Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji nałożyła na TVN sankcję pieniężną w wysokości 550 tys. zł za reportaż „Bielmo. Franciszkańska 3” z cyklu „Czarno na białym”. Wysoka kara dla TVN wywołała burzę w mediach i wśród opinii publicznej.
Zwolennicy ukarania stacji uważają, że dokument jest nierzetelny, zawiera materiały niezgodne z prawdą oraz godzi w uczucia religijne katolików. Przeciwnicy takiej decyzji traktują sankcje wobec TVN jako atak na wolne media w naszym kraju. Reportaż Marcina Gutowskiego został wyemitowany w marcu 2023 roku. Skupiał się na skandalach seksualnych w Kościele katolickim i roli papieża Jana Pawła II w tuszowaniu pedofilii wśród księży. W dokumencie wykorzystano materiały Służby Bezpieczeństwa z okresu PRL, co zdaniem KRRiT naraziło na szwank dobre imię papieża i uczucia religijne katolików.
Wysoka kara dla TVN – oskarżenia KRRiT
Eksperci Rady zarzucili reportażowi brak obiektywizmu i rzetelności, stronniczość, wybiórczą selekcję źródeł oraz „ahistoryczną interpretację faktów i zdarzeń”. Stwierdzono również, że materiał godzi w uczucia religijne widzów.
Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zajęła się sprawą reportażu „Bielmo. Franciszkańska 3” po tym, gdy po emisji materiału wpłynęła do niej rekordowa liczba skarg – 6058 wystąpień (maili, formularzy ze strony internetowej, zgłoszeń przez platformę ePUAP i listów wysyłanych tradycyjną pocztą). Zawierały one 39 613 podpisów obywateli wyrażających swój sprzeciw wobec treści zawartych w audycji. To jednak nie wszystko. W ocenie KRRiT, reportaż zawierał treści sprzeczne z prawem i dobrem społecznym, dezinformujące opinię publiczną. Przewodniczący KRRiT podkreślił również, że wolność mediów oraz swoboda wypowiedzi publicznej nie są bezgraniczne, a dziennikarze działają w określonych ramach prawnych. Ich obowiązkiem jest dostarczanie rzetelnych informacji oraz poszanowanie uczuć religijnych odbiorców.
TVN nie zgadza się z decyzją KRRiT
Wysoka kara dla TVN budzi wiele kontrowersji. Nie zgadzają się z nią władze stacji, stanowczo odrzucając krytyczne stanowisko KRRiT. W oficjalnym oświadczeniu TVN podkreślił, że „misją dziennikarzy jest informować i ujawniać fakty – również te, które pokazują trudną prawdę”. Według władz stacji reportaż „Bielmo. Franciszkańska 3” był efektem wielomiesięcznej pracy, oparty na relacjach świadków i materiałach źródłowych, a przede wszystkim dawał głos samym ofiarom nadużyć w Kościele. TVN zapowiada, że będzie walczyć o swoje prawa i nie podda się presji władz. Stacja liczy na to, iż sąd unieważni decyzję KRRiT. Według twórców oświadczenia kara jest nieproporcjonalna do zarzutów. Stanowi ona próbę zastraszenia niezależnych mediów i ograniczenia wolności słowa.
Zdania na ten temat są mocno podzielone – zarówno wśród przedstawicieli mediów i polityków, jak też osób prywatnych. Kontrowersyjny materiał TVN można nadal oglądać w Internecie na tej stronie.
Przeczytaj też, czym jest wypożyczalnia sprzętu dla niepełnosprawnych.
Odwiedź restaurację Zdrówko prowadzoną przez osoby z niepełnosprawnościami. Oferuje ona pyszne posiłki i najlepszy catering w Legionowie.