Benzyna E85 w Polsce czyli trzeźwy kierowca a samochód „na fleku”

W Polsce trwają prace nad wprowadzeniem do sprzedaży benzyny E85. Przyjrzyjmy się bliżej zaletom oraz wadom tego rozwiązania.

47

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Benzyna E85 w Polsce - czy ten plan się sprawdzi?
Benzyna E85 w Polsce - czy ten plan się sprawdzi?

Rząd Polski planuje wprowadzić do sprzedaży nowy rodzaj paliwa, jakim jest benzyna E85. Paliwo to składa się w 85% z bioetanolu, a w 15% z benzyny. Ma to być rozwiązanie, które pozwoli na zmniejszenie emisji spalin z samochodów oraz wsparcie polskich rolników.

Benzyna E85zalety

Benzyna E85 ma szereg zalet. Przede wszystkim jest paliwem odnawialnym, co oznacza, że jej produkcja nie przyczynia się do zwiększania emisji gazów cieplarnianych. Bioetanol, z którego powstaje benzyna E85, jest wytwarzany z roślin, takich jak zboża, ziemniaki czy kukurydza. W trakcie swojego wzrostu rośliny te pochłaniają dwutlenek węgla z atmosfery, co oznacza, że bilans emisyjny samochodów napędzanych benzyną E85 jest praktycznie zerowy.

Kolejną zaletą benzyny E85 jest jej cena. Paliwo to jest zazwyczaj tańsze od zwykłej benzyny. Jest to związane z tym, że bioetanol jest produkowany z krajowych surowców, takich jak zboże czy ziemniaki.

Wady benzyny E85

Oprócz zalet, benzyna E85 ma również pewne wady. Najważniejszą z nich jest to, że nie jest kompatybilna z każdym samochodem. Do napędzania benzyną E85 potrzebny jest silnik typu Flexi Fuel, który jest przystosowany do spalania bioetanolu. Takie silniki są dostępne w ofercie niektórych producentów samochodów, ale ich oferta jest ograniczona.

Oto niektóre z modeli samochodów z silnikami Flexi Fuel dostępnych na rynku polskim:

Kolejną wadą benzyny E85 jest jej niższa wydajność energetyczna. Oznacza to, że samochody napędzane tym paliwem spalają więcej paliwa niż samochody napędzane zwykłą benzyną.

Konkludując:

Wprowadzenie benzyny E85 do sprzedaży w Polsce jest pozytywnym krokiem w kierunku zmniejszenia emisji spalin z samochodów oraz wsparcia polskich rolników. Jednak aby benzyna E85 mogła stać się powszechnie dostępna i popularna, konieczne jest rozwiązanie następujących problemów:

  • zwiększenie dostępności samochodów z silnikami typu Flexi Fuel
  • obniżenie kosztów produkcji samochodów z silnikami typu Flexi Fuel
  • podniesienie wydajności energetycznej benzyny E85

co godzinę bezstronny serwis informacyjny w radio Bezpieczna Podróż – radio niezaangażowane politycznie prowadzone przez osoby z niepełnosprawnościami

najlepsze jedzenie i catering w restauracji Zdrówko prowadzonej przez osoby z niepełnosprawnościami. Posłuchaj audycji Kulinarna Nawigacja z Jarosławem Uścińskim szefem Kulinarnej Kadry Narodowej

Brak postów do wyświetlenia