Pomoc dla Ukrainy wstrzymana przez Izbę Reprezentantów USA

W 2023 roku debata na temat pomocy dla Ukrainy trwa nadal. Republikanie z Izby Reprezentantów nadal są podzieleni w tej sprawie. Niektórzy z nich opowiadają się za kontynuacją pomocy, podczas gdy inni domagają się większej kontroli nad tym, jak są wykorzystywane środki.

47

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Pomoc dla Ukrainy wstrzymana Dostawa czołgów Abrams
Dostawa czołgów Abrams - Pomoc dla Ukrainy wstrzymana

Spiker Izby Reprezentantów USA, Mike Johnson, ogłosił, że Izba przegłosuje pakiet pomocy wojskowej dla Izraela o wartości 17,6 mld dolarów. Nie rozpatrzy szybko pakietu zawierającego pomoc dla Ukrainy. Decyzja ta wywołała krytykę ze strony Demokratów i Białego Domu, którzy zarzucili Johnsonowi cyniczną grę polityczną i próbę odcięcia wsparcia dla Kijowa.

Gra nerwów czy to wewnętrzne rozgrywki w USA czy może…

Johnson argumentował, że Izrael stoi w obliczu „niebezpiecznych okoliczności” i potrzebuje pilnej pomocy, a Senat zwleka z uchwaleniem pakietu pomocy. Krytycy twierdzą, że decyzja Johnsona może skomplikować, a nawet uniemożliwić uchwalenie pilnie potrzebnych środków dla Ukrainy. Argumentują, że jest to cyniczny manewr polityczny, który nie służy bezpieczeństwu ani Izraela, ani Ukrainy. Biały Dom grozi wetem ustawy zawierającej tylko środki dla Izraela.

Sytuacja jest napięta i niepewna. Przyszłość pomocy dla Ukrainy jest zagrożona. Kluczowe będzie działanie Senatu i Białego Domu. Możliwe scenariusze to:

  • Izba Reprezentantów przegłosuje pakiet pomocy dla Izraela, ale nie dla Ukrainy.
  • Senat wymusi na Izbie rozpatrzenie pakietu obejmującego pomoc dla Ukrainy.
  • Biały Dom zawetowi ustawę, która nie zawiera pomocy dla Ukrainy.

Historia pomocy USA dla Ukrainy to niezrozumiałe potyczki polityków

W lutym 2022 roku Rosja rozpoczęła inwazję na Ukrainę, co wywołało globalny kryzys humanitarny i zapotrzebowanie na pomoc dla Ukrainy. Izba Reprezentantów USA szybko zareagowała, przekazując w maju 2022 roku 40 miliardów dolarów na pomoc wojskową i humanitarną dla Ukrainy.

Jednakże w kolejnych miesiącach pojawiły się zgrzyty w kwestii dalszej pomocy. Republikanie, którzy kontrolują Izbę Reprezentantów, podzielili się w tej sprawie. Część z nich opowiadała się za kontynuacją pomocy dla Ukrainy, podczas gdy inni argumentowali, że USA nie mogą udzielać nieograniczonego wsparcia. W październiku 2022 roku Republikanie zablokowali projekt ustawy o wartości 12 miliardów dolarów, która zawierała pomoc dla Ukrainy. Argumentowali, że projekt ten zawierał zbyt wiele wydatków niezwiązanych z Ukrainą.

W grudniu 2022 roku Kongres USA uchwalił pakiet wydatków o wartości 1,7 biliona dolarów, który zawierał 45 miliardów dolarów na pomoc dla Ukrainy. Było to znaczące zwycięstwo dla zwolenników dalszego wsparcia dla Ukrainy.

Co dalej z pomocą?

W 2023 roku debata na temat pomocy dla Ukrainy trwa nadal. Republikanie z Izby Reprezentantów nadal są podzieleni w tej sprawie. Niektórzy z nich opowiadają się za kontynuacją pomocy, podczas gdy inni domagają się większej kontroli nad tym, jak są wykorzystywane środki.

Batalia o pomoc dla Ukrainy w Izbie Reprezentantów jest odzwierciedleniem szerszych podziałów w amerykańskiej polityce. Przyszłość pomocy dla Ukrainy będzie zależeć od wyników wyborów do Kongresu w 2022 roku.

Radiowa redakcja z niepełnosprawnościami

Zrelaksuj się i zajrzyj do naszej Kulinarnej Nawigacji. Tam gdzie Szef Narodowej Reprezentacji Kulinarnej przybliża prawdę o jedzeniu, jego serwowaniu i produkcji. Najmniej tam przepisów kulinarnych a prawda o jakości jedzenia jest zabójcza jak ono samo.

Za to restauracja Zdrówko prowadzona przez osoby niepełnosprawne jest hitem zdrowego jedzenia.

Brak postów do wyświetlenia