Wysoka kara dla TVN za dokument o pedofilii w kościele

TVN ukarany za reportaż "Bielmo. Franciszkańska 3" - stacja musi zapłacić 550 tys. zł

245

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

wysoka kara dla TVN, mężczyzna ogląda telewizję
wysoka kara dla TVN za reportaż o pedofilii w kościele

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji nałożyła na TVN sankcję pieniężną w wysokości 550 tys. zł za reportaż „Bielmo. Franciszkańska 3” z cyklu „Czarno na białym”. Wysoka kara dla TVN wywołała burzę w mediach i wśród opinii publicznej.

Zwolennicy ukarania stacji uważają, że dokument jest nierzetelny, zawiera materiały niezgodne z prawdą oraz godzi w uczucia religijne katolików. Przeciwnicy takiej decyzji traktują sankcje wobec TVN jako atak na wolne media w naszym kraju. Reportaż Marcina Gutowskiego został wyemitowany w marcu 2023 roku. Skupiał się na skandalach seksualnych w Kościele katolickim i roli papieża Jana Pawła II w tuszowaniu pedofilii wśród księży. W dokumencie wykorzystano materiały Służby Bezpieczeństwa z okresu PRL, co zdaniem KRRiT naraziło na szwank dobre imię papieża i uczucia religijne katolików.

Wysoka kara dla TVN – oskarżenia KRRiT

Eksperci Rady zarzucili reportażowi brak obiektywizmu i rzetelności, stronniczość, wybiórczą selekcję źródeł oraz „ahistoryczną interpretację faktów i zdarzeń”. Stwierdzono również, że materiał godzi w uczucia religijne widzów.

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zajęła się sprawą reportażu „Bielmo. Franciszkańska 3” po tym, gdy po emisji materiału wpłynęła do niej rekordowa liczba skarg – 6058 wystąpień (maili, formularzy ze strony internetowej, zgłoszeń przez platformę ePUAP i listów wysyłanych tradycyjną pocztą). Zawierały one 39 613 podpisów obywateli wyrażających swój sprzeciw wobec treści zawartych w audycji. To jednak nie wszystko. W ocenie KRRiT, reportaż zawierał treści sprzeczne z prawem i dobrem społecznym, dezinformujące opinię publiczną. Przewodniczący KRRiT podkreślił również, że wolność mediów oraz swoboda wypowiedzi publicznej nie są bezgraniczne, a dziennikarze działają w określonych ramach prawnych. Ich obowiązkiem jest dostarczanie rzetelnych informacji oraz poszanowanie uczuć religijnych odbiorców.

TVN nie zgadza się z decyzją KRRiT

Wysoka kara dla TVN budzi wiele kontrowersji. Nie zgadzają się z nią władze stacji, stanowczo odrzucając krytyczne stanowisko KRRiT. W oficjalnym oświadczeniu TVN podkreślił, że „misją dziennikarzy jest informować i ujawniać fakty – również te, które pokazują trudną prawdę”. Według władz stacji reportaż „Bielmo. Franciszkańska 3” był efektem wielomiesięcznej pracy, oparty na relacjach świadków i materiałach źródłowych, a przede wszystkim dawał głos samym ofiarom nadużyć w Kościele. TVN zapowiada, że będzie walczyć o swoje prawa i nie podda się presji władz. Stacja liczy na to, iż sąd unieważni decyzję KRRiT. Według twórców oświadczenia kara jest nieproporcjonalna do zarzutów. Stanowi ona próbę zastraszenia niezależnych mediów i ograniczenia wolności słowa.

Zdania na ten temat są mocno podzielone – zarówno wśród przedstawicieli mediów i polityków, jak też osób prywatnych. Kontrowersyjny materiał TVN można nadal oglądać w Internecie na tej stronie.

Przeczytaj też, czym jest wypożyczalnia sprzętu dla niepełnosprawnych.

Odwiedź restaurację Zdrówko prowadzoną przez osoby z niepełnosprawnościami. Oferuje ona pyszne posiłki i najlepszy catering w Legionowie.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia