Rosja eskaluje działania przeciwko Mołdawii

Rosja nieustannie stosuje narracje o rzekomych prześladowaniach rosyjskich i rosyjskojęzycznych osób w Mołdawii. Sprawdź jaka pomoc oferuje NATO!

168

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Mołdawia zagrożona szeregiem działań hybrydowych Rosji.
Czy Rosji uda się zastraszyć rosyjskojęzyczną ludność Mołdawii?

W ostatnich tygodniach pojawiły się niepokojące sygnały wskazujące na to, że Rosja intensyfikuje swoje działania hybrydowe przeciwko Mołdawii. Wykorzystując operacje pod fałszywą flagą w separatystycznym Naddniestrzu. Ekspertom z Instytutu Strategii Wojskowej (ISW) udało się zidentyfikować szereg działań zmierzających do destabilizacji sytuacji w Mołdawii. A rosyjskie manipulacje mają na celu osłabienie ukraińskiego eksportu zboża przez Morze Czarne. Rosja nieustannie posługuje się narracją o rzekomych prześladowaniach mediów rosyjskich i rosyjskojęzycznych w Mołdawii, oraz przypadkach dyskryminacji obywateli rosyjskich w kraju. Ministerstwo Spraw Zagranicznych Rosji zagroziło podjęciem środków odwetowych w przypadku kontynuacji tych działań. Dodatkowo, Kreml stara się zastraszyć rosyjskojęzyczną ludność Mołdawii, wzbudzając strach i podważając jej przynależność do rosyjskiej sfery informacyjnej.

Rosja oskarża Mołdawię o współpracę z NATO

Mołdawia, z kolei, prawdopodobnie planuje współpracę z NATO w szkoleniu sił ukraińskich na swoim terytorium. Jeśli to potwierdzi się, będzie to równoznaczne z bezpośrednim zaangażowaniem kraju w działania zbrojne po stronie Ukrainy. Rosyjska propaganda skupia się na Mołdawii w sposób nieproporcjonalny. Co sugeruje, że Putin chce przekonać mieszkańców tego kraju, że bez wsparcia Rosji, Mołdawia znajdzie się na skraju humanitarnej katastrofy. Instytut Strategii Wojskowej (ISW) podkreśla, że Rosja podejmuje działania zmierzające do destabilizacji Mołdawii, takie jak domniemane uprowadzenie obywateli Naddniestrza do Ukrainy. To kolejna próba Kremla włączenia tego regionu w konflikt, jednak wcześniejsze próby nie zakończyły się sukcesem.

Wzywając do działań

W obliczu tych wydarzeń, społeczność międzynarodowa powinna monitorować sytuację w Mołdawii i reagować na potencjalne naruszenia międzynarodowego prawa. Rosja, stosując taktyki wojny hybrydowej, wykorzystuje różnorodne środki, aby osiągnąć swoje cele polityczne. Wsparcie ze strony społeczności międzynarodowej może okazać się kluczowe dla utrzymania stabilności w regionie oraz zapewnienia Mołdawii suwerenności i niezależności. Ostateczne rezultaty tego konfliktu będą miały wpływ nie tylko na Mołdawię, ale również na sytuację geopolityczną w Europie Wschodniej. W obliczu narastającego napięcia, wspólnota międzynarodowa musi podjąć skoordynowane działania w celu zapobieżenia dalszym eskalacjom i utrzymania pokoju w regionie.

Jeśli interesuje Cię aktualna sytuacja polityczna, gospodarcza, społeczna w Polsce i na świecie. Zachęcamy do czytania newsów na portalu Bezpieczna Podróż!

Słuchaj nas online!

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia