Przekroczone stany ostrzegawcze na Warcie – poznańscy urzędnicy uspokajają

Poziom wody w Warcie jest wysoki - zamknięto część Wartostrady

128

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

przekroczone stany ostrzegawcze na Warcie, rozlewisko rzeki w mieście, z wody wystają drzewa
przekroczone stany ostrzegawcze na Warcie - poznańscy urzędnicy uspokajają mieszkańców

Dzisiaj można obserwować przekroczone stany ostrzegawcze na Warcie. W Poznaniu poziom wody w Warcie przekroczył stan ostrzegawczy o 16 cm, co doprowadziło do zalania najniżej położonych fragmentów Wartostrady – popularnej ścieżki pieszo-rowerowej biegnącej wzdłuż rzeki. Na trasie ustawiono barierki i znaki zakazu ruchu, wyłączając z użytku blisko 2 kilometry trasy.

Obecnie wodowskazy w stolicy Wielkopolski wskazują 416 cm, a stan alarmowy wynosi 500 cm. W ciągu ostatnich dni poziom wody wzrósł o blisko 20 cm. Jest to efekt intensywnych opadów deszczu, które nawiedzają Poznań od kilku dni.

Urzędnicy są jednak spokojni – „W Poznaniu nie ma powodów do niepokoju” – zapewnia Michał Lemański z wydziału zarządzania kryzysowego i bezpieczeństwa w poznańskim magistracie. – „Warta się mieści, mieścić się będzie. Koryto jest tak ukształtowane, aby nawet bardzo wysoki poziom rzeki nie zagrażał infrastrukturze i budynkom naszych mieszkańców.”.

Przekroczone stany ostrzegawcze na Warcie – działania prewencyjne

W Poznaniu podjęto kroki prewencyjne. Zostały zdemontowane lampy i kamery z Wartostrady, zgromadzono zapasy worków z piaskiem, a służby monitorują zarówno poziom wody, jak i stan zapasów. Sytuacja na Warcie jest na bieżąco monitorowana, a poziom wody sprawdzany w kilku punktach miasta. Dane są dostępne online.

Władze Poznania zapewniają, że miasto jest przygotowane na ewentualne pogorszenie się sytuacji.. Zostały opracowane plany postępowania w przypadku powodzi, a służby są gotowe do akcji. Mieszkańcy Poznania mogą na bieżąco śledzić sytuację na Warcie na stronie internetowej miasta. Na ten moment nie ma powodów do obaw. Warto jednak zachować ostrożność i stosować się do zaleceń służb. W przypadku zagrożenia powodzią mieszkańcy zostaną poinformowani za pomocą różnych kanałów komunikacji, m.in. poprzez SMS-y, syreny alarmowe i lokalne media.

Czy to początek coraz większych powodzi w Polsce?

Przekroczone stany ostrzegawcze na Warcie to jedynie część problemu. Eksperci ostrzegają, że zmiany klimatu mogą prowadzić do częstszych i bardziej ekstremalnych zjawisk pogodowych, w tym intensywnych opadów deszczu. To z kolei może zwiększać ryzyko powodzi. Ważne jest, aby stosować odpowiednią gospodarkę wodną, która uwzględnia zarówno nadmiar, jak i niedobór wody. Należy również zadbać o retencję wodną, czyli zatrzymywanie wody w krajobrazie. Przykładem takich działań jest budowa zbiorników retencyjnych, małych stawów i oczek wodnych, a także zalesianie terenów.

W 2022 roku w Poznaniu ukończono budowę zbiornika retencyjnego „Strzeszyn”. Zbiornik o pojemności 2,5 mln m3 ma chronić miasto przed podtopieniami. Budowane są także wały przeciwpowodziowe oraz prowadzone kampanie edukacyjne dla mieszkańców miasta.

Poznaj dobrą wiadomość i przeczytaj o tym, że szykuje się pozytywna rewolucja w portfelu.

Odwiedź restaurację Zdrówko prowadzoną przez osoby z niepełnosprawnościami. Oferuje ona pyszne posiłki i najlepszy catering w Legionowie.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia