Dzisiaj rano w Zatorze doszło do niebezpiecznego zdarzenia drogowego. 18-latka i jej 15-letni brat zostali potrąceni na pasach dla pieszych przez samochód osobowy.
Rodzeństwo potrącone na pasach
Do zdarzenia doszło około godziny 6:50 na ulicy Oświęcimskiej. 18-letnia mieszkanka gminy Zator wraz z 15-letnim bratem przechodzili przez wyznaczone przejście dla pieszych, kiedy zostali potrąceni przez nadjeżdżający samochód marki Toyota. Pierwszej pomocy rodzeństwu udzielili świadkowie wypadku, którzy wezwali służby. Poszkodowana 18-latka z obrażeniami ciała została przewieziona do szpitala w Oświęcimiu. Na szczęście jej życiu nie zagraża niebezpieczeństwo. 15-letni chłopiec nie wymagał hospitalizacji.
Policja prowadzi czynności mające na celu wyjaśnienie dokładnych okoliczności zdarzenia.
Apel do kierowców i pieszych
W związku z tragicznym wypadkiem w Zatorze, policja apeluje do wszystkich kierowców o zachowanie szczególnej ostrożności na drodze.
Pamiętajmy:
- Prędkość: Zmniejsz prędkość przed przejściami dla pieszych, a także w rejonach szkół i przedszkoli.
- Koncentracja: Zachowaj koncentrację i uwagę za kierownicą. Unikaj rozpraszaczy, takich jak telefon komórkowy.
- Ostrożność: Bądź szczególnie ostrożny zbliżając się do przejścia dla pieszych lub jadąc drogą wzdłuż której nie ma chodnika.
Pamiętaj, że pasy dla pieszych nie są gwarancją bezpieczeństwa! Aby uniknąć wypadku, należy:
- Zawsze korzystać z wyznaczonych przejść dla pieszych
- Zanim wejdziesz na jezdnię, upewnij się, że nic nie nadjeżdża
- Zwróć uwagę na nadjeżdżające samochody z obu stron
- Nie wchodź na jezdnię na „chybił trafił”
- Nie rozmawiaj przez telefon i nie słuchaj muzyki podczas przechodzenia przez jezdnię
- Noś elementy odblaskowe po zmroku
Smutne statystyki
W 2023 roku w Polsce na przejściach dla pieszych doszło do 8 145 wypadków, w których zginęło 103 osoby, a 796 zostało rannych. Najczęstszymi przyczynami wypadków na pasach są: zbyt wysoka prędkość w stosunku do warunków ruchu, jazda pod wpływem alkoholu lub narkotyków i rozproszenie uwagi np. w wyniku korzystania z telefonu komórkowego. Piesi również często popełniają błędy, m.in. wchodzą na jezdnię na czerwonym świetle lub bez upewnienia się, że nic nie nadjeżdża, często korzystając z telefonu komórkowego.
Pamiętajmy, że bezpieczeństwo na drodze zależy od nas wszystkich! Stosując się do przepisów ruchu drogowego i zachowując ostrożność, możemy zapobiec wielu tragediom.
co godzinę bezstronny serwis informacyjny w radio Bezpieczna Podróż – radio niezaangażowane politycznie prowadzone przez osoby z niepełnosprawnościami
najlepsze jedzenie i catering w restauracji Zdrówko prowadzonej przez osoby z niepełnosprawnościami. Posłuchaj audycji Kulinarna Nawigacja z Jarosławem Uścińskim szefem Kulinarnej Kadry Narodowej