Turyści przeszkadzali podczas akcji ratowniczej w Tatrach

W Niedzielę turyści utrudniali akcję TOPR, chodząc po lawinisku i nagrywając zdarzenie

47

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Turyści
Do karygodnych zachowań postronnych turystów doszło wczoraj podczas akcji ratunkowej na lawinisku

TOPR na swoich profilach społecznościowych informuje, że wczoraj turyści przeszkadzali podczas akcji ratowniczej w Tatrach. W minioną niedzielę doszło do dramatycznego zdarzenia w rejonie Przełęczy Kondrackiej, gdzie lawina śnieżna porwała siedem osób, a jednego z turystów niestety nie udało się uratować.

Ratownicy TOPR, którzy prowadzili akcję, podkreślają, że tragedii można było uniknąć, gdyby turyści przestrzegali elementarnych zasad planowania i wyboru trasy podejścia. Ratownicy ostrzegali grupę osób wybierających się na górską wycieczkę przed niebezpieczeństwem lawinowym, jednak niektórzy z nich zlekceważyli te informacje. Podczas akcji ratowniczej inni turyści utrudniali pracę ekipy, a nawet stwarzali dodatkowe zagrożenie poprzez schodzenie po lawinisku w trakcie prowadzenia działań. Niektórzy z nich robili zdjęcia i nagrywali filmy, rejestrując działania ratowników swoimi smartfonami. To skandaliczne zachowanie świadków tragedii wywołało oburzenie ratowników z TOPR, którzy zwracają uwagę na brak odpowiedzialności i bezmyślność niektórych osób przebywających w górach.

Turyści przeszkadzali podczas akcji ratowniczej – brak wiedzy i wyobraźni

Informacje dotyczące tragicznego wypadku podkreślają także brak przygotowania i świadomości turystów, którzy wyruszyli w góry w trudnych warunkach. Ratownicy TOPR zaznaczają, że pomimo zaangażowania psów lawinowych poszukiwania jednego z turystów trwały dwie godziny., Stało się tak, ponieważ mężczyzna nie posiadał niezbędnego sprzętu, takiego jak detektor lawinowy. Wszyscy uczestnicy nie mieli przy sobie podstawowego ABC w zakresie bezpieczeństwa w warunkach lawinowych – detektora, łopatki i sondy.

Brak przygotowania turystów oraz ignorowanie zaleceń ratowników skutkowały tragicznymi konsekwencjami. Ratownicy zwracają uwagę, że turyści znacząco przekroczyli dopuszczalne ryzyko, a warunki w górach, pomimo ładnej pogody, były trudne. To przypomnienie o konieczności posiadania odpowiedniego sprzętu i doświadczenia w ocenie zagrożeń lawinowych. Tatrzańscy ratownicy apelują do turystów o rozwagę i przestrzeganie zasad bezpieczeństwa podczas przebywania w górach.

Jakich zachowań unikać?

Turyści przeszkadzali podczas akcji ratowniczej, a także niewłaściwie przygotowali się do wyprawy w trudny teren. Przełęcz Kondracka, gdzie doszło do tragicznego zdarzenia, to obszar o skomplikowanym ukształtowaniu, wymagającym doświadczenia i odpowiedniego sprzętu. Zjawiska lawinowe są obecnie szczególnie niebezpieczne, a obowiązujący trzeci stopień zagrożenia zwraca uwagę na konieczność wyposażenia się w profesjonalny sprzęt.

Nagrywanie zdarzeń i publikowanie ich w mediach społecznościowych w trakcie prowadzenia akcji ratunkowej jest nie tylko niewłaściwe, ale także stwarza dodatkowe zagrożenie dla ratowników. Równie nieodpowiedzialne zachowanie to poruszanie się po lawinisku osób postronnych, nie mających odpowiedniej wiedzy i doświadczenia. Apelujemy do turystów o odpowiedzialność i przestrzeganie zasad bezpieczeństwa w górach, aby uniknąć podobnych tragedii oraz ułatwić pracę ratownikom, którzy niosą pomoc w ekstremalnych warunkach.

Chcesz dowiedzieć się, jak zimą zadbać o swoje bezpieczeństwo w górach? Obejrzyj ten film.

Zobacz też, jakie są miejsca w górach dostępne dla niepełnosprawnych.

https://bezpiecznapodroz.org/sluchaj-nas-online/

Brak postów do wyświetlenia