Rafał P. złapany w Holandii. Odpowie za podwójne zabójstwo

Holenderska policja zakończyła intensywne śledztwo w sprawie Rafała P., poszukiwanego za makabryczne podwójne zabójstwo i podpalenie w Będzinie. Po wielu latach ucieczki, przestępca został zatrzymany.

47

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Rafał P. złapany w Holandii. Wieloletnie śledztwo zakończyło się sukcesem.
Rafał P. złapany w Holandii. Wieloletnie śledztwo zakończyło się sukcesem.

Policja w Holandii zatrzymała Rafała P., ściganego Europejskim Nakazem Aresztowania za podwójne zabójstwo i podpalenie kamienicy w Będzinie. Do zbrodni doszło w 2006 roku.

Rafał P. złapany w Holandii

W sobotę 3 lutego 2024 roku około godziny 7:00, w miejscowości Schijndel w Holandii, policja zatrzymała Rafała P. Mężczyzna był poszukiwany Europejskim Nakazem Aresztowania za brutalne podwójne zabójstwo i podpalenie kamienicy w Będzinie. Rafał P. był jednym z najbardziej poszukiwanych przestępców w Europie, a jego schwytanie było efektem międzynarodowej współpracy.

Zatrzymania dokonali holenderscy antyterroryści, biorąc pod uwagę wysokie ryzyko związane z umiejętnościami sztuk walki Rafała P. Operacja przebiegła sprawnie i bez komplikacji. Ujęcie przestępcy to sukces nie tylko holenderskich służb, ale również polskiej policji, która aktywnie uczestniczyła w poszukiwaniach.

Informacja o jego wizerunku umieszczonym na liście Europe’s Most Wanted Fugitive List oraz kampanii medialnej EUROPOL i ENFAST odegrała kluczową rolę w jego schwytaniu.

Skazany na dożywocie za podwójne zabójstwo

W lutym 2006 roku w Będzinie spłonęła kamienica przy ulicy Modrzejewskiej. Wewnątrz strażacy odkryli zwłoki dwóch osób: 59-letniej właścicielki budynku i 47-letniego dozorcy. Sekcja zwłok wykazała, że przyczyną śmierci były liczne obrażenia głowy, zadane tępym narzędziem.

Głównym podejrzanym od początku był Rafał P., który wynajmował lokal w kamienicy. Według doniesień prasowych, miał on zaległości czynszowe. W 2008 roku został skazany na karę dożywotniego pozbawienia wolności, jednak siedem lat później uniewinniono go ze względu na błędy w śledztwie.

Ostateczny wyrok w sprawie zapadł pod koniec 2019 roku. Sąd Okręgowy w Katowicach ponownie uznał Rafała P. za winnego zabójstwa dwóch osób i podpalenia kamienicy, skazując go na dożywocie. Mężczyzna zbiegł i od tamtej pory trwały jego poszukiwania.

Zbrodnia i kara

Sprawa Rafała P. jest jednym z najbardziej nagłośnionych przypadków przestępczych w Polsce i Europie. Jego zatrzymanie stanowi ważny krok w kierunku sprawiedliwości dla rodzin ofiar, których życie dotknęła ta makabryczna zbrodnia.

W chwili obecnej Rafał P. oczekuje na procedury ekstradycyjne, które przewidziane są w ramach europejskich porozumień prawnych, aby mógł stanąć przed polskim wymiarem sprawiedliwości i ponieść odpowiedzialność za swe czyny.

co godzinę bezstronny serwis informacyjny w radio Bezpieczna Podróż – radio niezaangażowane politycznie prowadzone przez osoby z niepełnosprawnościami

najlepsze jedzenie i catering w restauracji Zdrówko prowadzonej przez osoby z niepełnosprawnościami. Posłuchaj audycji Kulinarna Nawigacja z Jarosławem Uścińskim szefem Kulinarnej Kadry Narodowej

Brak postów do wyświetlenia