Polska zawiesza udział w Traktacie CFE. Koniec z limitami na sprzęt wojskowy

Po ponad 30 latach Polska zdecydowała się zawiesić swój udział w Traktacie o konwencjonalnych siłach zbrojnych w Europie (CFE).

176

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Traktat CFE, podpisany w 1991 roku, miał na celu ograniczenie liczby broni konwencjonalnej w Europie po zakończeniu zimnej wojny.
Traktat CFE, podpisany w 1991 roku, miał na celu ograniczenie liczby broni konwencjonalnej w Europie po zakończeniu zimnej wojny.

Polska zawiesza udział w Traktacie CFE. Choć gest ten ma na razie charakter symboliczny, otwiera on drogę do dalszego wzrostu liczby sprzętu wojskowego w polskiej armii, co może mieć istotne znaczenie dla bezpieczeństwa Polski i Europy w kontekście rosnącego zagrożenia ze strony Rosji.

Polska zawiesza udział w Traktacie CFE – co to oznacza?

Traktat CFE, podpisany w 1991 roku, miał na celu ograniczenie liczby broni konwencjonalnej w Europie po zakończeniu zimnej wojny. Ustanowił on limity dla pięciu kategorii sprzętu wojskowego: czołgów, bojowych wozów piechoty, artylerii, samolotów bojowych i śmigłowców szturmowych.

Polska, podobnie jak większość innych krajów NATO, nie wykorzystuje obecnie w pełni przyznanych jej limitów. Jednak ambitne plany modernizacji polskiej armii mogą w niedalekiej przyszłości doprowadzić do przekroczenia tych limitów. Dotyczy to przede wszystkim śmigłowców szturmowych, czołgów i bojowych wozów opancerzonych.

Zawieszenie udziału w CFE nie oznacza, że Polska całkowicie wycofuje się z traktatu. Nadal będzie ona zobowiązana do przestrzegania jego postanowień, ale nie będzie już musiała corocznie składać raportów na temat stanu posiadania sprzętu wojskowego.

Decyzja Polski o zawieszeniu udziału w CFE jest odpowiedzią na pogarszające się warunki bezpieczeństwa w Europie. Rosja, która prowadzi agresywną politykę imperialną, stale zwiększa swoje siły zbrojne i grozi użyciem siły wobec innych krajów.

Polska podejmie formalne działania w celu zawieszenia Traktatu CFE w sposób całościowy – w odniesieniu do wszystkich jego postanowień – i bezterminowy. Oznacza to, że Rzeczpospolita Polska nie będzie prawnie ani praktycznie obowiązana wypełniać postanowienia Traktatu CFE, w tym dotyczące ograniczeń związanych z Siłami Zbrojnymi RP.

Biuro Rzecznika Prasowego MSZ

Śmigłowiec szturmowy Apache ah-64

Limity CFE a sprzęt wojskowy dla sześciu dywizji

Według analiz, liczba systemów artyleryjskich prawdopodobnie pozostanie poniżej limitu traktatowego, nawet po uwzględnieniu planowanych zakupów Homarów, K9 i Krabów. Dotyczy to również samolotów bojowych, gdzie po wycofaniu Su-22 i MiG-ów 29, a zakupie FA-50 i F-35, Polska będzie eksploatować 128 maszyn.

Przekroczenie limitów w innych kategoriach jest jednak celowe i wynika z planów MON budowy silnej armii, składającej się z sześciu dywizji. Analizy w tym zakresie przedstawił dla Defence 24, Jarosław Cieślak. Eksperci szacują, że do 2035 roku takie siły zbrojne będą potrzebowały:

  • 1682 czołgów
  • 3074 bojowych wozów piechoty i transporterów opancerzonych
  • 1656 systemów artyleryjskich

Rosja a Traktat CFE

Warto wspomnieć, że Rosja już wcześniej próbowała omijać limity traktatowe, a w 2007 roku zawiesiła w nim swój udział. W odpowiedzi NATO również ogłosiło możliwość zawieszenia swojego uczestnictwa, co nastąpiło w listopadzie 2023 roku. Decyzja polskich komisji sejmowych o zawieszeniu udziału w CFE jest więc kolejnym krokiem w odpowiedzi na działania Rosji.

Modernizacja polskiej armii jest priorytetem w obliczu rosnącego zagrożenia ze strony Rosji. Zawieszenie udziału w Traktacie CFE daje Polsce większą swobodę w dostosowaniu sił zbrojnych do nowych realiów geopolitycznych.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia