Operacja Cronos wymierzona w Lockbit – cios w cyberprzestępczość

W wyniku zmasowanej akcji służb z Polski, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Australii, Francji i innych krajów, grupa Lockbit - jedna z najbardziej niebezpiecznych grup na cyberprzestępczej mapie świata - została rozbita.

139

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Operacja Cronos wymierzona w Lockbit. Cios w cyberprzestępczość
Operacja Cronos wymierzona w Lockbit. Cios w cyberprzestępczość

W wyniku międzynarodowej operacji z udziałem FBI, Europol’u i służb z Polski, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Australii, Francji i innych krajów, rozbito jedną z najgroźniejszych grup ransomware w historii – Lockbit. Infrastruktura IT grupy została zinfiltrowana, a członkowie organizacji zostali aresztowani, m.in. w Polsce.

Lockbit – plaga ataków ransomware

Lockbit to grupa cyberprzestępcza specjalizująca się w atakach ransomware. Ich oprogramowanie szyfrowało dane ofiar, uniemożliwiając im dostęp do nich bez zapłacenia okupu. Grupa odpowiada za ataki na wiele znanych firm i organizacji, m.in. Accenture, Thales, francuską pocztę, port w Lizbonie, szpital dziecięcy w Toronto. Ale także, producenta opon Continental, chiński dziennik China Daily czy TSMC, jednego z największych producentów półprzewodników na świecie. Szacuje się, że na początku 2023 roku Lockbit odpowiadał za 44% wszystkich ataków ransomware.

Operacja Cronos – cios w cyberprzestępczość

Po trwającym wiele miesięcy śledztwie, międzynarodowa grupa agencji śledczych zdołała zinfiltrować infrastrukturę Lockbita w ramach operacji Cronos. Uzyskano dostęp do systemu koordynacji ataków, kodu źródłowego ransomware, kluczy deszyfrujących i zapisów rozmów z ofiarami. Zamknięto 34 serwery Lockbita w różnych krajach. W wyniku operacji doszło do aresztowań osób podejrzanych o działanie w ramach Lockbita, m.in. w Polsce (we współpracy z CBZC) i na Ukrainie. Władze zamroziły ponad 200 kont kryptowalutowych powiązanych z grupą.

Czy to koniec Lockbit’a?

Historia pokazuje, że tego typu grupy potrafią się odradzać. Niemniej jednak rozbicie Lockbita to ogromny sukces służb i znaczące utrudnienie dla cyberprzestępców. Jake Moore, doradca ds. cyberbezpieczeństwa w firmie ESET, podkreśla, że zlikwidowanie Lockbita to ogromny cios dla cyberprzestępców i potencjalnie oszczędność milionów funtów dla firm.

Europol udostępnił klucze deszyfrujące oprogramowanie Lockbit na stronie „No More Ransom”.

Decryption Tools | The No More Ransom Project

Odkryj więcej na naszej stronie!

Ten artykuł to tylko początek. Zapraszamy do zapoznania się z innymi ciekawymi treściami, które dla Ciebie przygotowaliśmy. Na naszej stronie znajdziesz szeroki wybór materiałów na różne tematy, od aktualnych wydarzeń po ciekawostki historyczne, tajniki motoryzacji i porady dotyczące codziennego życia oraz zdrowego odżywiania.

Inne artykuły, które mogą Cię zainteresować:

Disney oskarża seksistowskich fanów – Radio Bezpieczna Podróż (bezpiecznapodroz.org)

rewolucja w portfelu (bezpiecznapodroz.org)

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia