20 tys. więźniów może opuścić zakłady karne przedterminowo. Resort sprawiedliwości zapowiada zmiany

Wiceminister sprawiedliwości Maria Ejchart zapowiedziała masowe zwolnienia więźniów z zakładów karnych. Dlaczego?

128

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

20 tys. więźniów może opuścić zakłady karne przedterminowo. Pierwsze decyzje w tym zakresie zostały już podjęte.
20 tys. więźniów może opuścić zakłady karne przedterminowo. Pierwsze decyzje w tym zakresie zostały już podjęte.

Resort Sprawiedliwości twierdzi, że celem tego działania jest zmniejszenie przeludnienia w polskich więzieniach, które według resortu jest spowodowane „surowością prawa” i polityką poprzedniego rządu.

Przeludnienie i „surowość prawa”

Zapowiedź masowych zwolnień jest odpowiedzią na problem przeludnienia w polskich więzieniach. Według danych Ministerstwa Sprawiedliwości, w polskich więzieniach przebywa obecnie około 77 tys. osób, a ich pojemność wynosi 68 tys. miejsc.

Wiceminister Ejchart tłumaczy, że przeludnienie jest spowodowane „surowością prawa” i polityką poprzedniego rządu, zgodnie z którą „za wszystkie przestępstwa należy karać więzieniem”.

W celu rozwiązania problemu przeludnienia, resort sprawiedliwości planuje zwolnić przedterminowo 20 tys. więźniów. Amnestią zajmie się komisja kodyfikacyjna prawa karnego, która jest niezależna od resortu sprawiedliwości.

Wiceminister sprawiedliwości Maria Ejchart poinformowała również o likwidacji wszystkich 580 cel w Polsce, w których przebywało więcej niż 10 osadzonych. Zaznaczyła, że taka sytuacja uniemożliwiała resocjalizację więźniów.

Pierwsze decyzje dotyczące przedterminowego zwolnienia więźniów także zostały już podjęte.

Dozór elektroniczny zamiast kary pozbawienia wolności

Wiceminister Ejchart zapowiedziała również, że ministerstwo będzie pracowało nad rozszerzeniem stosowania dozoru elektronicznego.

„Bez żadnych zmian, już teraz możemy wykorzystać takie rozwiązanie dla czterech tys. osób. Chcę też, by dyrektorzy zakładów karnych nie bali się składać wniosków o przedterminowe zwolnienie” – powiedziała Ejchart.

Celem reformy jest zmniejszenie populacji więziennej do 55 tys. osób. Według wiceminister Ejchart, taka liczba osadzonych gwarantowałaby rekomendacje Rady Europy dotyczące metrażu celi przypadającego na jednego więźnia, czyli cztery metry kwadratowe.

Kontrowersje wokół reformy

Zapowiedź masowych zwolnień więźniów spotkała się z mieszanymi reakcjami.

Zwolennicy reformy argumentują, że przeludnienie w polskich więzieniach jest poważnym problemem, który negatywnie wpływa na warunki życia osadzonych i utrudnia ich resocjalizację.

Przeciwnicy reformy obawiają się, że przedterminowe zwolnienie 20 tys. więźniów może doprowadzić do wzrostu przestępczości.

Resort sprawiedliwości zapowiada, że w najbliższym czasie przedstawi szczegółowy plan reformy.

Chcesz podzielić się newsem lub zaproponować temat artykułu? Zapraszam do kontaktu! Zuzanna@radiobp.org

Drogi Czytelniku!

Z radością witamy Cię na naszym portalu informacyjnym, prowadzonym przez osoby z niepełnosprawnościami. Cieszymy się, że jesteś z nami i stajesz się częścią naszej społeczności. Twoja obecność na naszym portalu jest dla nas ogromną motywacją do dalszej, owocnej pracy. Dziękujemy, że jesteś z nami!

Pierwsza w UE radiowa i portalowa redakcja z niepełnosprawnościami

Przełam swoje bariery, dołącz do nas, mamy świetne narzędzia do niwelowania różnic i doświadczenie w kształceniu osobowości. Jesteśmy Organizacją Pożytku Publicznego. Razem pokonamy trudności a ty zostaniesz świetnym dziennikarzem. Walcz razem z nami o lepsze jutro takich jak TY i MY. kontakt@radiobp.org

Zespół Portalu Informacyjnego Bezpieczna Podróż

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia