Daniel Obajtek odwołany z funkcji prezesa Orlenu

Rada Nadzorcza Spółki postanowiła odwołać Daniela Obajtka ze stanowiska. Wcześniej sam Obajtek - oddał się do dyspozycji Rady Nadzorczej Orlenu.

204

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Daniel Obajtek odwołany z funkcji prezesa Orlenu
Daniel Obajtek odwołany z funkcji prezesa Orlenu

Rada nadzorcza PKN Orlen odwołała Daniela Obajtka z funkcji prezesa spółki. Obajtek przestanie pełnić funkcję prezesa koncernu 5go lutego – czyli w najbliższy poniedziałek.

Rada nadzorcza Orlenu podjęła decyzję – Daniel Obajtek odwołany

Obajtek był prezesem Orlenu od 2018 roku. W tym czasie koncern przeprowadził szereg kluczowych transakcji, w tym przejęcie Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa (PGNiG) oraz wydawnictwa Polska Press. Doprowadził również do fuzji z Lotosem.

Daniel Obajtek sam oddal się decyzji rady nadzorczej. W czwartek 1 lutego, w dniu, w którym rada podjęła decyzję o jego odwołaniu, Obajtek wystosował do rady list, w którym oświadczył, że „oddaje się do dyspozycji rady nadzorczej, w zakresie sprawowanej funkcji”.

Obajtek w swoim oświadczeniu podkreślił, że „w interesie spółki jest, aby podejmowane decyzje były niekwestionowane”. Dodał również, że „nie chce, aby jego osoba była przeszkodą w rozwoju Orlenu”.

Analizując przyczyny odwołania Obajtka, należy wymienić następujące czynniki:

  • Zarzuty korupcyjne, jakie wobec niego wysuwano. Najwyższa Izba Kontroli stwierdziła, że Obajtek mógł doprowadzić do straty dla Orlenu w wysokości 7,2 mld zł w związku z przejęciem przez koncern części udziałów w Rafinerii Gdańskiej przez saudyjski koncern Aramco.
  • Kontrowersje związane z fuzja Orlenu i Lotosu. Decyzja o sprzedaży części udziałów w Rafinerii Gdańskiej saudyjskiemu koncernowi spotkała się z krytyką wielu środowisk, w tym opozycji politycznej i branży paliwowej.
  • Zmiany w polityce gospodarczej, jakie zachodzą w Polsce po zmianie władzy. Nowy rząd zapowiada, że będzie bardziej krytycznie podchodził do działań spółek Skarbu Państwa.

Fala komentarzy w przestrzeni publicznej

Odwołanie Daniela Obajtka wywołało wiele komentarzy w polskiej przestrzeni publicznej. Politycy opozycji, którzy od dawna krytykowali Obajtka, chwalili decyzję rady nadzorczej.

„Odwołany Obajtek będzie miał teraz czas przygotować się do zeznań” – napisał Witold Zembaczyński, poseł Koalicji Obywatelskiej.

„Daniel Obajtek odwołany. Koniec pociotków w Spółkach Skarbu Państwa” – napisała Marta Wcisło, posłanka Koalicji Obywatelskiej.

Prezesa Orlenu bronił z kolei Oskar Szafarowicz, działacz Forum Młodych PiS. „Zyski Orlenu: 2008-2015: 3 mld zł; 2016-2023: 87 mld zł. Średnie roczne zarobki prezesów Orlenu: Jacek Krawiec: 3 mln 140 tysięcy zł; Daniel Obajtek: 2 mln 20 tysięcy zł”.

Z kolei Piotr Müller, rzecznik rządu stwierdził, że „To decyzja, która była podyktowana troską o interes spółki” i „Daniel Obajtek był prezesem Orlenu przez sześć lat. W tym czasie spółka się rozwinęła, ale pojawiły się też zarzuty, które wymagały wyjaśnienia”– dodał

Prokuratura Okręgowa w Płocku prowadzi śledztwo ws. fuzji Orlenu z Lotosem

Prokuratura Okręgowa w Płocku wszczęła śledztwo w sprawie połączenia Orlenu z Grupą Lotos 22 stycznia 2024 roku. Śledczy badają, czy w związku z fuzją doszło do przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków przez członków zarządu Orlenu oraz inne osoby. A także, czy wyrządzono PKN Orlen szkodę majątkową nie mniejszą niż 4 miliardy złotych.

Śledztwo wszczęto po zawiadomieniach, które wpłynęły do prokuratury m.in. od posłanki Koalicji Obywatelskiej Agnieszki Pomaskiej. Zawiadomienia te dotyczyły m.in. następujących kwestii:

  • Czy w procesie fuzji doszło do nadużyć ze strony członków zarządu Orlenu, w tym prezesa Daniela Obajtka?
  • Czy cena sprzedaży Lotosu saudyjskiej spółce Aramco była zaniżona?
  • Czy fuzja nie doprowadziła do ograniczenia konkurencji na rynku paliwowym w Polsce?

Prokuratura Okręgowa w Płocku prowadzi śledztwo w sprawie fuzji Orlenu z Lotosem w trybie śledztwa o charakterze przestępczym. Oznacza to, że śledczy mają podejrzenie, że doszło do popełnienia przestępstwa.

W toku śledztwa prokuratura przesłuchuje świadków, w tym członków zarządu Orlenu i Lotosu, a także przedstawicieli innych podmiotów zaangażowanych w fuzje. Śledczy zamierzają również przeanalizować dokumentację związaną z fuzją, w tym umowy, akty notarialne i raporty finansowe.

co godzinę bezstronny serwis informacyjny w radio Bezpieczna Podróż – radio niezaangażowane politycznie prowadzone przez osoby z niepełnosprawnościami

najlepsze jedzenie i catering w restauracji Zdrówko prowadzonej przez osoby z niepełnosprawnościami. Posłuchaj audycji Kulinarna Nawigacja z Jarosławem Uścińskim szefem Kulinarnej Kadry Narodowej

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia