Naukowcy odkryli gen, który może zapobiec otyłości

47

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Usunięcie genu 14-3-3 zeta sprawia, że mitochondria w komórkach tłuszczowych są bardziej efektywne w spalaniu tłuszczu i przekształcaniu go w energię.
Usunięcie genu 14-3-3 zeta sprawia, że mitochondria w komórkach tłuszczowych są bardziej efektywne w spalaniu tłuszczu i przekształcaniu go w energię.

Naukowcy z Kanady odkryli gen, który może mieć istotny wpływ na rozwój otyłości.

Badania nad komórkami i genami

Badania przeprowadzone na myszach wykazały, że pod wpływem diety wysokotłuszczowej, mitochondria w komórkach tłuszczowych rozpadały się na mniejsze fragmenty. Były przez to mniej efektywne w spalaniu tłuszczu. Za ten proces odpowiada jeden konkretny gen. Kiedy ten gen został usunięty z organizmów myszy, nie obserwowano u nich nadmiernego przyrostu masy ciała, mimo że spożywały tę samą dietę bogatą w tłuszcz. Badania przeprowadzono na grupie 100 myszy, które przez 12 tygodni spożywały dietę wysokotłuszczową.

Mitochondria kluczem do walki z otyłością

Mitochondria to struktury wewnątrz komórek, które pomagają spalać tłuszcz. Są kluczowe dla procesu metabolizmu, przekształcając pożywienie w energię magazynowaną w postaci cząsteczek adenozynotrifosforanu (ATP). Im więcej sprawnych mitochondriów w organizmie, tym bardziej efektywny jest proces spalania tłuszczu i przekształcania go w ATP.

Blokowanie genu 14-3-3 zeta może zapobiec otyłości

Badacze odkryli, że pod wpływem diety wysokotłuszczowej, liczba poprawnie działających mitochondriów u myszy zmniejszała się. Zauważyli również, że za ten proces odpowiada jeden konkretny gen, kodujący białko 14-3-3 zeta. Kiedy ten gen został usunięty z organizmów myszy, nie obserwowano u nich nadmiernego przyrostu masy ciała, mimo że spożywały tę samą dietę bogatą w tłuszcz. Myszy, którym usunięto gen 14-3-3 zeta, miały o około 25% mniej tkanki tłuszczowej niż myszy, którym gen nie został usunięty.

„Oznacza to, że ten gen odgrywa kluczową rolę w regulacji ilości tłuszczu w organizmie” – powiedział dr Gareth Lim, główny autor badania. „Jeśli będziemy mogli znaleźć sposób na blokowanie działania tego genu, możemy zapobiec rozwojowi otyłości lub pomóc osobom z otyłością schudnąć”.

Odkrycie to jest pierwszym krokiem w kierunku opracowania nowych terapii przeciw otyłości. Dalsze badania są potrzebne, aby określić, czy blokowanie działania genu 14-3-3 zeta jest bezpieczne i skuteczne u ludzi.

co godzinę bezstronny serwis informacyjny w radio Bezpieczna Podróż – radio niezaangażowane politycznie prowadzone przez osoby z niepełnosprawnościami

najlepsze jedzenie i catering w restauracji Zdrówko prowadzonej przez osoby z niepełnosprawnościami. Posłuchaj audycji Kulinarna Nawigacja z Jarosławem Uścińskim szefem Kulinarnej Kadry Narodowej

Brak postów do wyświetlenia