Rosyjskie wybory prezydenckie. Farsa demokracji pod dyktaturą Putina

Wstępne wyniki "wyborów" prezydenckich ogłoszone przez Rosyjską Państwową Komisję Wyborczą wskazują, że Władimir Putin odniósł przeważające zwycięstwo z wynikiem 87,97%. Był on jedynym kandydatem, który realnie miał szansę na triumf od samego początku procesu wyborczego. Dane przedstawione przez komisję sugerują, że frekwencja wyborcza wyniosła 73,33%.

138

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Rosja przeprowadziła wybory, które miały być kolejną farsą demokracji pod rządami Władimira Putina. W dniach 15-17 marca 2024 roku odbyły się tzw.  trzydniowe wybory prezydenckie. Niestety, te wybory nie były legalne, demokratyczne ani uczciwe. Głosowanie miało miejsce w warunkach skrajnych represji wobec społeczeństwa. Co uniemożliwiało dokonanie swobodnego, demokratycznego wyboru. Wbrew prawu międzynarodowemu, wybory zorganizowano również na tymczasowo okupowanych terytoriach Ukrainy, takich jak Autonomiczna Republika Krymu, miejsce Sewastopol, a także na obszarach obwodów: donieckiego, ługańskiego, zaporoskiego oraz chersońskiego. Ponadto głosowanie przeprowadzono w mołdawskim Naddniestrzu oraz w regionach Cchinwali/Osetia Południowa i Abchazja, które należą do Gruzji. Tak zorganizowane “wybory” nie mogą być uznane za legalne, wolne ani uczciwe. Opozycja, zdezorientowana sposobem na skuteczny sprzeciw wobec reżimu, starała się znaleźć równowagę między protestem a uniknięciem niebezpieczeństwa dla swoich sympatyków.

Oficjalne wyniki tych wyborów wciąż nie były znane w momencie zamknięcia tego wydania. Jednakże w atmosferze narastającego totalitaryzmu w Rosji, nie było miejsca na jakiekolwiek niespodzianki. „Chciałbym pogratulować Władimirowi Putinowi jego miażdżącego zwycięstwa w zaczynających się dziś wyborach” – skomentował ironicznie na Twitterze Charles Michel, przewodniczący Rady Europejskiej. „Bez opozycji. Bez wolności. Bez wyboru” – dodał.

@CharlesMichel/ profil w serwisie X

85% poparcia dla Putina

Wiele wskazuje na to, że planowany wynik to około 85% poparcia dla Putina. Jednak, jak zauważył rosyjski politolog Iwan Prieobrażenski, istnieje tendencja do wyolbrzymiania wyników w poszczególnych regionach, co może prowadzić do ogólnego rezultatu sięgającego nawet 89–91%. Istnieją również doniesienia, że okupowane regiony Ukrainy, mające zapewnić Putinowi wsparcie, zapiszą mu nawet ponad 90% głosów.

Rosja od dawna zmagająca się z wyborczymi manipulacjami, tym razem nie miała złudzeń co do rzetelnego przeprowadzenia procesu wyborczego. Praktyki takie jak fałszowanie wyników poprzez wrzucanie do urn odpowiednio wypełnionych kart, czy też sztuczne zawyżanie frekwencji, były powszechne.

Putin triumfuje w farsie wyborczej

Analiza danych z pierwszych dni wyborów sugeruje, że przynajmniej w niektórych regionach ogłoszone wyniki są oparte na manipulacjach. Wyraźnie widać, że władza narzuca swoje zalecenia, pomijając w istocie wolę wyborców.

Od początku inwazji na Ukrainę rosyjskie władze znacząco nasiliły represje wobec opozycji politycznej, społeczeństwa obywatelskiego, organizacji pozarządowych i niezależnych mediów. Rząd sukcesywnie wprowadza represywne ustawodawstwo, które ogranicza swobody i prawa obywatelskie, w tym również polityczne. Ponadto nie dopuszcza się udziału w wyborach kandydatów wyrażających antywojenne poglądy. W rezultacie „wybory” nie mogłą być uznane za wolne ani uczciwe.

Skala fałszerstw w rosyjskich wyborach

Polska niezmiennie i stanowczo potępia tego typu działania. Wyrażamy także sprzeciw wobec uniemożliwienia udziału niezależnym rosyjskim obserwatorom w obserwacji procesu głosowania oraz wobec niezaproszenia obserwatorów OBWE. Na szczególną potępienie zasługuje nielegalna decyzja władz Kremla o organizacji wyborów na tymczasowo okupowanych ukraińskich terytoriach. Jest to ostentacyjne złamanie prawa międzynarodowego, w tym Karty Narodów Zjednoczonych, i nie może być traktowane inaczej, jak kolejna próba podważenia ukraińskiej niepodległości, suwerenności i integralności terytorialnej. Polska nie uznaje i nigdy nie uzna organizacji oraz rezultatów “wyborów” na tych terytoriach.

Społeczność międzynarodowa powinna pociągnąć Rosję do odpowiedzialności za organizację i przeprowadzenie wyborów na ukraińskich terytoriach. Polska niezmiennie popiera ukraińską niepodległość, suwerenność i integralność terytorialną w jej międzynarodowo uznanych granicach. Wzywa również Rosję do natychmiastowego i bezwarunkowego wycofania jej wojsk i uzbrojenia z terytorium Ukrainy. Ponawia również wezwanie do władz rosyjskich o natychmiastowe uwolnienie wszystkich więźniów politycznych bezprawnie przetrzymywanych w rosyjskich więzieniach.


Witajcie na Naszym Portalu – źródle informacji, które nie tylko informuje, ale także inspiruje! Jesteśmy pierwszą w Europie redakcją, gdzie różnorodność nie jest jedynie hasłem, lecz naszą siłą. Nasze treści są współtworzone przez utalentowane jednostki z niepełnosprawnościami, co sprawia, że każdy artykuł jest wyjątkowy.Odkryj więcej na naszej stronie!

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia