Rolnicy we Francji kontynuują protesty przeciwko polityce rządu. We wtorek, 30 stycznia, drugi dzień z rzędu blokowali główne trasy wokół stolicy kraju.
Rolnicy we Francji kontynuują protesty
Protesty, które rozpoczęły się w Oksytanii na południu Francji trwają już ponad tydzień. Rolnicy postulują podwyżki cen swoich produktów, zrównanie kosztów produkcji z dochodami oraz ochronę przed zagraniczną konkurencją. W poniedziałek, 29 stycznia, rolnicy zablokowali autostrady A1, A4, A6 i A13 w okolicach Paryża. Noc z poniedziałku na wtorek spędzili w swoich traktorach. Wtorek stał się dniem kulminacyjnym protestów, gdy policja uniemożliwiła przejazd 200 traktorów w kierunku Rungis. Kolumna została zatrzymana na autostradzie A20, a w kierunku Rungis skierowano policyjne pojazdy opancerzone, aby zapewnić funkcjonowanie tego kluczowego targowiska spożywczego dla Paryża i okolic.
Groźba zablokowania Rungis wywołała kontrowersje wśród protestujących. Arnaud Rousseau, lider organizacji związkowej rolników FNSEA, oświadczył, że blokowanie Rungis „nie jest dobrym pomysłem”. Targowisko w Rungis jest uznawane za największy na świecie rynek świeżych produktów rolnych, dostarczając żywność dla prawie 18 milionów ludzi. Władze mobilizują ponad 15 tysięcy policjantów, aby przeciwdziałać próbom wejścia rolników do stolicy i innych dużych miast.
Protesty rolników nie tylko we Francji
W ostatni piątek premier Francji, Gabriel Attal, poparł jeden z postulatów rolników, którzy żądali wycofania planów zwiększenia podatku na olej napędowy dla pojazdów rolniczych. Ponadto zobowiązał się do ograniczenia biurokracji. Niemniej jednak, mimo tych deklaracji, rolnicy uważają je za niewystarczające.
Protesty rolników stanowią wyraz niezadowolenia wsi również w innych państwach Unii Europejskiej m.in Niemczech, Holandii, Belgii i Irlandii. Wpływowy sektor rolniczy staje się gorącym tematem przed nadchodzącymi czerwcowymi wyborami do Parlamentu Europejskiego. Partie populistyczne i skrajnie prawicowe planują podnieść temat niezadowolenia rolników z umów o wolnym handlu oraz kwestie związane z utrudnieniami spowodowanymi przez inwazję Rosji na Ukrainę.
co godzinę bezstronny serwis informacyjny w radio Bezpieczna Podróż – radio niezaangażowane politycznie prowadzone przez osoby z niepełnosprawnościami
najlepsze jedzenie i catering w restauracji Zdrówko prowadzonej przez osoby z niepełnosprawnościami. Posłuchaj audycji Kulinarna Nawigacja z Jarosławem Uścińskim szefem Kulinarnej Kadry Narodowej