Piotr Wawrzyk przed komisją – co zezna?

Piotr Wawrzyk i Edgar K. jako świadkowie przed sejmową komisją ds. afery wizowej. Czy ich zeznania rzucają nowe światło na tę skandaliczną sprawę?

194

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Piotr Wawrzyk
Piotr Wawrzyk był częścią większej układanki?

26 lutego 2024 roku przed sejmową komisją śledczą ds. afery wizowej staną pierwsi świadkowie: były wiceminister spraw zagranicznych Piotr Wawrzyk oraz jego współpracownik Edgar K. Obaj usłyszeli już prokuratorskie zarzuty, a ich zeznania mogą rzucić nowe światło na tę skandaliczną sprawę. Piotr Wawrzyk przed komisją – co zezna?

Piotr Wawrzyk przed komisją – co zezna?

Afera wizowa ujrzała światło dzienne w 2023 roku, kiedy media ujawniły proceder przyspieszania wydawania wiz za pomocą łapówek i ręcznego sterowania konsulatami.

  • W centrum afery znalazł się Piotr Wawrzyk, ówczesny wiceminister spraw zagranicznych w rządzie Mateusza Morawieckiego.
  • Wawrzykowi zarzuca się m.in. korupcję i działanie na szkodę interesu publicznego. Edgarowi K., współpracownikowi Wawrzyka, zarzuca się pośrednictwo w korupcji.

Cezary Tomczyk z Koalicji Obywatelskiej krytykuje opieszałość prokuratury w tej sprawie. „Prokuratura działała z opóźnieniem” – podkreśla poseł.

Czy Wawrzyk zdradzi swoich kompanów?

Piotr Wawrzyk jest politologiem, prawnikiem, nauczycielem akademickim i publicystą. Posiada tytuł doktora habilitowanego nauk społecznych. Wykładał na Wydziale Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego. W latach 2018-2023 pełnił funkcję wiceministra spraw zagranicznych w rządzie Mateusza Morawieckiego.

Kariera polityczna:

Przez kilkanaście lat należał do Polskiego Stronnictwa Ludowego. W 2018 roku przeszedł do Prawa i Sprawiedliwości. Został wiceministrem spraw zagranicznych, odpowiadając za sprawy parlamentarne, prawne, traktatowe, konsularne, dotyczące Narodów Zjednoczonych oraz praw człowieka. W 2019 roku został wybrany do Sejmu RP. W 2023 roku został zdymisjonowany ze stanowiska wiceministra spraw zagranicznych po wybuchu afery wizowej.

Afera wizowa:

W 2023 roku media ujawniły proceder przyspieszania wydawania wiz za pomocą łapówek i ręcznego sterowania konsulatami.

Wawrzykowi zarzuca się m.in. korupcję i działanie na szkodę interesu publicznego. Już usłyszał prokuratorskie zarzuty i dziś zeznaje przed sejmową komisją śledczą ds. afery wizowej. Nie przyznaje się do winy
Przesłuchania Wawrzyka i K. przed sejmową komisją śledczą to pierwszy krok w wyjaśnieniu afery wizowej. Oczekuje się, że komisja dotrze do wszystkich osób odpowiedzialnych za ten proceder i doprowadzi do ich ukarania. Ma do rozstrzgnięcia szereg wątpliwości: jak rozległy był proceder korupcyjny i kto jeszcze był w niego zaangażowany.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia