Granice zamknięte. Narastają rolnicze protesty w Europie

Rolnicy protestują w całej Europie i zablokowali przejście graniczne na polsko-niemieckiej granicy - dowiedz się więcej o blokadzie granicy w Lubieszynie i protestach w Brukseli!

256

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Blokada przejścia granicznego Polski z Niemcami
1 lutego, w Brukseli przed Parlamentem Europejskim odbył się duży protest rolników. Do miasta wjechało ponad 1000 ciągników belgijskich, które zablokowały Plac Luksemburski przed europarlamentem i drogi dojazdowe.

Wielotygodniowe protesty rolników zyskują na sile w różnych regionach Europy. Znów zwracając uwagę na trudności, z jakimi borykają się przedstawiciele tego sektora. Jednym z najnowszych epizodów tego ruchu jest blokada przejścia granicznego w Lubieszynie, leżącego na polsko-niemieckiej granicy województwa zachodniopomorskiego. Niemieccy rolnicy zablokowali przejście graniczne do godziny 20, co obecnie powoduje jego zamknięcie. Wsparcie dla blokady deklarują również polscy rolnicy. Grupa zgromadzonych na przejściu granicznym postanowiła nie przepuszczać żadnych pojazdów ani do Polski, ani do Niemiec. Policja, obecna na miejscu, apeluje do kierowców o skorzystanie z alternatywnych tras w okolicy.

Rolnicy z Europy jednoczą siły. Blokady Brukseli.

Protesty rolników nie są jednak zjawiskiem lokalnym. W czwartek, 1 lutego, przed Parlamentem Europejskim w Brukseli miała miejsce masowa manifestacja rolników. Ponad 1000 ciągników belgijskich zablokowało Plac Luksemburski przed siedzibą europarlamentu oraz drogi dojazdowe. Już w środę wieczorem ciągniki rolnicze pojawiły się na ulicach. A teren wokół budynku europarlamentu został ogrodzony zasiekami, a także zwiększono obecność policji. Protestujący rolnicy reprezentowali różne kraje, w tym Belgii, Francji, Włoch, Hiszpanii i Irlandii. Ich niezadowolenie skierowane jest m.in. przeciwko polityce i regulacjom Unii Europejskiej dotyczącym rolnictwa, a także importowi produktów rolniczych z innych krajów. Na ciągnikach można zauważyć transparenty z hasłami takimi jak: „Powstrzymajmy to szaleństwo”, „Wasz import, nasza klęska” czy „To nie jest Europa, której chcemy”.

Rolnicy domagają się głosu.

Protestujący rolnicy wyrażają obawy dotyczące skutków importu produktów rolniczych, który według nich negatywnie wpływa na lokalne rynki i niszczy konkurencyjność krajowych producentów. Dodatkowo, rolnicy domagają się uwzględnienia ich głosu w procesie kształtowania polityki rolnej Unii Europejskiej. Sytuacja na przejściu granicznym w Lubieszynie oraz demonstracje w Brukseli stanowią jedynie fragment szerszego obrazu niezadowolenia rolników w Europie. Wielonarodowy charakter protestów pokazuje, że te kwestie mają wymiar transgraniczny i wymagają kompleksowego podejścia ze strony europejskich decydentów.

Jeśli interesuje Cię aktualna sytuacja polityczna, gospodarcza, społeczna w Polsce i na świecie. Zachęcamy do czytania newsów na portalu Bezpieczna Podróż!

Słuchaj nas online!

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia