Rolnicy we Francji kontynuują protesty. Zagrozili zablokowaniem Rungis

215

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Protest francuskich rolników: pożary i blokady dróg. Rolnicy nie zamierzają zaniechać swoich postulatów.
Protest francuskich rolników: pożary i blokady dróg. Rolnicy nie zamierzają zaniechać swoich postulatów.

Rolnicy we Francji kontynuują protesty przeciwko polityce rządu. We wtorek, 30 stycznia, drugi dzień z rzędu blokowali główne trasy wokół stolicy kraju.

Rolnicy we Francji kontynuują protesty

Protesty, które rozpoczęły się w Oksytanii na południu Francji trwają już ponad tydzień. Rolnicy postulują podwyżki cen swoich produktów, zrównanie kosztów produkcji z dochodami oraz ochronę przed zagraniczną konkurencją. W poniedziałek, 29 stycznia, rolnicy zablokowali autostrady A1, A4, A6 i A13 w okolicach Paryża. Noc z poniedziałku na wtorek spędzili w swoich traktorach. Wtorek stał się dniem kulminacyjnym protestów, gdy policja uniemożliwiła przejazd 200 traktorów w kierunku Rungis. Kolumna została zatrzymana na autostradzie A20, a w kierunku Rungis skierowano policyjne pojazdy opancerzone, aby zapewnić funkcjonowanie tego kluczowego targowiska spożywczego dla Paryża i okolic.

Groźba zablokowania Rungis wywołała kontrowersje wśród protestujących. Arnaud Rousseau, lider organizacji związkowej rolników FNSEA, oświadczył, że blokowanie Rungis „nie jest dobrym pomysłem”. Targowisko w Rungis jest uznawane za największy na świecie rynek świeżych produktów rolnych, dostarczając żywność dla prawie 18 milionów ludzi. Władze mobilizują ponad 15 tysięcy policjantów, aby przeciwdziałać próbom wejścia rolników do stolicy i innych dużych miast.

Protesty rolników nie tylko we Francji

W ostatni piątek premier Francji, Gabriel Attal, poparł jeden z postulatów rolników, którzy żądali wycofania planów zwiększenia podatku na olej napędowy dla pojazdów rolniczych. Ponadto zobowiązał się do ograniczenia biurokracji. Niemniej jednak, mimo tych deklaracji, rolnicy uważają je za niewystarczające.

Protesty rolników stanowią wyraz niezadowolenia wsi również w innych państwach Unii Europejskiej m.in Niemczech, Holandii, Belgii i Irlandii. Wpływowy sektor rolniczy staje się gorącym tematem przed nadchodzącymi czerwcowymi wyborami do Parlamentu Europejskiego. Partie populistyczne i skrajnie prawicowe planują podnieść temat niezadowolenia rolników z umów o wolnym handlu oraz kwestie związane z utrudnieniami spowodowanymi przez inwazję Rosji na Ukrainę.

co godzinę bezstronny serwis informacyjny w radio Bezpieczna Podróż – radio niezaangażowane politycznie prowadzone przez osoby z niepełnosprawnościami

najlepsze jedzenie i catering w restauracji Zdrówko prowadzonej przez osoby z niepełnosprawnościami. Posłuchaj audycji Kulinarna Nawigacja z Jarosławem Uścińskim szefem Kulinarnej Kadry Narodowej

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia