

Rolnicy obawiają się, że przedłużenie bezcłowego handlu z Ukrainą doprowadzi do załamania polskiego rolnictwa. Ukraińscy producenci rolni są w stanie sprzedawać swoje produkty po znacznie niższych cenach niż polscy rolnicy. To może doprowadzić do spadku cen polskich produktów rolnych i utraty dochodów przez polskich rolników.

Rolnicy dają kredyt zaufania rządowi

Jak podkreślają, to nie jest protest wymierzony w rząd, ponieważ nowemu rządowi i ministrowi rolnictwa dają kredyt zaufania. Wierzą, że rząd będzie walczył o interesy polskich rolników w Brukseli…

„Ciągle wierzę, że bezcłowy handel z Ukrainą – mimo różnych zapowiedzi ze strony unijnych urzędników – nie zostanie jednak przedłużony” – mówił Wiesław Gryń, lider Oszukanej Wsi.

„Jeżeli jednak KE zdecyduje się na przedłużenie bezcłowego handlu, to będziemy musieli podjąć zdecydowane działania” – dodał Marcin Sobczak z Zamojskiego Towarzystwa Rolniczego.

Kryzys w polskim rolnictwie

Protest rolników jest kolejnym sygnałem, że polskie rolnictwo jest w poważnym kryzysie. Rolnicy oczekują od rządu zdecydowanych działań, które pomogą im przetrwać. Obecnie bezcłowy handel z Ukrainą obowiązuje do końca maja 2024 roku. Komisja Europejska zapowiedziała przedłużenie jego obowiązywania o 12 miesięcy w dniu 16 stycznia 2024 roku. Decyzja ta nie została jednak podjęta, po konsultacjach z rządami państw członkowskich UE. Wiemy już, że na decyzję przyjdzie nam jeszcze zaczekać, prawdopodobnie do przyszłego tygodnia.

Nie wiadomo, jak protest rolników wpłynie na decyzję Komisji Europejskiej. Jednak może on zwiększyć presję na UE, aby nie przedłużała bezcłowego handlu z Ukrainą.

SŁUCHAJ NAS ONLINE!

co godzinę bezstronny serwis informacyjny w radio Bezpieczna Podróż – radio niezaangażowane politycznie prowadzone przez osoby z niepełnosprawnościami

najlepsze jedzenie i catering w restauracji Zdrówko prowadzonej przez osoby z niepełnosprawnościami. Posłuchaj audycji Kulinarna Nawigacja z Jarosławem Uścińskim szefem Kulinarnej Kadry Narodowej

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia