Czy Polska może liczyć na miękkie lądowanie z inflacją jak USA?

Sprawdź jak miękkie lądowanie z inflacją i bez recesji pomogło gospodarce USA. Produktywność, wzrost wynagrodzeń i wzrost gospodarczy – to wszystko dzięki miękkiej taktyce Banku Centralnego

72

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

miękkie lądowanie
miękkie lądowanie dolara a co ze złotówką?

Amerykanie są na skraju historycznego wydarzenia gospodarczego: inflacja powraca do normalnego poziomu — po serii dotkliwych podwyżek stóp procentowych bez konieczności recesji. To scenariusz, który analitycy określają mianem „miękkiego lądowania”. Miękkie lądowanie z inflacją i brakiem recesji to marzenie ekonomistów.

Wzrost produktywności kluczem do wyjścia na prostą

Mocna produktywność w USA w zeszłym roku oznaczała, że pracownicy dostali znaczne wzrosty wynagrodzeń, a pracodawcy nie musieli przenosić tego obciążenia na konsumentów. Stało się tak ponieważ w różnych branżach i usługach produkowali wystarczająco dużo, aby pokryć te wyższe koszty pracy. W ekonomii pojęcie produktywności to w zasadzie to, co samo słowo oznacza w mowie codziennej. Jeśli produktywność jest wysoka, oznacza to, że gospodarka USA robi więcej mniejszym nakładem, jest bardziej produktywna. Ponieważ w zeszłym roku tak właśnie było, gospodarka mogła rosnąć w takim tempie, bez podsycającego inflację efektu.

Produktywność mierzy się przez podzielenie całej produkcji dóbr i usług w gospodarce przez ilość godzin pracy ludzi. Według danych Departamentu Pracy, wskaźnik ten wzrósł o 2,7% w czwartym kwartale w porównaniu do roku wcześniejszego, co przekroczyło średni wzrost z ostatnich dwóch dziesięcioleci. Po gwałtownym spadku w 2022 roku, produktywność odbiła się potężnie w kolejnym roku.

Co wspomogło produktywność?

Jedna popularna teoria zakłada, że szerokie stosowanie sztucznej inteligencji generatywnej mogło sprawić, że operacje w przypadku niektórych zadań stały się bardziej efektywne. Badacze twierdzą, że GenAI może być przełomowe w świecie finansów i ekonomii, a być może także w społeczeństwie szeroko pojętym, podobnie jak powszechne przyjęcie internetu pod koniec ubiegłego wieku.

Jednak większe zyski produktywności dzięki GenAI mogą potrwać, zanim stanie się to rzeczywistością, ponieważ pracownicy muszą być przeszkoleni, aby nauczyć się jej wykorzystywać, a firmy muszą zrozumieć, jak najlepiej integrować GenAI w swoje procesy, powiedział wcześniej CNN Mark Zandi, główny ekonomista Moody’s Analytics.

Cięcie kosztów

Rynek pracy był silny, ale niektóre duże firmy wciąż ograniczały koszty, także przez zwolnienia. Na przykład w zeszłym roku Microsoft, Meta, 3M i Citigroup zwolniły tysiące pracowników. „Wiele z tych firm, które zwolniły pracowników, ponieważ spodziewały się znacznego spowolnienia, jest teraz sprawna” — powiedział CNN John Min. „Ale gospodarka radziła sobie dobrze, co przekładało się na wyższą produktywność, wspierając wzrost płac i powstrzymując przyspieszanie inflacji”.

Boom produktywności z zeszłego roku może być również wynikiem połączenia wszystkich wymienionych powyżej czynników. Jasne jest, że urzędnicy Federalnej Rezerwy biorą pod uwagę produktywność przed podejmowaniem decyzji politycznych. Jak bardzo nasz Bank Centralny zrozumie trendy? Jak bardzo polskie firmy przyspieszą?

Radiowa redakcja z niepełnosprawnościami

Zrelaksuj się i zajrzyj do naszej Kulinarnej Nawigacji. Tam gdzie Szef Narodowej Reprezentacji Kulinarnej przybliża prawdę o jedzeniu, jego serwowaniu i produkcji. Najmniej tam przepisów kulinarnych a prawda o jakości jedzenia jest zabójcza jak ono samo. Kulinarna Reprezentacja Polski zdobyła złoto na Olimpiadzie 2024!!!

Za to restauracja Zdrówko prowadzona przez osoby niepełnosprawne jest hitem zdrowego jedzenia.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia