Naukowcy odkryli gen, który może zapobiec otyłości

258

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Usunięcie genu 14-3-3 zeta sprawia, że mitochondria w komórkach tłuszczowych są bardziej efektywne w spalaniu tłuszczu i przekształcaniu go w energię.
Usunięcie genu 14-3-3 zeta sprawia, że mitochondria w komórkach tłuszczowych są bardziej efektywne w spalaniu tłuszczu i przekształcaniu go w energię.

Naukowcy z Kanady odkryli gen, który może mieć istotny wpływ na rozwój otyłości.

Badania nad komórkami i genami

Badania przeprowadzone na myszach wykazały, że pod wpływem diety wysokotłuszczowej, mitochondria w komórkach tłuszczowych rozpadały się na mniejsze fragmenty. Były przez to mniej efektywne w spalaniu tłuszczu. Za ten proces odpowiada jeden konkretny gen. Kiedy ten gen został usunięty z organizmów myszy, nie obserwowano u nich nadmiernego przyrostu masy ciała, mimo że spożywały tę samą dietę bogatą w tłuszcz. Badania przeprowadzono na grupie 100 myszy, które przez 12 tygodni spożywały dietę wysokotłuszczową.

Mitochondria kluczem do walki z otyłością

Mitochondria to struktury wewnątrz komórek, które pomagają spalać tłuszcz. Są kluczowe dla procesu metabolizmu, przekształcając pożywienie w energię magazynowaną w postaci cząsteczek adenozynotrifosforanu (ATP). Im więcej sprawnych mitochondriów w organizmie, tym bardziej efektywny jest proces spalania tłuszczu i przekształcania go w ATP.

Blokowanie genu 14-3-3 zeta może zapobiec otyłości

Badacze odkryli, że pod wpływem diety wysokotłuszczowej, liczba poprawnie działających mitochondriów u myszy zmniejszała się. Zauważyli również, że za ten proces odpowiada jeden konkretny gen, kodujący białko 14-3-3 zeta. Kiedy ten gen został usunięty z organizmów myszy, nie obserwowano u nich nadmiernego przyrostu masy ciała, mimo że spożywały tę samą dietę bogatą w tłuszcz. Myszy, którym usunięto gen 14-3-3 zeta, miały o około 25% mniej tkanki tłuszczowej niż myszy, którym gen nie został usunięty.

„Oznacza to, że ten gen odgrywa kluczową rolę w regulacji ilości tłuszczu w organizmie” – powiedział dr Gareth Lim, główny autor badania. „Jeśli będziemy mogli znaleźć sposób na blokowanie działania tego genu, możemy zapobiec rozwojowi otyłości lub pomóc osobom z otyłością schudnąć”.

Odkrycie to jest pierwszym krokiem w kierunku opracowania nowych terapii przeciw otyłości. Dalsze badania są potrzebne, aby określić, czy blokowanie działania genu 14-3-3 zeta jest bezpieczne i skuteczne u ludzi.

co godzinę bezstronny serwis informacyjny w radio Bezpieczna Podróż – radio niezaangażowane politycznie prowadzone przez osoby z niepełnosprawnościami

najlepsze jedzenie i catering w restauracji Zdrówko prowadzonej przez osoby z niepełnosprawnościami. Posłuchaj audycji Kulinarna Nawigacja z Jarosławem Uścińskim szefem Kulinarnej Kadry Narodowej

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia