Pierwsza Prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Manowska ostrzega przed „początkami anarchii” w Polsce. Stwierdza, że obie strony konfliktu politycznego – PiS i obecna koalicja rządząca – doprowadziły do „groźnej dla Polski sytuacji”.
Chaos prawny w Polsce – opinia I Prezes SN
Pierwsza Prezes Sądu Najwyższego krytykuje działania zarówno PiS, jak i obecnej koalicji rządzącej. „Wszyscy z obu stron do tej groźnej dla Polski sytuacji doprowadzili. Na pewno nawalił nasz charakter narodowy, kłótliwość, brak możliwości porozumienia między politykami wszystkich opcji. Nie mówię tylko o opcji rządzącej wtedy czy opcji rządzącej teraz, bo odnoszę wrażenie, że obecna koalicja rządząca weszła w fazę balansowania na granicy prawa. Niekiedy nawet ją przekraczając. Więc trudno powiedzieć, żeby tamta władza wszystko psuła. Po prostu apelowałam i będę dalej apelować do polityków wszystkich opcji politycznych, żeby mieli odwagę usiąść i porozmawiać merytorycznie o rozwiązaniu problemów, zamiast dążyć do większej polaryzacji”- mówi Małgorzata Manowska w rozmowie z portalem Onet. „Stoimy na skraju przepaści. Naprawdę z dużą grozą patrzę na to, co może się zadziać w przyszłości” – dodaje.
Manowska wskazuje na konkretne przykłady naruszeń praworządności:
- Wejście do siedziby Telewizji Polskiej, czy Polskiego Radia. Manowska porównuje te działania do wydarzeń z 13 grudnia 1981 r. i nazywa je „skandalicznymi”.
- Ustawy niezgodne z Konstytucją. Manowska krytykuje m.in. ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa i Izbie Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego, które zostały zakwestionowane przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej.
- Nękanie sędziów. Manowska mówi o „nękaniu i zastraszaniu” sędziów, którzy sprzeciwiają się władzy.
Chaos prawny w Polsce – apel sędziów Sądu Najwyższego
37 najdłużej orzekających sędziów Sądu Najwyższego wystosowało apel do władz państwowych o „niezwłoczne podjęcie działań, które usuną zagrażające prawom i wolnościom obywatelskim naruszenia praworządności”.
Sędziowie zaapelowali również do Małgorzaty Manowskiej oraz innych prezesów SN o ustąpienie ze stanowisk. W apelu czytamy: „Wzywamy osoby pełniące funkcje Pierwszego Prezesa i Prezesów, kierujących pracami Izb Cywilnej, Karnej oraz Kontroli Nadzwyczajnej o ustąpienie z zajmowanych stanowisk. Wzywamy osoby powołane do pełnienia urzędu sędziego Sądu Najwyższego przy udziale Krajowej Rady Sądownictwa ukształtowanej ustawą z 8 grudnia 2017 r. do powstrzymania się od orzekania i pełnienia funkcji, które objęły w Sądzie Najwyższym”.
Reakcje na apel sędziów SN
Apel 37 sędziów Sądu Najwyższego wywołał żywe dyskusje i różnorodne reakcje w polskim społeczeństwie. Oto kilka z nich:
- Poparcie i Solidarność: Wielu prawników, działaczy społecznych i obywateli wyraziło poparcie dla apelu sędziów. Uważają, że jest to ważny krok w obronie praworządności i niezawisłości sądów. Wspierają sędziów w ich walce o zachowanie standardów demokratycznego państwa prawa.
- Krytyka i Kontrowersje: Jednak nie wszyscy podzielają stanowisko sędziów. Część osób uważa, że apel jest zbyt radykalny i może prowadzić do dalszego podziału w społeczeństwie. Krytycy twierdzą, że jest to kolejna próba destabilizacji systemu.
- Polityczne Reakcje: Partie polityczne również zareagowały na apel. Partia rządząca wyraziła poparcie dla sędziów, podczas gdy opozycja odrzuciła go, jako działanie polityczne. To pokazuje, że apel ma wpływ na polityczny krajobraz Polski.
- Debata o Praworządności: Apel sędziów stał się częścią szerszej debaty o praworządności w Polsce. Wielu obywateli zastanawia się, jakie będzie rozwój sytuacji i czy realnie przyczyni się do naprawy systemu sądownictwa.
Aktualna sytuacja prawna w Polsce maluje się w ciemnych barwach. Jeżeli sytuacja się nie zmieni, w obywatelach narastać będzie brak zaufania do władzy. A naszej ojczyźnie grozi poważne osłabienie pozycji na arenie międzynarodowej.
co godzinę bezstronny serwis informacyjny w radio Bezpieczna Podróż – radio niezaangażowane politycznie prowadzone przez osoby z niepełnosprawnościami
najlepsze jedzenie i catering w restauracji Zdrówko prowadzonej przez osoby z niepełnosprawnościami. Posłuchaj audycji Kulinarna Nawigacja z Jarosławem Uścińskim szefem Kulinarnej Kadry Narodowej