Rozpoczęła się kwalifikacja wojskowa 2024

230 tys. młodych mężczyzn w Polsce czeka na kwalifikację wojskową 2024. Przed nimi szansa wyjątkowej wiosny. Czy powiedzenie "za mundurem panny sznurem" nabierze realnych kształtów.

229

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Kwalifikacja woskowa 2024
Kwaliifkacja wojskowa 2024 - dokument marzeń czy test na dorosłość

Cała procedura rozpoczęła się wczoraj i potrwa do końca kwietnia. Jest to obowiązkowe badanie dla wszystkich mężczyzn urodzonych w 2005 roku oraz dla tych z innych roczników, którzy nie stawili się do kwalifikacji wcześniej. A zatem ta wiosna dla 230 tys. młodych mężczyzn będzie wyjątkowa. Rozpoczęła się kwalifikacja wojskowa 2024.

Rozpoczęła się kwalifikacja wojskowa 2024.

Celem kwalifikacji jest określenie zdolności danej osoby do pełnienia służby wojskowej. Podczas badania sprawdzane są:

 • Stan zdrowia: Lekarze sprawdzą wzrok, słuch, ciśnienie krwi, stan uzębienia i inne parametry.
 • Sprawność fizyczna: Będą przeprowadzane testy sprawnościowe, takie jak bieg na 1000 metrów, podciąganie się na drążku i skok w dal.
 • Predyspozycje psychologiczne: Psycholog oceni, czy dana osoba jest odpowiednia do służby wojskowej pod względem psychicznym.

Kategorie czyli „generałów nie biorą”

Na podstawie wyników badań komisja kwalifikacyjna wyda orzeczenie o kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej. Istnieje kilka kategorii, m.in.:

 • A: zdolny do czynnej służby wojskowej
 • B: zdolny do czynnej służby wojskowej w czasie wojny
 • D: niezdolny do czynnej służby wojskowej w czasie pokoju i wojny

Osoby, które otrzymają kategorię A lub B, mogą zostać powołane do wojska w przypadku mobilizacji.

Kwalifikacja wojskowa jest ważnym elementem systemu obronnego Polski. Pozwala na zebranie informacji o stanie zdrowia i sprawności fizycznej młodych ludzi, a także na identyfikację osób, które mogą być przydatne do służby wojskowej.

Jeśli masz pytania dotyczące kwalifikacji wojskowej, możesz skontaktować się z najbliższym wojskowym centrum rekrutacji.

Dodatkowe informacje:

 • Strona internetowa Ministerstwa Obrony Narodowej o kwalifikacji wojskowej
 • Ustawa o powszechnym obowiązku obrony RP.

co godzinę bezstronny serwis informacyjny w radio Bezpieczna Podróż – radio niezaangażowane politycznie prowadzone przez osoby z niepełnosprawnościami.

najlepsze jedzenie i catering w restauracji Zdrówko prowadzonej przez osoby z niepełnosprawnościami. Posłuchaj audycji Kulinarna Nawigacja z Jarosławem Uścińskim szefem Kulinarnej Kadry Narodowej.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

 • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
 • KRS: 0000406931
 • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia