PiS nic nie uzyskał od Niemiec, czy cokolwiek załatwi Min. Sikorski?

Min. Sikorski wezwał Niemcy do "kreatywnego" podejścia w reparacjach wojennych. Polska oczekuje wymiernego wyrażenia odpowiedzialności za 6mln ofiar II wojny światowej. Przemawia za tym szacunek dla cierpień i zniszczeń wyrządzonych naszemu społeczeństwu.

47

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

MSZ zaznaczyło, że Sikorski miał
MSZ zaznaczyło, że Sikorski miał "poważne zastrzeżenia co do skuteczności wybranego modelu działania".

Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski podczas wizyty w Berlinie wezwał rząd niemiecki do „kreatywnego” podejścia do kwestii reparacji wojennych za II wojnę światową. Podkreślił moralną odpowiedzialność Niemiec za cierpienia i straty poniesione przez Polskę. Czy 6mln wymordowanych i zniszczenie 90% potencjału gospodarczego to mało? Minister Sikorski ma żonę pochodzenia żydowskiego może ona pomoże mu zrozumieć co tu się stało? Min. Sikorski działaj.

Jakie są szanse na uzyskanie czegokolwiek?

Sikorski wyraził nadzieję, że Berlin znajdzie sposób na wyrażenie tej odpowiedzialności, „mając na uwadze również wymiar finansowy”. Zaznaczył, że świadomość wagi tej kwestii w polskim społeczeństwie jest duża.

Szefowa niemieckiej dyplomacji Annalena Baerbock nie odniosła się bezpośrednio do żądań reparacji. Niemiecki rząd konsekwentnie twierdzi, że kwestia ta została prawnie zamknięta traktatem 2+4 z 1990 roku.

Stanowisko Polski:

 • Rząd PiS domagał się od Niemiec reparacji wojennych w wysokości 1,3 biliona euro.
 • Sikorski sugeruje „kreatywne” podejście do kwestii zadośćuczynienia, obejmujące również wymiar finansowy.
 • Podkreśla znaczenie pamięci o ofiarach II wojny światowej dla polskiego społeczeństwa.

Stanowisko Niemiec:

 • Rząd niemiecki odrzuca żądania reparacji, twierdząc, że kwestia została zamknięta traktatem 2+4.
 • Baerbock nie odniosła się bezpośrednio do kwestii reparacji podczas wspólnej konferencji prasowej.
 • Niemcy mogą odrzucić propozycję Sikorskiego, powołując się na traktat 2+4.
 • Mogą zaproponować inne formy zadośćuczynienia, np. symboliczne gesty lub wsparcie dla polskich projektów infrastrukturalnych.
 • Możliwe jest też rozpoczęcie negocjacji w sprawie reparacji, choć wydaje się to mało prawdopodobne.

Czas przepychanek nie minął? Min. Sikorski działaj!

Kwestia reparacji wojennych między Polską a Niemcami pozostaje jednym z tematów spornych między oboma krajami. Niemcy konsekwentnie odmawiają przyznania reparacji, argumentując traktatem 2+4 z 1990 roku, w którym Polska zrzekła się dalszych roszczeń. Ponadto Niemcy podkreślają, że Polska otrzymała już odszkodowania od Związku Radzieckiego.

Z punktu widzenia Polski, traktat 2+4 nie zamyka ostatecznie kwestii reparacji. Polska utrzymuje, że nie otrzymała pełnego zadośćuczynienia za wszystkie straty poniesione podczas II wojny światowej. Rząd polski wyraża nadzieję na „kreatywne” podejście Niemiec do tej kwestii i oczekuje gestu zadośćuczynienia, obejmującego również wymiar finansowy.

To sporne stanowisko dotyczące reparacji wojennych pozostaje jednym z elementów, które wpływają na relacje między Polską a Niemcami. Jednakże, aktualne stanowisko obu stron jest utrzymywane, i na razie nie wskazuje się na zbliżające się porozumienie w tej sprawie.

Komentarze:

 • Niemieckie media komentują wypowiedź Sikorskiego z mieszanymi uczuciami. Niektóre z nich sugerują, że Polska próbuje wymusić na Niemczech ustępstwa w innych kwestiach.
 • Polscy eksperci oceniają, że szanse na uzyskanie reparacji są niewielkie, ale gest Sikorskiego jest ważny z punktu widzenia moralnego.

Wnioski:

 • Kwestia reparacji wojennych pozostaje sporna i napięta.
 • Wypowiedź Sikorskiego może ożywić debatę na ten temat w Polsce i Niemczech.
 • Trudno przewidzieć, jakie będą dalsze kroki obu stron
 • edukacja i informacja, społeczeństwo niemieckie wymazało pamięć o krzywdach wyrządzonych

Radiowa redakcja z niepełnosprawnościami

Zrelaksuj się i zajrzyj do naszej Kulinarnej Nawigacji. Tam gdzie Szef Narodowej Reprezentacji Kulinarnej przybliża prawdę o jedzeniu, jego serwowaniu i produkcji. Najmniej tam przepisów kulinarnych a prawda o jakości jedzenia jest zabójcza jak ono samo.

Za to restauracja Zdrówko prowadzona przez osoby niepełnosprawne jest hitem zdrowego jedzenia.

Brak postów do wyświetlenia