Armia rosyjska przejęła Awdijiwkę.

Aby oszczędzić życie swoich żołnierzy, Ukraińcy wycofali się z miasta.

133

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

armia rosyjska - zbliżenie na tablicę informującą o wjeździe do miasta Awdijiwka. Na niebieskim tle białe litery w Cyrylicy. Tablica podziurawiona od kul.

Ukraina oświadczyła, że jej wojska wycofały się z Awdijiwki – kluczowego wschodniego miasta, od miesięcy obleganego przez siły rosyjskie. Decyzja została podjęta w celu ocalenia życia żołnierzy, powiedział prezydent Wołodymyr Zełenski. Rosyjskie ministerstwo obrony oświadczyło w sobotę, że przejęło “pełną kontrolę” nad miastem, a Władimir Putin określił to jako “ważne zwycięstwo”. Upadek miasta jest największym zwycięstwem Rosji od miesięcy, Zełenski obwiniał o to słabnące dostawy broni ze strony Zachodu. Niemal cała przedwojenna populacja Awdijiwki, licząca ponad 30 tysięcy ludzi, opuściła miasto, które jest całkowicie zniszczone. Ukraińskie niedobory amunicji, wynikają ze sporów politycznych w USA, które są jej głównym dostawcą. Armia rosyjska

Aby walczyć potrzebna jest amunicja

Prezydent USA Joe Biden winą o wycofanie się Ukrainy z Awdijiwki, obciążył bezczynność Kongresu w sprawie kluczowego pakietu pomocy zagranicznej. W tym finansowania dla Ukrainy – co doprowadziło racjonowania amunicji. W rozmowie z Zełenskim, Joe Biden ponownie podkreślił niezachwiane poparcie Ameryki dla Ukrainy. Występując w sobotę, na konferencji bezpieczeństwa w Monachium Wołodymyr Zełenski wezwał kraje zachodnie do pomocy Ukrainie w pokonaniu “potwora” – jak nazwał Putina. Jeśli świat zachodni nie stawi mu czoła, rosyjski przywódca uczyni najbliższe lata “katastrofalnymi” dla wielu innych krajów, takich jak Ukraina – ostrzegł Zełenski.

Putin rozpoczął inwazję na Ukrainę 24 lutego 2022 roku. “Nie pytajcie Ukrainy, kiedy skończy się wojna. Zapytajcie siebie, dlaczego Putin nadal może ją kontynuować?” – powiedział Zełenski na konferencji. Awdijiwka była ogarnięta zaciętymi walkami od miesięcy i była polem bitwy od 2014 roku, kiedy pro-rosyjscy bojownicy zajęli duże obszary wschodnich regionów Doniecka i Ługańska. Upadek Awdijiwki oznacza największą zmianę na ponad 1000-kilometrowej linii frontu od czasu, gdy rosyjskie wojska zajęły pobliski Bakhmut w maju 2023 roku.

Ogłaszając decyzję o wycofaniu się, szef sił zbrojnych gen. Ołeksandr Syrski, powiedział, że działał “aby uniknąć okrążenia i zachować życie i zdrowie personelu wojskowego”. “Nasi żołnierze wywiązali się ze swojego obowiązku wojskowego z godnością, zrobili wszystko, co możliwe, aby zniszczyć najlepsze rosyjskie jednostki wojskowe, zadali wrogowi znaczne straty w sile żywej i sprzęcie” – powiedział. Gen. Syrski, który zaledwie kilka dni temu, został mianowany najwyższym dowódcą kraju. Powiedział również, że ukraińskie wojska “podejmują środki w celu ustabilizowania sytuacji i utrzymania pozycji”.

Spory polityczne w USA trwają, a armia rosyjska naciera

Rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego USA admirał John Kirby ostrzegał wcześniej, że siłom ukraińskim wyczerpuje się z amunicja artyleryjska, a Rosja wysyła “falę za falą” poborowych do ataku na ukraińskie pozycje”. “A ponieważ Kongres nie uchwalił jeszcze uzupełniającej ustawy, nie byliśmy w stanie dostarczyć Ukrainie pocisków artyleryjskich, których tak bardzo potrzebują, aby zakłócić rosyjskie ataki”. W tym tygodniu po miesiącach sporów politycznych, Senat USA zatwierdził pakiet pomocy zagranicznej o wartości 95 miliardów dolarów, w tym 60 miliardów dolarów dla Ukrainy, ale czeka go trudna walka w Izbie Reprezentantów. Ukraina jest krytycznie zależna od dostaw broni od USA i innych sojuszników zachodnich. Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg ostrzegł w czwartek, że amerykańska niezdolność do zatwierdzenia kontynuacji pomocy wojskowej dla Ukrainy już ma wpływ na pole walki”.

(Źródło:BBC)

TAK BYŁO DWA MIESIĄCE TEMU

Co godzinę bezstronny serwis informacyjny w radio Bezpieczna Podróż – radio niezaangażowane politycznie prowadzone przez osoby z niepełnosprawnościami

najlepsze jedzenie i catering w restauracji Zdrówko prowadzonej przez osoby z niepełnosprawnościami. Posłuchaj audycji Kulinarna Nawigacja z Jarosławem Uścińskim szefem Kulinarnej Kadry Narodowej

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia