96. ceremonia wręczenia Oscarów odbyła się 10 marca 2024 roku w Dolby Theatre w Los Angeles. Tegoroczna gala obfitowała w znakomite filmy, a faworyci w większości kategorii zgarnęli upragnione statuetki. Oscary 2024 za nami! „Oppenheimer” triumfuje z siedmioma statuetkami.
Oscary 2024 za nami! „Oppenheimer” triumfuje z siedmioma statuetkami
„Oppenheimer” Christophera Nolana okazał się największym zwycięzcą wieczoru, zdobywając siedem Oscarów, w tym za najlepszy film, reżyserię, zdjęcia, montaż, muzykę, dźwięk i efekty specjalne. Cillian Murphy, odtwórca głównej roli, również otrzymał Oscara dla najlepszego aktora.
Pozostałe nagrody rozłożyły się następująco:
Najlepsza aktorka: Emma Stone („Biedne istoty”)
Najlepszy aktor drugoplanowy: Robert Downey Jr. („Oppenheimer”)
Najlepsza aktorka drugoplanowa: Da’Vine Joy Randolph („Przesilenie zimowe”)
Najlepszy film międzynarodowy: „Strefa interesów” (Wielka Brytania),
film animowany: „Chłopiec i czapla” (Hayao Miyazaki)
Najlepszy film dokumentalny: „20 dni w Mariupolu” (Mstyslav Chernov, Michelle Mizner i Raney Aronson-Rath)
Pełną listę zwycięzców i nominowanych można znaleźć na stronie internetowej Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej.
Ceremonia prowadzona przez Jimmy’ego Kimmela przebiegła sprawnie i dynamicznie, nie zabrakło też humorystycznych momentów, m.in. z udziałem nagiego Johna Ceny.
Oscary 2024 po raz kolejny potwierdziły, że kino wciąż jest potężną siłą, ponadto dobre filmy potrafią porwać i wzruszać publiczność na całym świecie.
Dodatkowe informacje:
„Biedne istoty” Yorgosa Lanthimosa otrzymały trzy Oscary: za najlepsze kostiumy, scenografię i charakteryzację.
Polska koprodukcja „Strefa interesów” Jonathana Glazera zdobyła dwa Oscary: za najlepszy dźwięk. Ponadto najlepszy film międzynarodowy.
Najlepszą piosenką została „What Was I Made For?” z filmu „Barbie” w wykonaniu Billie Eilish i Finneasa O’Connella.
Oscary 2024 były wyjątkowe również ze względu na dużą liczbę nominacji dla filmów nieanglojęzycznych. Oprócz „Strefy interesów” nominowane były również „Ja, kapitan” (Włochy), „Perfect Days” (Japonia) i „Pokój nauczycielski” (Niemcy).
Dziękujemy że przeczytałeś ten artykuł, jest on przygotowany przez naszą redakcję składającą się z osób z niepełnosprawnościami. Ponadto niektórzy z nas mają znaczne dysfunkcje jak porażenie mózgowe jednak walczymy bo umysły mamy dzielne dzięki takim jak TY. Takim którzy dają nam wiarę w sens tego co robimy. Im większy nasz zasięg tym więcej takich jak MY znajdzie sens życia dzięki takim jak TY.
Pierwsza w UE radiowa i portalowa redakcja z niepełnosprawnościami
Przełam swoje bariery, dołącz do nas, mamy świetne narzędzia do niwelowania różnic i doświadczenie w kształceniu osobowości. Jesteśmy Organizacją Pożytku Publicznego. Razem pokonamy trudności a ty zostaniesz świetnym dziennikarzem. Walcz razem z nami o lepsze jutro takich jak TY i MY. kontakt@radiobp.org
Zapraszamy do Kulinarnej Nawigacji z Jarosławem Uścińskim