„Konkurs” na stanowisko Prokuratora Krajowego. Wyniki

158

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Dariusz Korneluk wygrał
Dariusz Korneluk wygrał "konkurs" na Prokuratora Krajowego. Na zdjęciu Dariusz Korneluk i Ewa Wrzosek

W poniedziałek rano, w siedzibie Ministerstwa Sprawiedliwości, miejsce miały rozmowy kwalifikacyjne z uczestnikami konkursu na stanowisko Prokuratora Krajowego. Wśród kandydatów znaleźli się Dariusz Korneluk, Katarzyna Kwiatkowska, Agnieszka Leszczyńska, Jacek Skała i Ewa Wrzosek.

Dariusz Korneluk wygrał „konkurs”?

Wszelkie znaki wskazują na to, że Dariusz Korneluk obejmie stanowisko Prokuratora Krajowego, co zostało dzisiaj ogłoszone przez ministra sprawiedliwości, Adama Bodnara. Decyzja ta jest rezultatem rekomendacji komisji konkursowej, która po przeprowadzeniu rozmów kwalifikacyjnych z kandydatami, ustaliła jego kompetencje do pełnienia tego kluczowego stanowiska.

Korneluk, będący prokuratorem Prokuratury Rejonowej w Warszawie, spełnił wymagania konkursowe, które obejmowały m.in: min. 15 lat doświadczenia na stanowisku prokuratora, przedstawienie ścieżki zawodowej oraz prezentację koncepcji funkcjonowania prokuratury. Decyzję komisji konkursowej poprzedziły pięciogodzinne obrady, podczas których uzgodniono, że Korneluk spełnia kryteria.

Minister Bodnar zaznaczył, że proces wyłonienia kandydata nie był prosty, a stosunek głosów wyniósł 4:3. Ostateczna decyzja w sprawie mianowania Dariusza Korneluka na to stanowisko będzie należała do premiera, który musi wyrazić zgodę na tę nominację.

Kim jest Dariusz Korneluk?

Dariusz Korneluk jest doświadczonym prokuratorem, który od 25 lat pełni funkcje na różnych szczeblach prokuratury. Jego kariera obejmuje pracę na różnych stanowiskach, a w latach 2003-2016 był szefem Prokuratury Rejonowej Warszawa – Praga Północ w Warszawie. Obecnie, od marca 2016 roku wypełnia obowiązki w Prokuraturze Rejonowej Warszawa – Śródmieście.

Chaos w Prokuraturze Krajowej trwa

Od połowy stycznia trwa spór o władzę w Prokuraturze Krajowej. Minister Sprawiedliwości, Adam Bodnar, stwierdził, że powołanie Dariusza Barskiego na to stanowisko odbyło się w sposób niezgodny z prawem. W związku z powyższym, uznał Barskiego za prokuratora w stanie spoczynku i ostatecznie, powołał Jacka Bilewicza na pełniącego obowiązki PK.

Decyzja ta spotkała się z ostrym sprzeciwem środowiska prawnego i licznymi kontrowersjami opinii publicznej. W odpowiedzi na zarzuty przeciwników tej reformy, Adam Bodnar ogłosił konkurs na stanowisko Prokuratora Krajowego, argumentując, iż konkurs jest konieczny, aby zapewnić Prokuraturze Krajowej „legitymację demokratyczną i transparentność”.

Jednakże, legalność konkursu jest kwestionowana przez zwolenników Dariusza Barskiego, którzy twierdzą, że jest to próba „obejścia” legalnie powołanego Prokuratora Krajowego.

W poniedziałek podczas konferencji prasowej zorganizowanej przez zastępców prokuratora generalnego, prokurator Michał Ostrowski ostro skrytykował działania Bodnara. Nazwał konkurs na Prokuratora Krajowego „nielegalnym i bezskutecznym przedsięwzięciem”, a także stwierdził, że zarzuty wobec Bodnara opierają się na „rażącym lekceważeniu przez niego obowiązujących przepisów prawa”.

Odkryj więcej na naszej stronie!

Ten artykuł to tylko początek. Zapraszamy do zapoznania się z innymi ciekawymi treściami, które dla Ciebie przygotowaliśmy. Na naszej stronie znajdziesz szeroki wybór materiałów, na różne tematy. Od aktualnych wydarzeń po ciekawostki historyczne, tajniki motoryzacji i porady dotyczące codziennego życia oraz zdrowego odżywiania.

Inne artykuły, które mogą Cię zainteresować:

Na L4 dostaniemy 100 procent pensji L4 – Radio Bezpieczna Podróż (bezpiecznapodroz.org)

Puchar Świata w lotach narciarskich Oberstdorf – Radio Bezpieczna Podróż (bezpiecznapodroz.org)

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia