Potężne wsparcie militarne Grecji dla Ukrainy

Grecja pokazuje po raz kolejny, że nie boi się Rosji i że jest gotowa wesprzeć Ukrainę w jej walce o niepodległość i suwerenność.

181

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

wsparcie militarne Grecji dla Ukrainy - na zdjęciu wojskowy samochód z postawionymi pionowo wyrzutniami rakiet systemu S-300. Teren gęsto zalesionego poligonu wojskowego.
S-300

Grecja postanowiła zaoferować Ukrainie niezwykły prezent: swoje dotychczasowe, ale wciąż niezwykle skuteczne systemy obrony powietrznej pochodzenia radzieckiego. Chodzi o systemy Tor, Osa i S-300, które mają być użyte do odpierania rosyjskich ataków dronami czy rakietami. To niewątpliwy gest solidarności z krajem, który odpiera rosyjską agresję. Wsparcie militarne Grecji dla Ukrainy

Skąd decyzja o wsparciu militarnym dla Ukrainy

Ponieważ Grecja jest w trakcie modernizacji swojej armii, planuje zastąpić swoje przestarzałe systemy obrony powietrznej nowoczesnymi myśliwcami piątej generacji: amerykańskimi F-35 Lightning II. Ateny mają otrzymać około 40 takich maszyn w wersji F-35A, czyli konwencjonalnej. Zanim jednak to się stanie, Grecja chce przekazać swoją starą broń jako wsparcie Ukrainy.

Grecka decyzja o przekazaniu Ukrainie swoich systemów obrony powietrznej jest niiewątpliwie odważna i ryzykowna. Z pewnością wywoła gniew Moskwy, która uważa te systemy za swoją własność i nie chce, by trafiły w ręce jej wroga. Już wcześniej Rosja groziła Grecji odwetem, kiedy ta dostarczyła Ukrainie pociski do systemów S-300. Jednak Grecja nie dała się zastraszyć.

Grecja liczy na to, że w razie konfliktu z Rosją, może liczyć na wsparcie swoich sojuszników z NATO. Sama jest członkiem Sojuszu Północnoatlantyckiego od 1952 roku i ma prawo do obrony zbiorowej w razie ataku na jej terytorium. Grecja ma też silne więzi z USA, które są głównym sprzymierzeńcem Ukrainy i dostawcą jej nowoczesnej broni.

Wsparcie militarne Grecji dla Ukrainy może zachęcić Turcję

Grecka inicjatywa może mieć też pozytywny wpływ na innego ważnego gracza w regionie, a mianowicie Turcję. Kraj ten jest zarówno sojusznikiem NATO, jak i partnerem Rosji w wielu kwestiach. Turcja ma też własne interesy na Ukrainie, zwłaszcza na Krymie, gdzie żyje znaczna mniejszość tatarska. Turcja może więc być zainteresowana wspieraniem Ukrainy w jej dążeniu do odzyskania utraconych terytoriów.

Jednakże Turcja ma problem z uzyskaniem zgody USA na zakup amerykańskich myśliwców F-16, które chce zmodernizować i wykorzystać do zwiększenia potencjału swoich sił powietrznych. USA mogą jednak zgodzić się na tę transakcję, jeśli Turcja wzorem Grecji, zaoferuje Ukrainie konkretne wsparcie militarne. Może to być np. dostawa tureckich dronów bojowych, które sprawdziły się w konfliktach w Libii, Syrii i Górskim Karabachu.

Systemy TOR, OSA oraz S-300 to właśnie wsparcie militarne Grecji dla Ukrainy

Greckie systemy obrony powietrznej, które mają trafić na Ukrainę, to broń, zaprojektowana i wyprodukowana w Związku Radzieckim, a więc w kraju, który był poprzednikiem Rosji i jej głównym źródłem technologii wojskowej.

System S-300 to jeden z najbardziej zaawansowanych systemów obrony powietrznej na świecie, zdolny do przechwytywania celów na odległości do 400 km i na wysokości do 30 km. Jest to system uniwersalny, który może służyć do ochrony ważnych obiektów i infrastruktury, a także do atakowania celów naziemnych i nawodnych. Grecja ma najnowszą wersję tego systemu: S-300V4, która wykorzystuje trzy rodzaje pocisków: 9M82, 9M83 i 9M83M.

System Tor jest systemem obrony powietrznej krótkiego zasięgu, przeznaczonym do zwalczania celów nisko lecących, takich jak rakiety, pociski, samoloty, śmigłowce i drony. Jest to system mobilny, który może być szybko przenoszony i ustawiany w dowolnym miejscu. Grecja ma wersję Tor-M2, która używa pocisków 9M311M o zasięgu do 12 km i pułapie do 10 km.

System Osa to również system obrony powietrznej krótkiego zasięgu, podobny do systemu Tor, ale starszy i prostszy. Jest to system, który może być montowany na różnych pojazdach, takich jak ciężarówki, samochody opancerzone lub łodzie. Grecja ma wersję Osa-AKM, która używa pocisków 9M33M3 o zasięgu do 10 km i pułapie do 5 km.

Greckie środki obrony powietrznej będą stanowić poważne zagrożenie dla rosyjskiej broni, często opartej na tej samej lub podobnej technologii. Rosja będzie mieć problem z przełamaniem greckiej tarczy, która będzie chronić ukraińskie siły i ludność.

Słuchaj nas online!

co godzinę bezstronny serwis informacyjny w radio Bezpieczna Podróż – radio niezaangażowane politycznie prowadzone przez osoby z niepełnosprawnościami

najlepsze jedzenie i catering w restauracji Zdrówko prowadzonej przez osoby z niepełnosprawnościami. Posłuchaj audycji Kulinarna Nawigacja z Jarosławem Uścińskim szefem Kulinarnej Kadry Narodowej

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia