Prokurator wrócił do biura w pełnej „naturze” po porannym spacerze bez stroju. FOTO

Postępowanie dyscyplinarne wobec prokuratora Macieja W., który spacerował nago po świdnickim osiedlu Zarzecze, zostało umorzone. Prokurator został ponownie włączony do pełnienia obowiązków służbowych w Prokuraturze Rejonowej w Świdnicy.

501

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Maciej W.
Maciej W., który spacerował nago po świdnickim osiedlu Zarzecze

6 marca 2024

W ostatnich dniach obiegła media informacja o zaskakującym zwrocie w sprawie prokuratora Macieja W., który w wrześniu 2021 roku spacerował nago po świdnickim osiedlu Zarzecze. Po intensywnym postępowaniu dyscyplinarnym, prokurator ten został przywrócony do obowiązków służbowych w Prokuraturze Rejonowej w Świdnicy. Decyzję tę podjął Zastępca Rzecznika Dyscyplinarnego Prokuratora Generalnego dla poznańskiego okręgu regionalnego, umarzając postępowanie dyscyplinarne przeciwko niemu.

Przypomnijmy, że incydent miał miejsce 9 września 2021 roku, kiedy to prokurator Maciej W. spacerował nago po świdnickim osiedlu i odwiedził jedno z osiedlowych sklepów. Mieszkańcy poinformowali o sytuacji policję, która zatrzymała nietrzeźwego mężczyznę. Według nieoficjalnych informacji, prokurator miał około 2,5 promila alkoholu w organizmie. Sprawa wzbudziła duże zainteresowanie mediów, a prokurator został zawieszony w czynnościach służbowych.

portal swidnica24.pl/

Czy polski wymiar sprawiedliwości stoi na etycznym rozdrożu?

Po przeprowadzeniu postępowania dyscyplinarnego przez Prokuraturę Krajową, Maciej W. został początkowo zawieszony, a rzecznik dyscyplinarny wszczął postępowanie wyjaśniające w sprawie uchybienia godności urzędu. Biegli w trakcie postępowania wydali opinie stwierdzające, że w czasie zarzucanego mu czynu prokurator miał zniesioną poczytalność.

Decyzja Zastępcy Rzecznika Dyscyplinarnego Prokuratora Generalnego dla poznańskiego okręgu regionalnego o umorzeniu postępowania dyscyplinarnego budzi jednak kontrowersje. Przeciwnicy podkreślają, że prokurator powinien ponosić konsekwencje za swoje nietypowe zachowanie, niezależnie od ewentualnej niepoczytalności w momencie popełnienia czynu.

Nagi prokurator powraca

Warto zauważyć, że ta niejednoznaczna decyzja nie jest jedynym kontrowersyjnym epizodem w karierze prokuratora Macieja W. Według informacji przekazanych przez Prokuraturę Krajową, prokurator był wcześniej zawieszony w okresie od 3 marca 2023 roku do 1 marca 2024 roku w związku z innym postępowaniem dyscyplinarnym. Zarzucano mu również przewinienie w postaci uchybienia godności urzędu w związku z nieodpowiednim zachowaniem podczas nocnych połączeń telefonicznych z pracownikami sądu w Świdnicy.

Decyzja o przywróceniu prokuratora do służby budzi wiele pytań i wątpliwości wśród społeczeństwa oraz środowiska prawniczego. Czy taka decyzja niepodważalnie odbija się na zaufaniu do wymiaru sprawiedliwości? Czy prokurator, który dopuścił się nietypowego wybryku, powinien być ponownie odpowiedzialny za ściganie przestępstw?

Witajcie na Naszym Portalu – źródle informacji, które nie tylko informuje, ale także inspiruje! Jesteśmy pierwszą w Europie redakcją, gdzie różnorodność nie jest jedynie hasłem, lecz naszą siłą. Nasze treści są współtworzone przez utalentowane jednostki z niepełnosprawnościami, co sprawia, że każdy artykuł jest wyjątkowy.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia