Kontrowersyjna egzekucja w USA

Czy egzekucja Kennetha Smitha jest zgodna z prawami człowieka?

173

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

kontrowersyjna egzekucja w USA, łóżko z pasami do unieruchomienia skazańca
kontrowersyjna egzekucja w USA kolejnym elementem dyskusji o karze śmierci

Dzisiaj, w stanie Alabama, planowana jest kontrowersyjna egzekucja w USA Kennetha Smitha skazanego na karę śmierci za zlecenie zabójstwa w 1988 roku. Sąd Najwyższy USA odrzucił jego wniosek o wstrzymanie planowanej egzekucji, która ma się odbyć poprzez uduszenie azotem. Smith stanie się pierwszą osobą na świecie, która zostanie uśmiercona tą metodą. Jego pełnomocnicy argumentują, że jest ona nowa na rynku i nie została przetestowana, co budzi obawy dotyczące jej skuteczności.

Sąd Najwyższy podjął decyzję odrzucającą wniosek skazanego jednym zdaniem, co wywołało dyskusję na temat sprawiedliwości i etyki stosowania kary śmierci. Egzekucja za pomocą azotu, choć legalna w kilku stanach, budzi obawy ekspertów, którzy podkreślają brak testów potwierdzających jej skuteczność i humanitarność. Eksperci zwracają uwagę na potencjalne ryzyko toksyczności azotu, co może prowadzić do niepotrzebnego cierpienia skazańca oraz stawiać pod znakiem zapytania zdrowie innych osób obecnych podczas egzekucji.

Kontrowersyjna egzekucja w USA – od czego się zaczęło?

Kenneth Eugene Smith został skazany w 1989 roku, a planowana kontrowersyjna egzekucja w USA azotem miała miejsce po wcześniejszych nieudanych próbach uśmiercenia go zastrzykiem z trucizną. Prawnicy skazańca argumentują, że wielokrotne próby naruszają ósmą poprawkę do amerykańskiej konstytucji chroniącą przed „okrutną i niezwykłą” karą. Dodatkowo, obrońcy Smitha twierdzą, że nowa metoda nie została należycie przetestowana, co zwiększa ryzyko niehumanitarnego traktowania skazańca.

Egzekucja Kennetha Smitha staje się punktem kulminacyjnym w debacie nad stosowaniem kary śmierci w Stanach Zjednoczonych. Mimo kontrowersji, stan Alabama jest jedynym, który sformułował formalny protokół dla tej nowej metody egzekucji, co podkreśla potrzebę przemyślanego podejścia do sposobów wykonywania kary śmierci. Metoda uduszenia azotem jest dopuszczona prawnie w trzech stanach USA: Alabamie, Missisipi i Oklahomie. Do tej pory jednak nigdy nie wykonano kary śmierci w ten sposób.

Kontrowersje wokół kary śmierci

Kontrowersyjna egzekucja w USA dotyczyła skazańca, który popełnił brutalne morderstwo. Kenneth Smith obecnie ma 58 lat. Wiosną 1988 roku wraz z Johnem Forrestem Parkerem spotkał się z pastorem Charlesem Sennettem. Obaj dostali od niego po 1000 dolarów. Duchowny miał problemy finansowe i zlecił im zabicie własnej żony. Planował uzyskanie pieniędzy z jej polisy ubezpieczeniowej. Elizabeth Sennett znaleziono martwą 18 marca 1988 roku w domu pary w hrabstwie Colbert. Została dźgnięta osiem razy nożem w klatkę piersiową i raz z każdej strony szyi. Pastor dzień później popełnił samobójstwo. Sąd po kilku procesach i rewizjach wyroku skazał Kennetha Smitha na karę śmierci.

Egzekucja Smitha wywołała szereg kontrowersji. Zwolennicy metody uduszenia azotem twierdzą, że jest ona bardziej humanitarna niż inne metody wykonywania kary śmierci, takie jak zastrzyki z trucizną.

Podsumowanie – kontrowersyjna egzekucja w USA

Proces wykonania egzekucji metodą uduszenia azotem jest stosunkowo prosty. Skazanemu zakłada się maskę oddechową, a do komory egzekucyjnej wprowadza się mieszaninę azotu i tlenu. Azot jest cięższy od powietrza, więc szybko wypełnia płuca skazanego, wypierając z nich tlen. W wyniku tego dochodzi do uduszenia. Według biura prokuratora generalnego Alabamy, metoda ta jest „humanitarna i skuteczna”. Spowoduje utratę przytomności w kilka sekund, a śmierć w ciągu paru minut. Jednakże nie wszyscy podzielają to zdanie. Wysoki Komisarz ONZ ds. Praw Człowieka ostro zaprotestował przeciwko egzekucji Smitha. Stwierdził, że uduszenie azotem to tortura i „jest nieludzkie”.

Dowiedz się więcej o tej sprawie i obejrzyj ten film.

Przeczytaj też o tym, że Josef Fritzl może wyjść na wolność.

https://bezpiecznapodroz.org/sluchaj-nas-online/

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia