„Bed rotting” – niebezpieczny trend wśród młodzieży

Pokolenie Z zmaga się z problemem tzw. "bed rottingu", czyli spędzania całych dni w łóżku z telefonem w dłoni. Psycholodzy ostrzegają, że może to prowadzić do poważnych problemów z integracją społeczną i zdrowiem psychicznym.

189

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

"Bed rotting" czyli niebezpieczny trend wśród młodzieży. Jak mu zapobiegać?

Trend „bed rottingu” (z ang. „gnicie w łóżku”) polega na spędzaniu całych dni w łóżku, często bez wychodzenia z niego nawet na posiłki. Młodzi ludzie, zamiast spotykać się ze znajomymi, uprawiać sport czy rozwijać swoje pasje, wolą leżeć w łóżku i przeglądać media społecznościowe, oglądać seriale lub grać w gry.

„Bed rotting” – dlaczego jest niebezpieczny?

Psycholodzy biją na alarm: „bed rotting”, czyli całodzienne izolowanie się od świata z urządzeniami elektronicznymi, może prowadzić do szeregu negatywnych konsekwencji dla zdrowia fizycznego i psychicznego młodych ludzi.

Brak ruchu i siedzący tryb życia, nieodłącznie związane z „bed rottingiem”, mogą prowadzić do problemów z nadwagą i otyłością. Ale także, wiązać się ze schorzeniami kręgosłupa i innych układów. Izolacja społeczna i brak kontaktu z rówieśnikami, ograniczony do wirtualnych interakcji, negatywnie wpływają na samopoczucie, zwiększając przede wszystkim ryzyko depresji i poczucia wyobcowania.

Brak konstruktywnych zajęć, a co za tym idzie – brak jakichkolwiek pozytywnych efektów, poczucia sprawczości i wpływu na swoje życie, może prowadzić do poważnych zaburzeń psychologicznych. Pojawia się uczucie bezradności, oraz spada poczucie wartości danej jednostki.

„Bed rotting” utrudnia również nabywanie i rozwój umiejętności społecznych, niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania w społeczeństwie. Młodzi ludzie, którzy nie nawiązują naturalnych interakcji z innymi ludźmi, mogą mieć problemy z budowaniem kontaktów i relacji oraz radzeniem sobie w różnych sytuacjach społecznych.

Coraz częściej obserwujemy zjawisko, gdzie młodzi ludzie, nawet gdy się spotkają, zamiast ze sobą rozmawiać, skupiają się na swoich smartfonach. Ta izolacja może prowadzić do poważnych problemów w relacjach interpersonalnych. Brak bezpośredniej komunikacji utrudnia budowanie więzi, wymianę myśli i uczuć, a co za tym idzie, prowadzi do osłabienia relacji. Z czasem może to doprowadzić do całkowitego ich wygaśnięcia.

Jak uchronić dziecko przed tym niebezpiecznym trendem?

Zagrożenie jest poważne, ale nie oznacza to, że jesteśmy bezradni. Istnieje wiele sposobów na to, aby zapobiec bezproduktywnemu spędzaniu czasu naszej pociechy przed ekranem. Zapobieganie „bed rottingowi” wymaga zaangażowania zarówno rodziców, jak i samych młodych ludzi. Ważne jest, aby:

  • Zachęcać dziecko do aktywności fizycznej i ograniczać czas spędzony przed ekranem.
  • Promować zdrowe nawyki żywieniowe i zdrowy tryb życia.
  • Stwarzać warunki do budowania relacji z rówieśnikami i rozwoju umiejętności społecznych.
  • Rozmawiać z dzieckiem o problemie „bed rottingu” i tłumaczyć mu jego negatywne konsekwencje.
  • Dać dobry przykład i w miarę możliwości, ograniczać własny czas spędzany przed ekranem.
  • Szukać pomocy u specjalistów

Stosując te strategie i dostosowując je do indywidualnych potrzeb dziecka, możesz skutecznie zapobiegać „bed rottingowi„. Pomożesz w ten sposób młodemu człowiekowi prowadzić zdrowe, aktywne i satysfakcjonujące życie.

Drogi Czytelniku!

Z radością witamy Cię na naszym portalu informacyjnym, prowadzonym przez osoby z niepełnosprawnościami. Cieszymy się, że jesteś z nami i stajesz się częścią naszej społeczności. Twoja obecność na naszym portalu jest dla nas ogromną motywacją do dalszej, owocnej pracy. Dziękujemy, że jesteś z nami!

Zespół Portalu Informacyjnego Bezpieczna Podróż

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia