Czołg Challenger 3 to efekt modernizacji czołgu Challenger 2, który służy w brytyjskiej armii od 1998 roku. W trakcie konferencji International Armoured Vehicles (IAV) w Londynie, konsorcjum RBSL (Rheinmetall BAE Systems Land) zaprezentowało swoje dzieło, które ma być gotowe do służby już w 2027 roku. Czołg Challenger 3
Innowacje w czołgu Challenger 3
Następca Challengera 2, posiada wiele nowych elementów, mających poprawić jego zdolności bojowe oraz zdolność do przetrwania na polu walki. Najbardziej widoczną zmianą jest nowa wieża, która zaprojektowano z wykorzystaniem cyfrowych technologii. Wieża ma nowe przyrządy obserwacyjno-celownicze Orion dla dowódcy i działonowego, które pozwalają na obserwację i ostrzał celów w dzień i w nocy, w różnych warunkach atmosferycznych. Wieża posiada też nową armatę gładko-lufową kalibru 120 mm Rh120/L55A1CR3, która jest taka sama jak w niemieckim czołgu Leopard 2A7V. Armatę można zasilać amunicją różnych typów, w tym przeciwpancerną, odłamkową i kumulacyjną.
Challenger 3 ma też nowy system ochrony, który składa się z modułowego pancerza kompozytowego Farnham. Można go wymieniać i dostosowywać do różnych zagrożeń. Farnham chroni przednią część kadłuba, wieżę i armatę. Dodatkowo, czołg jest wyposażony w system aktywnej obrony Trophy VPS (Vehicle Protection System), który potrafi wykrywać i niszczyć pociski kierowane oraz niekierowane, lecące w kierunku czołgu. System Trophy VPS ma być uzupełniony dodatkowym pancerzem Epsom, który ma zabezpieczać amunicję w magazynie przed wybuchem.
Nowy silnik, nowe zawieszenie
Czołg wyposażono w nowy napęd, który ma zwiększyć jego mobilność i manewrowość. Nowy silnik wysokoprężny Perkins Condor CV12-9A o mocy 1500 KM, co jest o 300 KM więcej niż w poprzednim modelu. Silnik jest połączony z nową przekładnią David Brown Santasalo TN54E, która ma sześć biegów do przodu i dwa do tyłu. Czołg ma też nowe zawieszenie Hydrogas 3. generacji, które ma zapewniać lepszy komfort jazdy i stabilizację armaty.
Masa nowego Challengera, to około 66 ton w podstawowej konfiguracji, czyli bez dodatkowego pancerza Epsom. Jest ona podobna do masy amerykańskiego czołgu Abrams M1A2SEPv3 oraz niemieckiego czołgu Leopard 2A7V. Załoga czołgu ma składać się z czterech osób: dowódcy, działonowego, ładowniczego i kierowcy. Na wieży czołgu można zamontować dodatkowe uzbrojenie, takie jak karabin maszynowy kalibru 7,62 mm lub 12,7 mm lub wyrzutnie granatów dymnych kalibru 66 mm.
Czołg Challenger 3 ustanawia nowy standard
Zdecydowano, że Challenger 3 ma stać się nowym standardem dla brytyjskiej armii. W związku z tym zaplanowano modernizację posiadanych 148 czołgów Challenger 2 do poziomu Challenger 3. Koszt takiej modernizacji ma wynieść około 1,3 miliarda funtów. Czołg ma być zdolny do współpracy z innymi systemami uzbrojenia, takimi jak drony, śmigłowce i samoloty. Ma być też łatwy w transporcie oraz utrzymaniu.
co godzinę bezstronny serwis informacyjny w radio Bezpieczna Podróż – radio niezaangażowane politycznie prowadzone przez osoby z niepełnosprawnościami
najlepsze jedzenie i catering w restauracji Zdrówko prowadzonej przez osoby z niepełnosprawnościami. Posłuchaj audycji Kulinarna Nawigacja z Jarosławem Uścińskim szefem Kulinarnej Kadry Narodowej