Chaos prawny w Polsce: Czy stoimy na skraju przepaści?

I Prezes SN ostrzega nas przed anarchią, tymczasem 37 sędziów SN wzywa w swoim apelu do ustąpienia ze stanowisk Małgorzaty Manowskiej oraz innych prezesów SN. Co się dzieje w polskim sądownictwie?...

193

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Chaos prawny w Polsce: Czy stoimy na skraju przepaści?
Chaos prawny w Polsce: Czy stoimy na skraju przepaści?

Pierwsza Prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Manowska ostrzega przed „początkami anarchii” w Polsce. Stwierdza, że obie strony konfliktu politycznego – PiS i obecna koalicja rządząca – doprowadziły do „groźnej dla Polski sytuacji”.

Chaos prawny w Polsce – opinia I Prezes SN

Pierwsza Prezes Sądu Najwyższego krytykuje działania zarówno PiS, jak i obecnej koalicji rządzącej. „Wszyscy z obu stron do tej groźnej dla Polski sytuacji doprowadzili. Na pewno nawalił nasz charakter narodowy, kłótliwość, brak możliwości porozumienia między politykami wszystkich opcji. Nie mówię tylko o opcji rządzącej wtedy czy opcji rządzącej teraz, bo odnoszę wrażenie, że obecna koalicja rządząca weszła w fazę balansowania na granicy prawa. Niekiedy nawet ją przekraczając. Więc trudno powiedzieć, żeby tamta władza wszystko psuła. Po prostu apelowałam i będę dalej apelować do polityków wszystkich opcji politycznych, żeby mieli odwagę usiąść i porozmawiać merytorycznie o rozwiązaniu problemów, zamiast dążyć do większej polaryzacji”- mówi Małgorzata Manowska w rozmowie z portalem Onet. „Stoimy na skraju przepaści. Naprawdę z dużą grozą patrzę na to, co może się zadziać w przyszłości” – dodaje. 

Manowska wskazuje na konkretne przykłady naruszeń praworządności:

  • Wejście do siedziby Telewizji Polskiej, czy Polskiego Radia. Manowska porównuje te działania do wydarzeń z 13 grudnia 1981 r. i nazywa je „skandalicznymi”.
  • Ustawy niezgodne z Konstytucją. Manowska krytykuje m.in. ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa i Izbie Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego, które zostały zakwestionowane przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej.
  • Nękanie sędziów. Manowska mówi o „nękaniu i zastraszaniu” sędziów, którzy sprzeciwiają się władzy.

Chaos prawny w Polsce – apel sędziów Sądu Najwyższego

37 najdłużej orzekających sędziów Sądu Najwyższego wystosowało apel do władz państwowych o „niezwłoczne podjęcie działań, które usuną zagrażające prawom i wolnościom obywatelskim naruszenia praworządności”.

Sędziowie zaapelowali również do Małgorzaty Manowskiej oraz innych prezesów SN o ustąpienie ze stanowisk. W apelu czytamy: „Wzywamy osoby pełniące funkcje Pierwszego Prezesa i Prezesów, kierujących pracami Izb Cywilnej, Karnej oraz Kontroli Nadzwyczajnej o ustąpienie z zajmowanych stanowisk. Wzywamy osoby powołane do pełnienia urzędu sędziego Sądu Najwyższego przy udziale Krajowej Rady Sądownictwa ukształtowanej ustawą z 8 grudnia 2017 r. do powstrzymania się od orzekania i pełnienia funkcji, które objęły w Sądzie Najwyższym”.

Reakcje na apel sędziów SN

Apel 37 sędziów Sądu Najwyższego wywołał żywe dyskusje i różnorodne reakcje w polskim społeczeństwie. Oto kilka z nich:

  1. Poparcie i Solidarność: Wielu prawników, działaczy społecznych i obywateli wyraziło poparcie dla apelu sędziów. Uważają, że jest to ważny krok w obronie praworządności i niezawisłości sądów. Wspierają sędziów w ich walce o zachowanie standardów demokratycznego państwa prawa.
  2. Krytyka i Kontrowersje: Jednak nie wszyscy podzielają stanowisko sędziów. Część osób uważa, że apel jest zbyt radykalny i może prowadzić do dalszego podziału w społeczeństwie. Krytycy twierdzą, że jest to kolejna próba destabilizacji systemu.
  3. Polityczne Reakcje: Partie polityczne również zareagowały na apel. Partia rządząca wyraziła poparcie dla sędziów, podczas gdy opozycja odrzuciła go, jako działanie polityczne. To pokazuje, że apel ma wpływ na polityczny krajobraz Polski.
  4. Debata o Praworządności: Apel sędziów stał się częścią szerszej debaty o praworządności w Polsce. Wielu obywateli zastanawia się, jakie będzie rozwój sytuacji i czy realnie przyczyni się do naprawy systemu sądownictwa.

Aktualna sytuacja prawna w Polsce maluje się w ciemnych barwach. Jeżeli sytuacja się nie zmieni, w obywatelach narastać będzie brak zaufania do władzy. A naszej ojczyźnie grozi poważne osłabienie pozycji na arenie międzynarodowej.

co godzinę bezstronny serwis informacyjny w radio Bezpieczna Podróż – radio niezaangażowane politycznie prowadzone przez osoby z niepełnosprawnościami

najlepsze jedzenie i catering w restauracji Zdrówko prowadzonej przez osoby z niepełnosprawnościami. Posłuchaj audycji Kulinarna Nawigacja z Jarosławem Uścińskim szefem Kulinarnej Kadry Narodowej

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia