Tajemnice afery wizowej Dziś Komisja śledcza rozpoczęła przesłuchania

Dzisiaj rozpoczęła się inauguracja obrad sejmowej komisji śledczej, mającej na celu zbadanie nieprawidłowości związanych z przyznawaniem wiz obcokrajowcom. Ujawniono również listę osób, które zostaną poddane przesłuchaniom, w tym m.in. Piotra Wawrzyka, Jarosława Kaczyńskiego, Mateusza Morawieckiego i Mariusza Kmińskiego.

76

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Komisja śledcza ds. tzw. afery wizowej
W poniedziałek po godz. 10.00 rozpoczęły się obrady sejmowej komisji śledczej ds. tzw. afery wizowej.

Dzisiaj, na sali sejmowej, rozpoczęły się długo oczekiwane obrady komisji śledczej ds. tzw. afery wizowej. Na ławkach przesłuchiwanych zasiądą Piotr Wawrzyk i Edgar K., główni bohaterowie śledztwa prowadzonego przez prokuraturę w Lublinie. Obydwaj usłyszeli już zarzuty związane z podejrzeniem korupcji w procesie legalizacji pobytu cudzoziemców na terenie Polski.

Rozpoczęcie poniedziałkowych obrad było poprzedzone odebraniem opinii biegłego, dr Pawła Dąbrowskiego, specjalisty ds. migracji i prawa migracyjnego. Jak poinformował szef komisji ds. afery wizowej, Michał Szczerba (KO), przesłuchanie Piotra Wawrzyka ma się rozpocząć około godziny 13, a jego współpracownika, Edgara K., spodziewano się usłyszeć około godziny 15.

Komisja Afery Wizowej Gotowa na Odsłonięcie Prawdy

@MichalSzczerba / profil X

„Słuchamy, nie zasłaniamy się niepamięcią” – podkreślił Szczerba, wyraźnie wskazując, że oczekuje pełnych i wyczerpujących zeznań od świadków. Zaznaczył również, że komisja ma dostęp do akt prokuratorskich, co pozwala na dogłębną analizę, choć nie może publicznie ujawniać szczegółów. Jednakże, informacje te zostały udostępnione komisji przez prokuratorów, którzy wyrazili na to zgodę.

Przewodniczący komisji zapewnił, że sala została przygotowana z myślą o ewentualnym wniosku o ochronę wizerunku świadków. Podkreślając gotowość komisji na wszelkie możliwe scenariusze.

Jutro Kluczowe Przesłuchania Konsula i jego Zastępcy

Jutro komisja planuje przesłuchanie byłego konsula generalnego Polski w Mumbaju, Damiana Irzyka, i jego zastępcy, Mateusza Reszczyka. Cała komisja ma na celu zbadanie przypadków nadużyć, zaniedbań i zaniechań w procesie legalizacji pobytu cudzoziemców w Polsce, a także ocenę umów pośrednictwa wizowego. Okres badań obejmuje lata od 12 listopada 2019 r. do 20 listopada 2023 r.

Michał Szczerba ujawnił, że zeznania Piotra Wawrzyka i Edgara K. są kluczowe dla zrozumienia, jak afery wizowej się rozwinęła i dlaczego trwała tak długo bez reakcji państwa. Posłowie liczą także na wyniki kontroli NIK, które mają być ogłoszone wkrótce. Szczerba wyraził zdumienie nad skalą procederu korupcyjnego i niewystarczającą reakcją państwa.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia