Gdynia testuje nowy sposób ładowania samochodów elektrycznych

261

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

W Gdyni stworzono pierwsze punkty ładowania samochodów elektrycznych. Znajdują się one na... latarniach
W Gdyni stworzono pierwsze punkty ładowania samochodów elektrycznych. Znajdują się one na... latarniach

Gdynia jest pierwszym miastem w Polsce, które testuje nowy sposób ładowania samochodów elektrycznych. W ramach pilotażu, w mieście zainstalowano cztery punkty ładowania na latarniach – mówi Kamil Sobkiewicz, prezes Fundacji #NaPrąd.

Rozwiązanie to jest prostsze i tańsze niż tradycyjne ładowarki. Latarnie są już podłączone do sieci elektrycznej, więc nie trzeba budować dodatkowych instalacji. Dodatkowo, latarnie są powszechnie dostępne, co ułatwia kierowcom znalezienie punktu ładowania.

W ramach pilotażu, punkty ładowania są dostępne bezpłatnie. Po zakończeniu testów, zostaną włączone do usługi Orlen Charge.

Możliwości rozwoju

Rozwiązanie zastosowane w Gdyni ma duży potencjał do rozwoju. W ciągu kilku lat, miasto planuje zainstalować co najmniej 300 latarni, które będą służyć jako punkty ładowania samochodów elektrycznych.

To rozwiązanie może przyczynić się do rozwoju elektromobilności w Polsce. Samochody elektryczne są coraz bardziej popularne, a dostęp do punktów ładowania jest jednym z kluczowych czynników, które decydują o wyborze tego typu pojazdu.

Innowacyjne rozwiązania

W ostatnich latach, wiele polskich miast wprowadza innowacyjne rozwiązania w zakresie elektromobilności. Przykłady takich działań to:

  • Instalacja nowych punktów ładowania. W 2023 roku w Polsce funkcjonowało 5933 ogólnodostępnych punktów ładowania samochodów elektrycznych (3282 stacji). W porównaniu do 2022 roku, liczba ta wzrosła o ponad 40%.
  • Wprowadzenie udogodnień dla kierowców samochodów elektrycznych. W wielu miastach wprowadzono udogodnienia dla kierowców samochodów elektrycznych, takie jak darmowe parkowanie w strefach płatnych, zwolnienie z opłat za przejazd w strefach czystego transportu czy preferencyjne stawki za przejazd autostradami.

Przykładami miast, które wprowadzają innowacyjne rozwiązania w zakresie elektromobilności są:

  • Gdynia, która testuje nowy sposób ładowania samochodów elektrycznych na latarniach.
  • Warszawa, która planuje zainstalować 1000 punktów ładowania w ciągu najbliższych 3 lat.
  • Kraków, który wprowadził darmowe parkowanie w strefach płatnych dla samochodów elektrycznych.

Takie działania są ważne, ponieważ pomagają w walce z emisją spalin i przyczyniają się do ochrony środowiska naturalnego.

co godzinę bezstronny serwis informacyjny w radio Bezpieczna Podróż – radio niezaangażowane politycznie prowadzone przez osoby z niepełnosprawnościami

najlepsze jedzenie i catering w restauracji Zdrówko prowadzonej przez osoby z niepełnosprawnościami. Posłuchaj audycji Kulinarna Nawigacja z Jarosławem Uścińskim szefem Kulinarnej Kadry Narodowej

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia