Prokurator Generalny odwołał 10 prokuratorów okręgowych i regionalnych

Decyzją Prokuratora Generalnego dziesięcioro Prokuratorów Okręgowych i Regionalnych zostało odwołanych ze stanowisk.

223

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

„Prokurator Generalny Adam Bodnar, w ścisłej współpracy z p.o. Prokuratorem Krajowym Jackiem Bilewiczem, realizują konsekwentnie program zmian w Prokuraturze, mający na celu przywrócenia tej służby obywatelom”
„Prokurator Generalny Adam Bodnar, w ścisłej współpracy z p.o. Prokuratorem Krajowym Jackiem Bilewiczem, realizują konsekwentnie program zmian w Prokuraturze, mający na celu przywrócenia tej służby obywatelom”

Prokurator Generalny Adam Bodnar odwołał 10 prokuratorów okręgowych i regionalnych. Decyzje zapadły w związku z „konsekwentną realizacją programu zmian w Prokuraturze, mającego na celu przywrócenie tej służby obywatelom” – poinformowało Ministerstwo Sprawiedliwości.

Konsekwentne zmiany w Prokuraturze

„Prokurator Generalny Adam Bodnar, w ścisłej współpracy z p.o. Prokuratorem Krajowym Jackiem Bilewiczem, realizują konsekwentnie program zmian w Prokuraturze, mający na celu przywrócenia tej służby obywatelom” – tak głosi wstęp do komunikatu umieszczonego na stronie resortu sprawiedliwości.

Wśród odwołanych prokuratorów są m.in.:

 • Agnieszka Bortkiewicz, odwołana z delegacji do Prokuratury Okręgowej w Warszawie i funkcji Zastępcy Prokuratora Okręgowego w Warszawie
 • Mariusz Dubowski, odwołany z delegacji do Prokuratury Okręgowej w Warszawie i funkcji Prokuratora Okręgowego w Warszawie
 • Artur Maludy, odwołany z delegacji do Prokuratury Regionalnej w Szczecinie i funkcji Prokuratora Regionalnego w Szczecinie
 • Łukasz Osiński, odwołany z delegacji do Prokuratury Okręgowej w Warszawa-Praga i funkcji Prokuratora Okręgowego Warszawa-Praga
 • Bartosz Pęcherzewski, odwołany z funkcji Prokuratora Regionalnego we Wrocławiu
 • Elżbieta Pieniążek, odwołana z delegacji do Prokuratury Regionalnej w Białymstoku i funkcji Prokuratora Regionalnego w Białymstoku
 • Remigiusz Dobrowolski, odwołany z funkcji Prokuratora Okręgowego w Szczecinie
 • Jakub Romelczyk, odwołany z delegacji do Prokuratury Regionalnej w Warszawie i funkcji Prokuratora Regionalnego w Warszawie
 • Teresa Rutkowska-Szmydyńska, odwołana z delegacji do Prokuratury Regionalnej w Gdańsku i funkcji Prokuratora Regionalnego w Gdańsku
 • Jerzy Ziarkiewicz, odwołany z delegacji do Prokuratury Regionalnej w Lublinie i funkcji Prokuratora Regionalnego w Lublinie

Odwołani prokuratorzy to w większości zaufani ludzie byłego ministra sprawiedliwości, Zbigniewa Ziobry. Wśród nich są m.in. Mariusz Dubowski, który był zastępcą prokuratora generalnego w rządzie Ziobry, Bartosz Pęcherzewski, który był prokuratorem regionalnym we Wrocławiu, i Remigiusz Dobrowolski, który był prokuratorem okręgowym w Szczecinie.

Decyzję Bodnara chwalą politycy opozycji, którzy zarzucają Ziobrze stworzenie w prokuraturze układu politycznego. Z kolei przedstawiciele Prawa i Sprawiedliwości oskarżają Bodnara o polityczne czystki.

Nie wiadomo, kto zastąpi odwołanych prokuratorów. Bodnar zapowiedział, że w najbliższym czasie przedstawi nową koncepcję funkcjonowania prokuratury.

Komentarze

Odwołania prokuratorów okręgowych i regionalnych przez Adama Bodnara wywołały liczne komentarze, zarówno ze strony polityków, jak i ekspertów.

Patryk Jaki, poseł Prawa i Sprawiedliwości

„To polityczne czystki prowadzone przez Adama Bodnara. W ten sposób próbuje on doprowadzić do całkowitego podporządkowania sobie prokuratury”.

Patryk Jaki wskazuje, że odwołani prokuratorzy to w większości zaufani ludzie byłego ministra sprawiedliwości, Zbigniewa Ziobry. Twierdzi, że minister Bodnar chce wykorzystać prokuraturę do własnych celów politycznych.

Roman Giertych, poseł Koalicji Obywatelskiej

„To dobry krok w kierunku odpolitycznienia prokuratury. Mam nadzieję, że kolejne decyzje Adama Bodnara będą w tym samym kierunku”.

Giertych podkreśla, że odwołani prokuratorzy byli zaangażowani w działania, które miały na celu wykorzystywanie prokuratury do celów politycznych. Uważa, że ich odwołanie jest dobrym sygnałem, że Bodnar chce przywrócić prokuraturze niezależność.

Prof. Andrzej Zoll, były prokurator generalny

„Odwołania prokuratorów to sygnał, że Adam Bodnar chce odejść od polityki personalnej w prokuraturze. To dobry kierunek, ale nie wystarczy. Trzeba też wprowadzić zmiany systemowe, które uniemożliwią powrót do układu politycznego”.

Zoll uważa, że odwołania prokuratorów są dobrym krokiem w kierunku odpolitycznienia prokuratury. Jednak podkreśla, że nie wystarczy jedynie odwołać osoby powiązane z poprzednim rządem. Konieczne są też zmiany systemowe, które uniemożliwią powrót do układu politycznego w prokuraturze.

co godzinę bezstronny serwis informacyjny w radio Bezpieczna Podróż – radio niezaangażowane politycznie prowadzone przez osoby z niepełnosprawnościami

najlepsze jedzenie i catering w restauracji Zdrówko prowadzonej przez osoby z niepełnosprawnościami. Posłuchaj audycji Kulinarna Nawigacja z Jarosławem Uścińskim szefem Kulinarnej Kadry Narodowej

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

 • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
 • KRS: 0000406931
 • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia